AVUKAT İLGEZDİ: ‘EN KÖTÜ PLAN BİLE PLANSIZLIKTAN İYİDİR’

AVUKAT İLGEZDİ: ‘EN KÖTÜ PLAN BİLE PLANSIZLIKTAN İYİDİR’
Bu haber 21 Oca 2017 Cts 12:23 tarihinde eklendi.
mm
Paylaş:

Ataşehir’de Yenisahra ve Barbaros mahallelerindeki imar sorunuyla ilgili bilgi veren Av. Ali Rıza İlgezdi, bölgedeki sorunların, Ataşehir’in kurulduğu ilk zamanlardaki altyapısından kaynaklandığını söyledi

Yıllardır imar sorunu yaşayan Yenisahra ve Barbaros mahallerinin, 1/5000 Ölçekli Revizyon İmar Planı İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Aralık ayı toplantısında onaylanmıştı. Yenisahra ve Barbaros mahallelerindeki imar planları hakkında Av. Ali Rıza İlgezdi gazetemize açıklamalarda bulundu.

Yenisahra ve Barbaros mahallelerinde yaşanan imarla ilgili sıkıntıların, Ataşehir’in kuruluş yapısındaki sorunlardan kaynaklandığını söyleyen Av. Ali Rıza İlgezdi, “Türkiye’nin birçok yerinde ilçe kurulmasını sağlayan 5747 sayılı yasa 2008’de çıktı. İstanbul’da da bu yasa kapsamında 8 ilçe kurulmuştur. Diğer kurulan 7 ilçenin bir özelliği var. Belde belediyeleri birleşiyorlar, birleşen bu belde belediyeleri, altyapısıyla ilçe belediyesi haline dönüyorlar. Ama Ataşehir, dört ilçenin kendi içinde artıklarıyla kuruluyor. Ataşehir; Kadıköy, Ümraniye, Üsküdar ve şimdi Sancaktepe’de kalan Samandıra’daki çeşitli mahallelerin katılmasıyla kurulan bir yer. Altyapısı, mali temeli ve imarı olmayan, bütün yapısı birbirinden farklı bölgelerin birleşimiyle kuruluyor.

Emekevler ile, Murat Karayalçın’ın Portakal Çiçeği Vadisi’nden sonra tek yerinde dönüşüm projesi gerçekleşti. Yanında bulunan Ataparkla da çok güzel bir hale gelecektir” dedi.

Başkan Battal İlgezdi’nin talimatıyla imar planları hakkında vatandaşlara bilgi verilmesi amacıyla açılan bürolarda görev yaptığını belirten Ali Rıza İlgezdi, “Bölgenin planları daha yeni yeni yapılmaya başlandı. Bu bölge planlarının yapılabilmesi için öncelikle 1/5000’lik uygulama imar planlarının yapılması lazım. Bu İBB tarafından yapılıyor. Hatırlarsanız İBB önünde başkanın çağrısıyla biz imarımızı isteriz diye eylem gerçekleşmişti. Binlerce Ataşehirli’nin katıldığı eylem sonucunda Yenisahra, Barbaros ve Atatürk mahallelerinin bir kısmını kapsayan 1/5000’lik uygulama imar planı 2013’te ilk kez askıya çıkarıldı” diye konuştu.

