23 NİSAN TÖRENLERLE KUTLANDI

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Ataşehir’de törenlerle kutlandı. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican Atatürk Anıtı önüne çelenk bıraktı. Törene İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican, Ataşehir Belediyesi Başkan Yardımcıları Abdullah Der ve İlhami Yılmaz, siyasi partilerin ilçe temsilcileri, İstanbul Barosu Ataşehir Şubesi temsilcileri, gaziler, okul müdürleri, muhtarlar, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

İstiklal Marşı’nın okunması ve Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican’ın Atatürk Anıtı’na çelenk koymasının ardından resmi tören sona erdi. Siyasi parti temsilcileri, İstanbul Barosu Ataşehir Şubesi temsilcileri, muhtarlar ve gaziler de anıt önüne çelenk bıraktı.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki törenin ardından İçerenköy’deki Hasan Leyli İlkokulu’na geçildi. Buradaki törende Kaymakam, İlçe Milli Eğitim Müdürü, İlçe Emniyet Müdürü, ilçe müftüsü, belediye başkan yardımcıları, siyasi parti temsilcileri, garnizon komutanı, öğrenciler ve veliler hazır bulundu. Öğrenciler şiirler okuyup dans gösterileri sergiledi. Resim, şiir ve kompozisyon kategorilerinde düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere belgelerini, Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı İlhami Yılmaz, Ataşehir Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu, Garnizon Komutanı Naci Gültekin verdi. Törende konuşan okul müdürü Hasan Ali Kösebey 23 Nisan 1920’nin cumhuriyet yolunda atılmış büyük bir adım olduğunu söyleyerek, “Yönetim sisteminde bu tarihle başlayan değişim 29 Ekim 1923’de cumhuriyetin ilanıyla sonuçlanarak Türk milletinin ufku açılmıştır. Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin 94. Kuruluş yıldönümüdür. Atatürk bugünün yetişkinleri dünün çocuklarıydı diyerek 23 Nisan’ı çocuklara armağan etmiştir. Atalarımızdan miras olarak aldığımız bu ülkenin gerçek sahibi yarınımız olan çocuklardır. Çocuklarımızı tarihinin bilen, ufkunu gören ve adımlarını buna göre atan bireyler olarak yetiştirmek en büyük sorumluluğumuzdur” diye konuştu.

 

İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican, “23 Nisan 1920, egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğunun tarihe not düşüldüğü gündür” diyerek başladığı konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “23 Nisan Anadolu topraklarında verilen istiklal mücadelesinde ve geleceğimizin şekillenmesinde önemli bir gündür. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dünyadaki ilk ve tek çocuk bayramı olarak kabul edilmektedir. Büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, TBMM’nin açılmış olduğu günü çocuklara armağan etmesiyle onlara duyduğu sevgiyi, inancı ve güveni ifade etmiştir. Çocuklarımız da bu değerli armağanı kendi aralarında ve değişik ülkelerden gelen kardeşleriyle paylaşıp çoğaltıyorlar. Yarınların kardeşlik, sevgi ve dostluk bağlarını ilmek ilmek aralarında örüyorlar. Sizlerden çok çalışarak, çok okuyarak, kendinizi her bakımdan geliştirmenizi bekliyoruz.”

 

Kaymakam Zafer Karamehmetoğlu da, 23 Nisanların barış, huzur ortamında geçmesi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin çağdaş ülkeler seviyesinin de üstüne çıkması temennisinde bulundu.

 

Konuşmaların ardından 4. Uluslararası Ataşehir 23 Nisan Çocuk Festivali için gelen ve yaklaşık 10 gündür Türkiye’de bulunan Kırgız ve Makedon çocukları ülkelerinin danslarını sergilediler.

hasan leyli 6

hasan leyli 7

hasan leyli 1

hasan leyli 2

hasan leyli 4

Paylaş:
"23 NİSAN TÖRENLERLE KUTLANDI" HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Bu konuya hiç yorum yapılmadı.

Yorum yapma kapalı.

HEMEN YORUM YAP
img

BENZER FOTOĞRAFLAR