“ADALETİN OLMADIĞI YERDE HAKSIZLIKLAR ARTAR”

“ADALETİN OLMADIĞI YERDE HAKSIZLIKLAR ARTAR”
Bu haber 16 Tem 2017 Paz 17:00 tarihinde eklendi.
mm
Paylaş:

CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Cumhuriyet ve Sözcü yazarlarını, yöneticilerini ve çalışanlarını ziyaret ederek Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun 10 maddelik “Adalet Çağrısı”nı dışarıdan içeriye taşıdı.

CHP Milletvekili Kazım Arslan şunları ifade etti:

“Adalet Yürüyüşümüz ve 10 maddelik Adalet Çağrımız, ömrünü darbelerle ve terörle mücadeleye adamış, muhalif kimlikleri nedeniyle adaletten yoksun bırakılmış gazetecilerde olumlu karşılık buluyor, darbeyle ve terörle asla yan yana gelemeyecek muhalif gazetecilerin adalet çığlığı Silivri zindanını aşıyor. Biz nasıl ki Ergenekon, Balyoz, Casusluk, OdaTv kumpas davalarında FETÖ-AKP işbirliğine karşı hak-hukuk-adaleti, adil yargılanmayı savunduysak, bugün de “adalet” diyoruz. Adalet kutup yıldızıdır, yerinde durur, her şey onun etrafında döner. Adaleti dümen sanıp her yeni rotaya göre o dümeni kıranlar da gün gelecek bu mahkemelerde adil yargılanmayı bekleyecek.”
15 Temmuz’un yıldönümünde gelinen noktada gerçek hain darbecilerle yeterince uğraşılmadığının altını çizen Arslan, “Geçmişten beri FETÖ ile mücadele etmiş olan gazetecileri bugün sözde “terörist” sayan muktedirler Sözcü ve Cumhuriyet yazarlarının adalet çığlığına kulak vermelidir. FETÖ ile yıllarca işbirliği yapan, onu besleyen, büyüten, ne istedilerse veren iktidar nasıl ki Ergenekon, Balyoz, Kumpas davalarında tutukluluk süresini hükümlülüğe ve peşin cezaya dönüştürdüyse, bugün de gazeteciler aynı akıbete uğruyor, iktidarın tek başına zulmü altında yaşıyor. Gazeteciler içeride somut delil olmadan, davalar ve mahkeme yolu açılmadan kalemlerinden aylardır yoksun tutuluyorsa Adalet Yürüyüşü sadece bir hak değil, görevdi ve biz bunun için yürüdük.” dedi.

SİLİVRİ İLE İLGİLİ İZLENİMLERİNİ PAYLAŞTI

13 Temmuz ‘da Silivri Cezaevi’nde haksız olarak tutuklu bulunan Cumhuriyet yazarları ve yöneticilerinden Ahmet Kadri Gürsel’i, Akın Atalay’ı, Mehmet Murat Sabuncu’yu, Ahmet Şık’ı, Güray Tekin Öz’ü, Turhan Günay’ı, Musa Kart’ı, Önder Çelik’i, Bülent Utku’yu, Hakan Karasinir’i, Mustafa Kemal Güngör’ü, Yusuf Emre İper’i ziyaret etti.
CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, Silivri ile ilgili izlenimlerini paylaştı.
“İÇERİDE HAKSIZLIK DİZBOYU”
“Tutuklu kişilerin hepsiyle ayrı ayrı 20-25’er dakikalık sürelerle görüştüğünü ifade eden Arslan, “Haklarında açılan ve 24 Temmuz’da ilk duruşması yapılacak olan dava ile ilgili bilgileri aldım. Yapılan tutuklamaların infaza dönüştüğünü, uzun süreden beri davanın açılmadığını, haksızlığın diz boyu olduğunu, adaletsizliğin ayyuka çıktığını görüştük. “Adalet Yürüyüşümüzün ve 10 maddelik Adalet Çağrımızın sadece dışarıda değil, içeride de karşılık bulduğunu görüyoruz.” diye konuştu.
“TUTUKLANAN GAZETECİLİKTİR”
Tutuklu kişilerin, yargının bağımsız olmadığını, önüne gelen dosyaları yeterince incelemediklerini, delil olmadığı halde tutuklamaların yapıldığını savunduklarını söyleyen Arslan, “Tutuklamalarla yargısız infazın yapıldığını, bu kararlarla gazeteciliğin tutuklandığını bizzat görmüş oldum. Gazetecilerin yaptıkları haber nedeniyle tutuklanmalarının, yargılama yapılmadan uzun süre içeride kalmalarının hem anayasamıza ve hem de yasalarımıza aykırı olduğunu konuştuk. Birçok tutuklu üçerli odalarda arkadaşlarıyla birlikte kalıyor, ortak holde buluşturuluyor, diğer tutuklu bulunan arkadaşlarıyla görüştürülmüyorlar.” şeklinde konuştu.

