_123240332_59f8278d-09d7-4605-bd2f-094cadfd6ea7

 

 

6 muhalefet partisi 28 Şubat'ın davetiyelerini bile hazırladı: Güçlendirilmiş parlamenter sistem mutabakat metni açıklanacak.

 

Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem çalışmasını tamamlayan ve liderleri bazında da ilk toplantısını gerçekleştiren 6 muhalefet partisinin hukukçuları ilk toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda mutabakat metninin okunacağı 28 Şubat gününün planlanması yapıldığı öğrenildi.

 

6 muhalefet partisi lideri 12 Şubat'ta bir araya gelmiş, 5 buçuk saatlik toplantı sonrası yazılı bir açıklama yapılmıştı. Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Mutabakat Metni'nin 28 Şubat'ta halkla paylaşılacağı duyurulmuştu. 28 Şubat'ı organize etmek de yine sistem çalışmasının yürüten hukukçu kurmaylara kaldı.

 

 

Habertürk'te yer alan habere göre Mutabakat Metni'nin açıklanacağı yer olarak Bilkent Kongre Merkezi'ne öncelik verilecek, orası olmazsa alternatifler değerlendirilecek. Mutabakat Metni'nin de alfabetik sıraya göre genel başkan yardımcıları tarafından okunması planlanıyor.

 

PARTİLER ALFATBETİK SIRA İLE YER ALACAK

 

Oturma düzeni ve metnin okunma sırası konusunda ise ise alfabetik sıralama fikri öne çıktı. Buna göre 6 genel başkan yardımcısı metinden belli parçalar okuyacak. Bu durumda sıralama CHP, Demokrat Parti, DEVA Partisi, İYİ Parti, Gelecek Partisi ve Saadet Partisi şeklinde olacak. Parti logoları dahi metinlerde bu sıralama ile yer alacak.

 

ÖZEL DAVETİYELER DE ISMARLANDI

 

28 Şubat günü için bir ajans ile çalışılması planlanırken, ayrıca Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Mutabakat Metni'nin kamuoyu ile paylaşılacağı deklarasyon için özel davetiyeler hazırlanacağı belirtildi.

 

Sadece partiler değil birçok sivil toplum kuruluşunun da davet edileceği kaydedildi.

 

O güne özel olarak, 6 genel başkanın konuşmalarından derlenmiş birkaç dakikalık bir videonun da izletilmesinin planlandığı öğrenildi.son dakika.com