DSC_6145

Ataşehir’de bulunan Malatya dernekleri “güç birliği” toplantılarına devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Ataşehir Malatyalılar Derneği’nin düzenlediği  kahvaltıda bir araya gelen Kürecikliler Dayanışma ve Kültür Derneği, Arguvan Merkez Derneği, Arapgir Koru Köyü Derneği, Ermişli Eğitim Tanıtım Dayanışma ve Kültür Derneği, Arapgir Ulaçlı Köyü Derneği, Çakırsu Köyü Derneği, Doydum Köy Derneği, Uzunhasan Köyü Derneği ve Gökağaç Köyü Derneği başkanları 2. toplantılarını Doydum Köy Derneği’nde yaptı.

Doydum Derneği yöneticilerinin hazırladığı akşam yemeğinin yenmesinden sonra başlayan toplantıda ilk olarak söz alan Doydum Köy Derneği Başkanı Muhammer Yılmaz konuklarına “hoş geldiniz” dedi.

Ataşehir Malatyalılar Derneği (ATAMAD) Başkanı Himmet Kaya da yaptığı konuşmada

Malatya dernekleri olarak Ataşehir’de yaşayan 20 bin kişiyi temsil ettiklerine dikkat çekerek “Birlikte ne yapabiliriz sorusuna yanıt bulmak için toplantılarımız devam edecek. Malatyalıların bir araya gelme konusunda sıkıntıları yok. Bilinçli bi troplumun Ataşehir için iyi şeyler üreteceğine inanıyoruz. Pek çok dernek siyasi rant amacıyla faaliyet gösteriyor. Malatya dernekleri de kendi içlerinde bir arada olma başarısını göstermiştir. Bir araya gelerek daha kalıcı işler yapma düşüncesindeyiz. Malatyalılık kimliğini sindirmiş, hemşerisine sahip çıkan her dernekle bir arada olacağız. Hiç bir şey yapamasak da en azından birbirimizi tanımış oluruz. Birbirimizin tecrübelerinden, fikirlerinden faydalanmalıyız. Kısa, orta ve uzun vadede neler yapabileceğimizi ortaya koymalıyız” dedi.

Himmet Kaya’nın konuşmasının ardından toplantıya katılan dernek yöneticileri de düşüncelerini açıkladılar.

Köse Akgül: Hem siyasi hem de kültürel olarak varlığımızı hissettirelim. Ataşehir’de yaşayan 20 bin kişiyiz ama istişare halinde değiliz. Varlığımızı koruyabilmek için güçlerimizi birleştirmemiz gerekiyor. Hulusi Mutlu (Çayırlı Köyü Derneği Başkanı): Köyümüz ve Malatya için çok şeyler yapabiliriz. Ama önceliklerimiz de olmalı… Kasım Pektaş (Çakırsu Köyü Derneği Başkanı): Bu tanışmayı taban ayaymalıyız. Toplantılarımız devam etmeli… Celal Özbey (Uzunhasan Köyü Derneği Başkanı): Bu toplantıların sürekli yapılması önemli… Toplantılara eşlerimizin de katılması yararlı olur. Muharrem Arıkan: Günümüzde birlik, beraberlik ve dayanışmaya çok ihtiyacımız var. Gençlerimizi de bu birliğe adapte etmeliyiz. Hüseyin Gültekin (Ermişli Köyü Derneği Başkanı): Güçlerimiz birleştirip birlikte hareket edersek daha etkili oluruz. Hem kültürel hem de ticari dayanışma olmalı…

İbrahim Duman (Kürecikliler Köyü Derneği Başkanı): Bir araya gelmeyi önemsiyorum. Köyümüz, mahallemiz bizim için önemlidir. Ülkemizde gelişen olaylar da bizi ilgilendiriyor. Bizim gibi düşünen toplumlarla bir araya gelmeli, örgütlü güç olmanın önemini anlamalıyız.

Mustafa Aydın (Koru Köyü Derneği Başkanı): Bir araya gelmenin önemli olduğunu düşünüyorum.

DSC_6145

DSC_6167DSC_6140

DSC_6133