“BARDAĞI TAŞIRAN SON DAMLA OLDU”
Enis Berberoğlu’nun tutuklanması bardağı taşıran son damla olduğunu söyleyen Ahmet Kadri Gürsel, “Bunun sonucunda, Türkiye demokrasi tarihinin en kalabalık kitle eylemi olan Adalet Mitingi gerçekleştirildi. Yüzbinlerce insanı Maltepe’ye sevk eden enerjiyi Türkiye’deki yaygın adaletsizlik doğurmuştur. Unutulmasınlar ki, o taşan bardağı dolduran damlaların arasında biz Cumhuriyet Gazetesi tutukluları da varız. İktidara düşen görev, sokağa dökülen adaletsizlik öfkesini büyütmek yerine, adaletsizlikle doldurduğu bardağı boşaltmak, yani halkın acil adalet talebini karşılamaktır.” İfadelerini kullandı.

“İNSANLAR YARGILANMADAN CEZALANDIRILAMAZ”

Hukuk devletinde insanların yargılanmadan cezalandırılamayacağını vurgulayan Musa Kart ise “Dokuz aydan beri sürdürülen tutukluluk hali peşin cezaya dönüşmüştür. Evet bu ağır bir mağduriyettir ancak ülkemizde daha büyük mağduriyetler yaşanıyor. Genç yaşta teröre kurban edilmiş genç bir babanın mezarı başında ‘Anne burası cennet mi? Babam niye cevap vermiyor?’ diyen 4 yaşındaki kız çocuğun mağduriyeti için ne diyeceğiz? Bunları nasıl gidereceğiz? Ama bütün bu mağduriyetler yaşanmasın diye duygu ve düşüncelerimizi paylaşmaya devam edeceğiz. Bunu yaparken yine mizaha ve yine karikatüre yaslanacağız” şeklinde konuştu.
Mehmet Murat Sabuncu da, şimdiye kadar hiç eğilmediklerini, haksız yere tutuklandıklarını dile getirerek, “Biz gazeteciyiz, 24 Temmuz’daki duruşmada gazeteciliği savunacağız” dedi.
Yusuf Emre İper mesajında “Bizdeki adalet duygusuyla bir yere gelenler, adaleti çiğneyerek bizi susturmaya ve yok etmeye çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.

“DEMOKRASİMİZİ KURTARMAK VE YAŞATMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Sözcü muhabiri Bekir Gökmen Ulu ile süreçle ilgili değerlendirmelere bulundu. Halkın haber alma hakkını sağladığı için ve gazeteci olduğu için tutuklandığını söyleyerek sözlerine şunları ekledi:
“Bu tutuklamalar basın özgürlüğünü yok eden, muhalifleri susturmaya yönelik uygulamalardır. Biz meslek hayatımız boyunca FETO’nun ne kadar tehlikeli bir örgüt olduğunu, devleti ele geçirmek için çalıştıklarını hep söyledik. Anlamayanlar yüzünden 15 Temmuz darbe girişimi oldu. Ne yazık ki bedeli de çok ağır oldu, 249 yurttaşımızın şehit olmasına, 2500’e yakın yurttaşımızın da yaralanmasına sebebiyet vermiştir. Hepimiz o gece demokrasimizi yaşatmak için tek yürek olduk. FETÖ’nün belini hep birlikte kırdık ama şimdi de yeniden demokrasimizi kurtarmak ve yaşatmak için çalışıyoruz. Bizler bunun bedelini ödüyoruz”
“Ayrı bir davadan tutuklu bulunan Gökçe Fırat Çulhaoğlu ziyaretimde dava süreciyle ilgili kendisinden bilgi aldım. Ziyaret ettiğim tüm tutuklu arkadaşlarıma tekrar geçmiş olsun. En kısa zamanda adaletin tecelli etmesini ve haksız tutuklamalara son verilmesini istiyorum. Adaletin olmadığı yerde haksızlıklar artar, devlet çöker.”

Paylaş:
"“ADALETİN OLMADIĞI YERDE HAKSIZLIKLAR ARTAR”" HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Bu konuya hiç yorum yapılmadı.

Yorum yapma kapalı.

HEMEN YORUM YAP
img

BU HABERLER DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR!

  YİNE SEÇİM YİNE HAYALLER YİNE HÜSRAN
Türkiye adaletin ve demokrasinin işleyişinin düzelmesi için yine 24 Haziran’da...
DÜNYA BASININDA CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ
Dünya basını Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerini manşetlere taşıdı. Öne çıkan...
Hangi parti kaç milletvekili çıkardı?
 2018 Milletvekilleri Genel Seçimleri’nde sandıkların yüzde 99.9’u açıldı. İşte açılan...
2018 milletvekili seçimlerinde partilerin oy oranları
Türkiye genelinde, Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi‘nde saat 08.00’de başlayan...
facebook
çok okunan haberler
Malesef, bugün hiç haber girilmedi.
Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.
Ara