E73g4ZpWQAI3UiB

 

 

İstanbul sağlık meslek odalarından toplum sağlığı çağrısı: “Aşı olmak bir tercih değil, toplum sağlığı için gerekli ve vazgeçilmez bir uygulamadır.”

 

COVID-19 pandemisinden en çok etkilenen sağlık çalışanları, aşı olmanın bir tercih değil, toplum sağlığı için gerekli ve vazgeçilemez bir uygulama olduğunu açıkladı. Sağlık Bakanlığı ve ilgili tüm kurumları geç kalmadan bir önlem paketi oluşturmaya çağıran meslek odaları, 1Temmuz 2021’de tüm kısıtlamaların kaldırılmasının ardından yaşanan Delta varyantına dikkat çekti. Artan baka sayılarının da alarm verdiğinin altını çizen oda başkanları, etkili bir aşı kampanyasının ortaya konulmadığını belirttiler.

 

İstanbul Diş Hekimleri Odası, Eczacı Odası, Veteriner Hekimler  Odası, İstanbul Tabip Odası’nın yaptığı ortak açıklamalarında şu ifadeler yer aldı:

 

"Türkiye’de 1 Temmuz 2021 itibariyle tüm salgın kısıtlamaları kaldırıldı, çok bulaştırıcı bir tür olan Delta varyantının yaygın olarak görüldüğü ülkelerden gelenlere bile sınırlarımız ardına kadar açıldı. Uzatılmış kurban bayramı tatilinin etkisiyle COVID-19 vaka sayıları, Sağlık Bakanlığı’nın resmî rakamlarına göre bile dört kattan fazla artarak 4-5 binlerden 22 bine ulaştı. Sağlık Bakanlığı netlikle dile getirmese de, tüm dünyada baskın tür haline gelen Delta varyantının ülkemizde de yaygınlaşmış olması kaçınılmazdır. Bugünlerde hastaneye başvuru ve yatışlar artıyor, kapatılmış COVID servisleri ve yoğun bakımlar yeniden açılıyor. İki ay aradan sonra bir hekim arkadaşımız, Dr. Ali İnal, COVID nedeniyle yaşamını yitirdi. Bu gerçeklik yaşanırken, toplumun ancak üçte biri yeterli bağışıklık sağlayacak iki doz aşı olmuş durumdadır. Bu oran toplum bağışıklığı için ulaşılması gereken hedefin çok gerisindedir. Ülkemizde aşılama zaten geç başlamış, aşı tedarikinde aylarca ciddi sorun yaşanmıştır."

 

ETKİLİ AŞI KAMPANYASI ÇAĞRISI

 

"Sağlık Bakanlığı net ve etkili bir aşı kampanyası ortaya koyamamıştır; yalnızca Sağlık Bakanı’nın attığı ‘tweet’lerle aşı programı yürütmeye çalışmaktadır. Oysa Sağlık Bakanlığı’nın elinde çok değerli veriler mevcuttur. Kimin testinin pozitif olduğu, kimin hastaneye yattığı, kimin vefat ettiği, kime aşı yapılıp yapılmadığı, kimin hangi aşıyı kaç doz olduğu kayıtlıdır. Ülkemizde bugüne kadar 75 milyon doza yakın aşı yapıldı. Bu uygulamaya ait gerçek saha verilerinin toplumla ve bilim insanları ile parça parça, ucundan kıyısından değil açıkça ve tam olarak paylaşılması gerekir. Bu verilerin şeffaf bir şekilde paylaşılması ile toplumda oluşan aşı tereddüdü giderilebilir, aşı karşıtlarının bilgiyi çarpıtarak oluşturduğu korku iklimi yok edilebilir. Sağlık Bakanlığı’nın bu tutumu, meydanı aşı karşıtı kampanya yürütenlere bırakmaktadır. Meydanı boş bulanlar, “COVID-19 diye bir hastalık olmadığını”, “aşıyla insanlara çip takıldığını”, “aşının kısırlık yaptığını”, “aşı nedeniyle on binlerce insanın öldüğünü” iddia etmektedir. Bu yalanlarla bilimsel doğrular yerine ‘sahte bilim’i savunup, aşı yaptırmamanın kişisel tercih ve özgürlük olduğunu ileri sürülerek, aşı çalışmaları itibarsızlaştırmaya çalışılmaktadır."

