ATAMAD1

ATAMAD, ATAŞEHİR BASINIYLA BİRLİKTE

Ataşehir Malatyalılar Derneği (ATAMAD), 20 Nisan’da yapılacak olan dernek açılış töreni öncesi düzenlediği kahvaltıda Ataşehir’deki yerel basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Ataşehir Malatyalılar Derneği (ATAMAD) tarafından düzenlenen kahvaltıda dernek kurucuları yönetim kurulu üyeleri basın mensuplarıyla buluştu. Kahvaltıya Dernek Başkanı Himmet Kaya, yönetim kurulu üyelerinden Muharrem Ödemiş, Şemsettin Gültekin, Bekir Parlakkılıç, Kemal Yılmaz, Yusuf Yıldırım, Muhammer Yılmaz, Şemsettin Değer, Ayten Kartal, Ömer Özcan, Duran Yıldırım, Hamit Akpınar ve Ataşehir’deki yerel basın mensupları katıldılar.

Kahvaltının ardından konuşan ATAMAD Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Kaya Ataşehir’de bulunan Malatyalıların dernekleşme açısından ilçe ve köyler dışında bir çatı örgütlenmesinin bulunmadığını ve bu eksikliği görüp böyle bir oluşuma gittiklerini belirterek, “Yaklaşık 20 bin nüfusumuz var. Topluluk olarak bürokraside, siyasette iyi bir noktadayız. Ama örgütlü bir yapımızın olmamasını bir eksiklik olarak gördük ve dernekleşme adına bu yola girdik” diye konuştu.

Dernek yapılanmasını oluştururken ideolojik bakış açılarına ve siyasete yer vermediklerinin altını çizen Kaya, “Kurucu üye listemiz 74 kişiden oluşuyor. Dernekler masasına gittiğimizde ‘7 kişiyle bile dernek kurulurken siz neden böyle yapıyorsunuz?’ dediklerinde ‘Biz 74 farklı yönü temsil eden arkadaşlardan oluşan bir derneğiz. Bu mozaiği kendi içimizde oluşturduk. Her arkadaşımız farklı büyük grupları temsil ediyor’ şeklinde cevap verdik. Yönetim kurulumuzda da 20 isim bulunuyor. Kuruldaki her arkadaşımız sayesinde vizyonumuzu genişleterek daha iyi bir yere ulaşmayı hedefliyoruz. Kültürümüzü korurken aynı zamanda şehir hayatına, metropol yaşamına uygun projeler üreteceğiz” dedi.

Kaya, “Basının sivil toplum kuruluşlarının etkinliklerini, faaliyetlerini, projelerini kamuoyuna en iyi duyurma organı olduğunu bildiğimiz için sizlerle bir araya gelmek istedik. Açılışımızda yöresel bir etkinlik yapmayı düşündük. Yöremizin değerli sanatçılarından konserlerin, folklorik gösterilerin, Malatya’ya özgü etli pilav dağıtımının olacağı bir açılış yapacağız, herkesi bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Kaya’nın ardından konuşan Muharrem Ödemiş ise, “Dernekte gerek kurucularımız, gerek yönetim kurulu üyelerimiz içerisinde sivil toplum dışında siyasal hayatın farklı alanlarında olan birçok arkadaşımız var. Ortak paydamız ise Malatyalılık” dedi. Ödemiş sözlerine şöyle devam etti: “Bu derneğin bir çatı örgütü, siyaset ve ideoloji üstü bir dernek olması nedeniyle toplumsal barışa da faydalı hizmetler edeceğine inanıyoruz. Hemşeri örgütlenmesi dışında Ataşehir’deki toplumsal barışa da katkısı olacağını düşünüyorum.”

Konuşmaların ardından yönetim kurulu üyelerinin basın mensuplarıyla tanışması ve soruların cevaplandırılmasıyla kahvaltı sona erdi.