2017’nin son ayında meclis toplantısına gazeteci engeli

2017’nin son ayında meclis toplantısına gazeteci engeli
Bu haber 06 Ara 2017 Çar 15:48 tarihinde eklendi.
mm
Paylaş:

4 Aralık Pazartesi günü ayın ilk meclis toplantısı  gerçekleştirilirken; uzun zamandır uygulanan gazetecilerin canlı yayın yapmalarının engellenmeye çalışılması basın emekçilerinin tepkisine sebep oldu.

Ataşehir Belediyesi Meclisi 1. Başkan Vekili Sadi Özata’nın gazetecilerin canlı yayın  yapmamalarını meclise oylamaya sunması gergin dakikalara neden oldu. Gazetecilerin amacının, halka mecliste alınan kararları sözel ve görsel kanıtlayarak sunma gerçeğiyle görevlerini icra etmeye çalıştıkları alanda,  görev engelinin oluşturulmaya çalışılması sıkıntı yarattı. Meclise sunulan teklif ‘olumsuz’ cevabının alınması, yıllardır süre gelen çalışma şeklini bozmamış oldu.

 

                                                         ‘TANSİYONLAR YÜKSELEBİLİYOR’

Sadi Özata, basın engelini meclise sunma sebebini şu sözlerle ifade etti:  “Meclis Salonu’ndan  bazı basın mensubu arkadaşlarımız tarafından dışarıya canlı yayın yapılıyor . Burası Ataşehir’in Belediye Meclis Salonudur. Dolayısıyla burada meclis üyesi arkadaşlarımız  düşüncelerini beyan ederken zaman zaman tansiyonlar yükselebiliyor.  Bu sebepten dolayı  basın mensubu arkadaşlardan  canlı yayın yapmamasını rica ediyorum.”

Grup başkanlarının görüşü alınarak meclise Sadi Özata tarafından sunulan yukarıda sözü edilen canlı yayınla ilgili konu Ak Parti Meclis Üyesi Mahmut Yörük ve CHP Meclis Üyesi Abdullah Der bu görüşün yanlış olduğunu savunarak meclisin herkese açık olduğunu böyle bir uygulamanın yanlış olduğunu ifade etti.

                                                                          ‘ART NİYET YOK’

Meclisten gelen olumsuz tepkilerden sonra Özata ‘Meclis Başkanı olarak bu söylediklerimi başka yerlere çekmek doğru değil. Basın mensubu arkadaşlarımın da başka ifadeler kullanmasına gerek yok. Hepsini takdirle karşılarız. Sevgimiz saygımız sonsuzdur. Hiç birinin aralarında fark gözetmeksizin bu güne kadar kendimize görev kabul ettik. Onun için başka kelime ve ifadelere geçmeyelim. Ben bir talebi ortaya koydum. Bu talepte basın mensubu arkadaşlarımın çoğundan geldi. Grup başkanlarına da bu fikirleri ve düşüncemi söyledim. Onlarda mahsuru yok dediler ama meclis böyle bir şey takdir ediyorsa ona göre hareket ederiz. Ben talebi ilettim sizlerde fikirlerinizi söylediniz. Bunda bir art niyet yoktur.  Arkadaşlar canlı yayına devam etmek istiyorlarsa bundan sonra da devam etsinler teşekkür ediyorum.’ diyerek kararı uygulamaya koymadı.

Meclisteki gazete engeliyle başlayan toplantının gerginliği sonrasında 5 Aralık kadına seçme ve seçilme hakkı üzerine meclis kürsüsünde yerini alan Ataşehir Belediyesi Ak Parti Meclis Üyesi Neslihan Yurtdagül; ‘Türkiye’de kadınlara seçme ve seçilme hakkı pek çok Avrupa ülkesinden önce tanınmıştır. TBMM’de kadına seçme ve seçilme hakkı verilmişken, sonradan çeşitli düzenlemelerle kılık ve kıyafet bahane edilerek siyasetten izole edilmiştir.’ diye konuşan Yurtdagül, konuşmasında başörtüsü bahane edilerek milletvekilliği elinden alınan Merve Kavakçı’yı örnek gösterdi.