YAKLAŞIK 10 BİN DİLEKÇEYİ İBB’YE ULAŞTIRDIK

Yenisahra ve Barbaros mahallelerinde mülkiyet sorunu olduğunu vurgulayan İlgezdi, “Plan yapılmayan bölgelerde tahsise bağlı olarak tapu vermemiz mümkün değil. Dolayısıyla Fikirtepe örneğinde olduğu gibi tahsisli vatandaşların mülk sahibi olabilmesi adına orada bir plan yapılıyor. 2013’teki plan, bölgenin kuruluşundan beri ilk defa gördüğü bir plan… Bahsettiğimiz bölgenin nüfusu yaklaşık 50 bin. 2013’te nazım imar planı askıya çıkarıldığında başkanın bilgi vermek için açtığı büroda ben de görev yaptım. 50 bin insanın yaklaşık 20 biniyle muhatap olduk. Yaklaşık 10 bin dilekçenin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ulaştırılması noktasında yardımcı olduk. Yapılan bu itirazlar, planın tekrar komisyona çekilmesini, revize edilmesini sağlayacak bir noktaya geldi ve geçtiğimiz 22 Nisan’da bu plan, askıya çıkarıldı. Ataşehir Belediyesi’nin özellikle kurumsal olarak şikayetçi olduğu, düzeltilmesinin gerekli olduğunu düşündüğü kısımlarda, belli ölçüde düzeltmelerin yapıldığını da görerek bu yapıldı. Ataşehir Belediyesi, binlik plan ihalesini yaptı. Bundan sonra da zannediyorum çok uzamadan bitecek duruma geldi” şeklinde konuştu.dsc_0018

EN KÖTÜ PLAN BİLE PLANSIZLIKTAN İYİDİR

Dört ilçenin mahallelerinin bir araya gelmesi ve bir bütün plan yapılması gerektiğini söyleyen İlgezdi,”Başkanın vatandaşlarla yaptığı toplantıda ifade ettiği gibi, bu planın hala çok eksiği var, ama ‘en kötü plan bile plansızlıktan iyidir’. Dolayısıyla artık Yenisahra ve Barbaros mahallelerinin bir kısmının komşusu olan Atatürk Mahallesi’nin ufak bir kısmının imar planlarının şu an için Ataşehir özelinde kesinleşmeye doğru gidiyor. Sorun, dört ilçenin artık mahallelerinin bir araya gelmesi ve bir bütün plan yapılması. Ataşehir ilçesinin hala bir master planı yok. Hala bunlar yapılmıyor, hala askıda. En son İçerenköy, Küçükbakkalköy ve Atatürk mahallesinin bir kısmı ile ilgili olarak planların komisyonda olduğu ve gündeme geleceğine dair Ak Parti grup başkanının da beyanı vardı ama en azından Kasım meclisinde bunu görmedik” dedi.

 

KENTSEL DÖNÜŞÜM NEDİR?

5393 sayılı Belediye yasasının 73. maddesi, ‘kentsel yenileme’ diye bir tabiri ortaya çıkarıyor.

50 bin metrekarenin üzerinde bulunan alanlarda idare arıyorlardı. Bu idarenin içine ilçe belediyesi, büyükşehir de, valilik de girer.  Ama metraj bakımından baktığınızda yüksek ölçekli kurumların bunu yapması lazım… Kentsel dönüşüm; Bölgenin tasfiyesi ve yeniden yapılandırılması ve üzerinde yaşam alanlarının oluşturulması…

Yenisahrada cadde demeye bin şahit isteyen sokak görünümlü caddeler var. Şehircilik tanımına uygun olmayan yerler var. 5393 sayılı yasa, buna imkân veriyordu ama bunun daha sistematik bir hale getirebilmek adına 31 Mayıs 2012’de 6306 sayılı yasa çıktı. Bu yasanın adı, ‘Afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hk. kanun’… Burada bina tanımı yok, alan tanımı var. Ama biz alan tanımını aldık kenara bıraktık, 6306’nın ruhunu binaları yıkmak, yenilemek; bunu yaparken de müteahhitlerden artı ne kazanabilirizin cevabını arar hale getirdik. Yasanın özüne inanan biriyim. Ama yazın diline ve uygulamasına ciddi eleştirileri olan da biriyim.

En son 27 Ekim’de yönetmelik değişti. Maddeleri paylaştım, bir tanesi çok komik. Alman kelimesi alınan olarak değiştirilmiş. Zihnimden geçiriyorum acaba Almanlar teknolojide çok iyi de, inşiaat teknolojisinde ilerideler, acaba ona mı vurgu yapılıyor. Çünkü ben yönetmeliği satır satır okudum, gözümden nasıl kaçmış. Yönetmeliğin ilk haliyle alınan yazacağı yerde alman diye yazılmış ve biz 2013’ten beri, yönetmeliğin ilk haliyle oradaki alman kelimesini görmemişiz, 27 Ekim 2016’daki değişikliğe kadar. Bu trajikomik bir durum… Belki medeni kanun ve Türk ceza kanunundan sonra en geniş insan coğrafyasını ilgilendiren kanun 6306. Onun yönetmeliğini bile o kadar özensiz bir şekilde yapıyoruz. Bu yasa iki kere anayasa mahkemesi iptali gördü. Üç kere yasa değişti üç kere de yönetmelik değişti. Dördüncüsü de hazırlanıyor.

