atasehir2

Ataşehir Belediye Meclisi Aralık ayının ve yılın son oturumunu yaptı. Toplantıda, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yetkisine geçen İçerenköy ve İnönü Mahallesi’ndeki rezerv alanlarla ilgili önemli açıklamalar yapıldı. AK Parti Ataşehir Belediye Meclis Üyesi Haluk Sadıkoğlu, imza yetkisinin bakanlığa geçtiği için rezerv alanlarla ilgili duraksama yaşandığını belirtirken, Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Sadık Kayhan ise sonraki süreçte hazırlıkların tamamlandığını söyledi.

 

Ataşehir Belediye Meclisi 2023 yılının son toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda; İçerenköy Mahallesi ve İnönü Mahallesi başta olmak üzere birçok ilçenin imar durumu konuşuldu. Hem İçerenköy bölgesinde hem de İnönü Mahallesi’nde uzun zamandır bekleyen rezerv kararlarının kaldırıldığı bilgisi paylaşıldı.

 

 

AK Parti Ataşehir Belediye Meclis Üyesi Haluk Sadıkoğlu, rezerv alanlarda bakanlık yetkisi olduğu için çalışmalarda duraksamalar yaşandığını belirtirken, Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Sadık Kayhan ise “Nihayet Cuma günü Sayın Bakan rezerv alanı kaldırma konusunda imzasını attı ve karar kalktı. Bundan sonrası için hazırlıklarımız tamam” dedi.

 

 

 

“BEKLEYEN DOSYALAR KONUSUNDA DURAKSAMA YAŞADIK”

 

AK Parti Ataşehir Belediye Meclis Üyesi Haluk Sadıkoğlu, İçerenköy ve İnönü Mahallesi’ndeki imar alanlarıyla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Sadıkoğlu, “İçerenköy bölgesinde 1/1000 imar planlarına itirazlarımız Büyükşehir Belediyesi’nde. 1/1000 planların onaylanma süreci ilçemizden geçti ve Büyükşehir meclisinde. Ancak biliyorsunuz ki seçim süreci boyunca hem İçerenköy bölgesinde hem de İnönü Mahallesi’nde vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda imar planlarında düzenleme yapılabilmek adına rezerv alan kararları açıklanmıştı. Vatandaşlarımızın taleplerinin hızlı bir şekilde çözüme kavuşması yönünde Bakanlık marifetiyle o dönemki imkanlar kullanıldı. Dolayısıyla oradaki talepler karşılık bulmuş oldu.” dedi.

 

 

Rezerv alanların bakanlık yetkisinde olduğu için duraksamalar yaşandığını belirten Sadıkoğlu, “Ancak rezerv alan kararında plan yapma yetkisi bakanlığa geçtiği için, bekleyen dosyalar konusunda duraksama yaşadık. Biz de yaklaşık 2 gün önce bu iki mahallenin rezerv kararlarını Bakanlık marifetiyle kaldırmış olduk. Büyükşehir Meclisi’nde İçerenköy’ü ilgilendiren 1/1000 kararının çıkmasının önü açılmış oldu.  Aynı şekilde İnönü Mahallesi’nde uzun zamandır bekleyen bu konuda belediyemiz şu anda 18 uygulamasını yapabilir hale gelmiştir. Bu süreçlerin hızlıca başlatılmasını arzu ediyoruz.” sözlerini kullandı.

 

 

Sadıkoğlu, "İçerenköy bölgesi 2.10 emsal olarak planlandı. Rezervle birlikte aynı şekilde İnönü Mahallesi’de emsale kavuşmuş oldu. Mimar Sinan, Yeni Çamlıca, Mevlana mahallelerinde rezerv kararı alınmıştı. Dosyadaki teknik eksikler tamamlandıktan sonra bu 3 mahallenin imar planlarının çözümü noktasında çalışacağız. Plan süreçlerini takip ediyoruz ve seçim sürecinin sonuna kadar takip edeceğiz.” açıklamasında bulundu. 

 

"BU KARARI BEKLEMEK ZORUNDA KALDIK" 

 

 

Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı ve CHP Belediye Meclis Üyesi Sadık Kayhan ise Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yetkisinde olan rezerv alanlarla ilgili konuyu komisyona 4 kez anlattıklarını belirtti. Kayhan, toplantıda şu açıklamaları yaptı:

 

“Yeni Çamlıca bölgesinin uygulamalarını yaptık, Büyükşehir Belediyesi’nden geçirdik ve encümenden geçti. Daha sora Kadastro Müdürlüğü’nden geçti, tapuda yöntem konusunda talepler ve çelişkiler oldu. Bize göre çelişkiler yok ama sanırım teknik konuların kısa süre içerisinde çözülecek.

 

 

İçerenköy planlarını yaklaşık 1 yıl önce geçirdik. Büyükşehir’e gitti ancak seçim öncesi rezerv alan ilan edildi, yetki oraya geçince bir türlü plan imzalanmadı. Belediye olarak o komisyona tam 4 kez anlattık. Ancak her seferinde bu kararı beklemek zorunda kaldık. Nihayet Cuma günü Sayın Bakan rezerv alanı kaldırma konusunda imzasını attı ve karar kalktı. Bundan sonrası için hazırlıklarımız tamam. Rezerv alanlarda kalan kısımların 18 uygulamasına başlamak için dosyayı hazırlayıp ihale aşamasına getireceğiz. Böylece İçerenköy ve İnönü Mahallesi’ndeki çok ciddi bir sorun çözülmüş olacak.

 

 

Mustafa Kemal ve Aşık Veysel Mahalleleri için de Büyükşehir Belediyesi İmar Planlama Daire Başkanlığıyla mutabakatımız var. Büyük ihtimalle önümüzdeki ay büyükşehir gündemine gelecek.”