 

"AŞILARIN GÜVENLİ OLDUĞU KANITLANDI"

 

"Kişisel hak ve özgürlükleri elbette savunuyoruz. Ancak bir kişinin özgürlüğü, başkasının özgürlüğünün başladığı yerde biter, kişiler hak ve özgürlüklerini kullanırken başkalarına zarar veremez. Aşıyı reddeden bir hekim hastasının ve çalışma arkadaşlarının, öğretmen de öğrencisinin sağlık hakkını yani özgürlük alanını ihlal etmiş olur. Dünya ve Türkiye bilimsel ortamından edinilen ve sahadan edindiğimiz bilgiler gösteriyor ki, tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisine karşı geliştirilen aşılar, hastalığın yayılmasında önemli derecede, hastaneye yatışların ve ölümlerin azaltılmasında ise çok yüksek oranda etkilidir. Dünya ve Türkiye’de yapılan faz çalışmaları yanında gerçek saha verileri kullanılan aşıların güvenli olduğunu kanıtlamıştır. Ülkemizde iki tür aşıdan toplam 75 milyon doza yakın aşı uygulanmış olup, her iki tip aşı sonrası hayatı tehdit eden ciddi yan etki izlenmemiştir. Bu olgulardan hareketle biz İstanbul’daki sağlık meslek odaları, toplum sağlığı için başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere, sivil toplum örgütlerini, medyayı, tüm yurttaşlarımızı bilimsel gerçekler ışığında aşağıdaki önlemlerin alınması için harekete geçmeye davet ediyoruz."

 

"GERÇEK SAHA VERİLERİ AÇIKLANMALI"

 

"Ülkemizde bugüne kadar yapılan aşılara dair gerçek saha verileri (yan etki, koruyuculuk oranı, süresi, aşı türleri arasında farklılık olup olmadığı) şeffaf olarak açıklanmalıdır.

Aşı çekincesini gidermek amacıyla Sağlık Bakanlığı, uzmanlık dernekleri, üniversiteler, meslek örgütlerinin gerekirse siyasi partiler ve yerel yönetimlerin de katılımı ve işbirliğiyle etkin bir bilgilendirme kampanyası başlatılmalıdır.

Başta sağlık ve eğitim çalışanları başta olmak üzere kamusal hizmet sunucularının aşılanması zorunlu olmalı, aşı olmayı reddedenlerin bu hizmetleri sunmasına izin verilmemelidir. Okulların eylül ayında açılacağı planlanmışken, 2 doz aşının tamamlanması için uygulamalar derhal başlamalıdır. 12 yaş üstündeki tüm yurttaşların aşılanması hedeflenmelidir.

 

Toplu olarak bulunulan kamusal alanlara (okul, yurt, kışla, toplu taşıma, AVM, maç, konser vb) giriş için aşılı olma şartı getirilmelidir.

Aşı takvimi net olarak açıklanmalı, randevu sistemi yerine aşı günü/sırası gelen kişilere ulaşılarak aşı yapılmalı, mevcut sağlık kurumlarına ek olarak merkezi yerlerde aşı istasyonları kurulmalı, ulaşılması zor köy, mezralarda ve tarım işçileri, sığınmacılar gibi çalışan grupları için gezici ekipler oluşturulmalıdır.

Gerçek saha verileri değerlendirilerek, toplum için koruyuculuğu en yüksek aşı türü belirlenmeli, yurttaşlarda kafa karışıklığına ve aşı tereddütüne yol açan “istediğiniz aşıyı tercih edin” tutumundan vazgeçilmelidir.

 

Pandeminin başından beri hastalıktan korunmada etkinliği gösterilmiş olan önlemler (maske, mesafe, hijyen, havalandırma, kapalı ve kalabalıklardan uzak durma vb) devam etmeli, okullarda sınıf mevcutları azaltılmalı, personel sayısı artırılmalı, kademeli mesai saatleri uygulaması gibi ek önlemler alınmalıdır."

ATAŞEHİR'DE GÜNDEM