 

 

5 Aralık kadına verilen seçme ve seçilme hakkı günü üzerine Ataşehir Belediyesi CHP Meclis Üyesi Ezgi Kalender de, CHP grubu adına konuşma yaptı. Konuşmasında kadına şiddete, erken yaşta evlendirilen kız çocuklarına, cinsiyet ayrımcılığına değinen Ezgi Kalender, kadınların siyasette güçlenmesi gerektiğini ifade etti. Kalender; ‘Ülkemizde kadınların elde ettiği seçme ve seçilme hakkı fırsat eşitsizliğinden dolayı değerlendirilemiyor. Türk kadınına verdiği değeri sosyal yaşamın her alanında da  gösteren Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde yapılan hukuki düzenlemelere ve alınan onca yola rağmen ülkemizde kadın erkek eşitliliği açısından ne yazık ki; çağdaş dünyanın çok gerisinde kalmıştır. Türkiye’de kadın istismarı, kadına uygulanan şiddet, erken yaşta evlilikler, cinsiyet ayrımcılığı hala kanayan yar olarak devam etmektedir. Biz kadınlar, kadının her alanda güçlenmesini savunuyor, siyasi alanda da etkin olmasını destekliyoruz. Ülkenin refahı için bir zorunluluk olduğuna inanıyoruz.’ diyerek düşüncelerini ifade etti.

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler
Paylaş:
"2017’nin son ayında meclis toplantısına gazeteci engeli" HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Bu konuya hiç yorum yapılmadı.

Yorum yapma kapalı.

HEMEN YORUM YAP
img

BU HABERLER DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Türkiye’deki Kurumların Çalışanlarına Sağladığı Teşvik ve Ödüller
Türkiye’de 1,5 milyonu aşkın çalışanın kullandığı Ticket Restaurant markasıyla yemek...
ENGELLİ BİREYLERİ SANAT BULUŞTURAN KURSLAR BAŞLIYOR
Yüreklerdeki ve zihinlerdeki engellerin ortadan kaldırılması gerektiğine inanan Ataşehir Belediyesi,...
     GAMZE AKKUŞ İLGEZDİ KADIN MAHKUMLAR İÇİN SORUYOR
İSTANBUL 1.Bölge Milletvekili MYK Üyesi CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze...
Hamza Yerlikaya Spor Salonu Açıldı
Hamza Yerlikaya Spor Salonu açıldı.  Galatasaray Ataşehir Spor Okulları tarafından...
facebook
çok okunan haberler
Malesef, bugün hiç haber girilmedi.
Türkiye’deki Kurumların Çalışanlarına Sağladığı Teşvik ve Ödüller

Türkiye’deki Kurumlar...

Türkiye’de 1,5 milyonu aşkın çalışanın...
ENGELLİ BİREYLERİ SANAT BULUŞTURAN KURSLAR BAŞLIYOR

ENGELLİ BİREYLERİ SANAT BUL...

Yüreklerdeki ve zihinlerdeki engellerin ortadan...
Türkiye’deki Kurumların Çalışanlarına Sağladığı Teşvik ve Ödüller

Türkiye’deki Kurumlar...

Türkiye’de 1,5 milyonu aşkın çalışanın...
ENGELLİ BİREYLERİ SANAT BULUŞTURAN KURSLAR BAŞLIYOR

ENGELLİ BİREYLERİ SANAT BUL...

Yüreklerdeki ve zihinlerdeki engellerin ortadan...
  2019’DA BELEDİYE BÜTÇESİNDE TASARRUFA GİDİLDİ

  2019’DA BELEDİYE BÜ...

 Ataşehir Belediye Meclisi (11 Ekim...
        Ataşehir’de İklim Eylem Plan

        Ataşehir’de İklim E...

Ataşehir Belediyesi, hava kalitesinin korunması...
ATAŞEHİR’DE “HUKUK OKUR YAZARLIĞI” SEMİNERLERİ

ATAŞEHİR’DE “HUKUK OKUR YAZ...

Ataşehir’de vatandaşın temel hukuk bilgileri...
Ara