atamad2

 ATAŞEHİRLİLER MALATYA’YI FETHETTİ

Ataşehir Malatyalılar Derneği (ATAMAD) Malatya’ya çıkartma yaptı. ATAMAD Başkanı Himmet Kaya ile Eylem Özgün Doğan, Ömer Özcan, Kemal Yılmaz, Necati Bozkurt, Muhammer Yılmaz, Hamit Akpınar ve Seçkin Balaban’dan oluşan komite bir dizi ziyaret ve görüşmede bulunmak üzere Malatya’ya gitti. Himmet Kaya başkanlığındaki ATAMAD üyeleri 2 Nisan Salı günü Malatya’daki gazete ve televizyon yöneticileriyle buluştu. Hanem Otel’de düzenlenen kahvaltıda ATAMAD Başkanı Himmet Kaya, derneklerinin kuruluş amacıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Kahvaltı sonrası başta Malatya Valiliği, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığı olmak üzere şehirdeki pek çok kamu kurum ve kuruluşları ile STK’lar ziyaret edildi. Bu görüşmelerde ağırlıklı olarak dernekleşmenin nedenleri ve ATAMAD’ın gerçekleştirmeyi planladığı projeler anlatıldı. 

Hanem Otel’deki kahvaltıya Malatya’daki yerel basın ve televizyon kanalları yoğun olarak ilgi gösterdi. Himmet Kaya’nın yaptığı açıklamalar gerek televizyonlarda, gerekse gazetelerin web sitelerinde anında duyuruldu. ATAMAD Başkanı Himmet Kaya ile Eylem Özgün Doğan, Ömer Özcan, Kemal Yılmaz, Necati Bozkurt, Muhammer Yılmaz, Hamit Akpınar ve Seçkin Balaban’dan oluşan komite bilgilendirme sonrasında kendilerine yöneltilen soruları da yanıtladı.

Himmet Kaya konuşmasına; uzun zamandır Ataşehir’de yaşayan Malatyalıları bir çatı altında toplamayı amaçladıklarını belirterek “Her gün pek çok hemşeri derneğinin kurulduğu bir ortamda ATAMAD’ın farklılığı nedir?” sorusuna yanıt vererek başladı: “Bizler İstanbul Ataşehir’de yaşayan Malatyalılar olarak öncelikle bir araya gelip, birlik beraberlik içinde kültürümüzü, geleneklerimizi gelecek kuşaklara aktarmak adına yola çıktık. 

Geçmiş kültürler üzerine inşa edilmeyen medeniyetler yok olmaya mahkûmdur. Bizim için ön planda olan, ortak noktamız Malatyalılık kimliğimizdir. Temel özelliklerimizin en önemlisi bu… Ataşehir Malatyalılar Derneği çatısı altında bizi bir araya getiren en önemli değerimiz Malatyalılığımız… Biz sadece bir köyün veya ilçenin insanlarının oluşturduğu bir dernek değiliz. Malatya’nın her ilçesinden, her köyünden üyelerimiz var. Üye sayımız her geçen gün artıyor. Bu farklılıkların bizim zenginliğimiz olduğunu düşünüyoruz. Amacımız farklı düşüncelerin de bir araya geldiğinde neler yapabileceğini, başarabileceğini göstermek.”

Kaya, gerek kendisinin, gerek yönetim kurulu üyelerinin, gerekse kurucu üyelerinin her düşünceye, fikre saygı duyduklarını ve kapılarının da açık olduğunu ifade etti.

Ataşehir’de yaşayan 20 bin Malatyalı’nın nüfus yoğunluğu olarak ilk dört il içinde olmalarına rağmen örgütlü olarak hareket etmemesinin bir kayıp olduğu düşüncesiyle yola çıktıklarını kaydeden Kaya konuşmasına şöyle devam etti: “Malatyalılık kimliği bulunduğu her ortamda her zaman ön saflarda kendine yer bulan liderlik vasıflarına sahip bir yapıdadır. Buna rağmen Ataşehir gibi İstanbul’un en önemli ilçesinde dernekleşmemenin doğru olmadığını düşünüyorum. İşte bu noktada bir kaç arkadaşımla yola çıktık… Ulaştığımız her hemşerimiz bize ‘çok iyi düşünmüşsünüz, bir an evvel örgütlenelim’ dediler…

İlk toplantılarını 20 kişiyle yaptıklarını, her geçen gün büyüdüklerini, kısa zamanda tüzüklerini hazırlayıp kuruluş işlemlerini yaptıklarını, dernek merkezini tutup düzenlediklerini kaydeden Kaya yapacakları çalışmalar hakkında da bilgi verdi: “Bizler yani Ataşehirli Malatyalılar ne yapacağımızı, nasıl yapacağımızı net olarak ortaya koyacağız. Sorunlarımızı ortaya koyarken, çözüm yolları üzerine de kafa yoracağız. Bu sorunları çözmek için de elbirliğiyle çalışacağız. ‘Ben’ değil, ‘BİZ’ bilincinin öne çıkması için mücadele edeceğiz. Bu çalışmalarımız da Malatyalılık kimliğimizi güçlendirecek ve zenginleştirecektir. Daha şimdiden çalışmalara başladık. İlk projelerimizden birisi de “KARDEŞ AİLE” projesi… Bu projeyle ekonomik durumları belli bir seviyenin altında olan ailelerle, ekonomik durumları nispeten iyi olan aileleri kardeş aile yapmayı düşünüyoruz. Böylece aileler birbirlerine destek olabilecekler. Sadece ekonomik anlamda değil, manevi anlamda da birbirlerine destek olabilecekler… ‘KART 44’ projemiz için de çalışmalarımız devam ediyor. KART 44’ü alan hemşerilerimiz, anlaşmalı kurumlardan belirli oranlarda indirim alabilecekler… Ekonomik sıkıntı yaşayan öğrencilerimize burs verilmesi için de çalışmaları şimdiden başlattık. Yönetim kurulu üyelerimizin yer aldığı komisyonlar belirlenen konularda çalışmalarına devam ediyor.”

ATAMAD Başkanı Himmet Kaya, yapacakları çalışmalarla pek çok STK’lara örnek olacaklarını düşündüklerini kaydederek “Biz yalnızca Ataşehir’de değil, İstanbul’da; hatta tüm ülkemizde Malatyamızın sesi olmak istiyoruz. Olacağız da… Birlikten güç doğar ilkesiyle, hemşerilerimizden gelecek her türlü desteği değerlendireceğiz. Yapacağımız her çalışmanın, atacağımız her adımın sadece Ataşehir’de yaşayan Malatyalılara değil Malatyamıza da değer katıp, güç vereceği düşüncesindeyiz” diye konuştu.

Kaya, projelerini hayata geçirmede ve duyurmada basının desteğine de ihtiyaç duyduklarını, bu konuda özellikle Malatya basınından daha çok destek istediklerini belirterek, bilgilendirme kahvaltısında kendilerini yalnız bırakmayan Malatya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Haydar Karaduman, Vahap Güner ve kendilerini tanıtma adına destek veren bütün basın mensuplarına teşekkür ettiğini de söyledi.

Himmet Kaya başkanlığındaki ATAMAD komitesi, kahvaltı sonrası Malatya Valiliği, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile kamu kurum ve kuruluşları ile STK’ları ziyaret etti. Komite, Malatya’da kaldığı süre içersinde Malatya’nın bütün ilçelerini, belediye başkanları ve kaymaklarını da ziyaret edecek. Himmet Kaya bu ziyaretlerle ilgili olarak da, kendilerini ilk ağızdan anlatmak istediklerini, bu nedenle de Malatya’nın her ilçesine gideceklerini belirtti.