TABUTLUKLARDA YAŞIYORUZ

Kentsel dönüşüm riskli alan ve riskli yapı ifadelerini beraberinde getirdi. 6 buçuk milyon yapının yenilenmesini öngörmüştü bu yasa. Çünkü ülkenin yüzde 92’si deprem riski altında… Bu altı buçuk milyon yapıdan çevre ve şehircilik bakanlığı bütçe sunumu yaparken dinlediğimiz rakamlarda toplam 65 bin binayı yenilemiş durumdayız. 6 buçuk milyon hedef, 65 bin yapılan… Binde bir… Türkiye’de yapı stoğu 18 milyon, bu 18 milyonun yüzde altmış yedisi kaçak; yüzde altmışı 20 yaşın üstünde. Yani tabutluklarda yaşıyoruz. Her an bir deprem tehlikesiyle karşı karşıyayız. Böyle bir durumda kendimizi sağlama aldığımızı düşünüyoruz ama sağlam filan değil.

KENTSEL DÖNÜŞÜM MÜ RANTSAL DÖNÜŞÜM MÜ?  

Her yüz kentsel dönüşümün 40’ı İstanbul’da yapılıyor. Bu 100 yenilemenin de 20’si Kadıköy’de. Eleştirilerin temelinde vardır bu: kentsel dönüşüm mü rantsal dönüşüm mü? Bu sayısal bilgiyi alın bir kenara koyun bu tartışmayı yaparken.

Kentsel dönüşümün belli avantajları var noter harçlarından inşaat harçlarına kadar. Ama en son 6704 sayılı kanunla -ki torba yasadır o- belli muafiyet harçları getirildi. Ama yine de ciddi şekilde dönüşüme yardımcı olacak muafiyetleri taşımıyor. Alan bütünlüğü açısından değerlendirirsek eskiden 15 bin metrekare sınırlaması vardı, şimdiyse yönetmelik diyor ki, 15 bin metrekare olmasa da şartları taşıyor ise o yeri riskli alan ilan edebiliriz. Diyor. Yani bin metrekarelik bir yeri de eğer yüzük taşı kadar değeri varsa riskli alan ilan ettirip orada bir çalışma yaptırabilirsin diye bir şey çıkardı ortaya.

Yenisahra’ya gelirsek yapı stoğuyla ilgili anlattığım 20 yaş ve yüzde 67 kaçak olan oran, Yenisahra mahallesi özelinde çok daha fazla olduğunu görüyoruz. Buradaki yapılaşmanın bir an önce tasfiye edilmesi ve insan onuruna uygun yaşam alanlarına dönüştürülmesi gerekiyor. Şimdiye kadar niçin yapılmadı?

Şimdiye baktığımızda bölgede ciddi sayıda şirket tabelalarını asmış durumda. Ama başkan şunu da çok net belirtiyor ki, “Bölgenin Fikirtepe gibi kilitlenmesine izin vermeyeceğiz.” Buranın bir kangren olmasına izin vermeyeceğiz. Düzgün firmalarla, iyi hukukçularla, iyi mühendislerle çalışarak bu işi götürün, vatandaşa tavsiyem budur. Daha sonradan pişman olacağınıza baştan önlemini alın, önleyici avukatlık, önleyici mühendislik hizmeti alın. Ciddi şekilde size talip olan firmaların size yaptıkları tekliflerin içeriğini görün, oradaki değişiklikleri değerlendirin. Değerlendirme için teknik olarak da hukuki olarak da yeterli olmayabilirsiniz. Bunları uygun bir uzman ekibe götürün. Başkan da çok net söyledi “ben vatandaşın mağdur olmasına izin vermeyeceğim” şeklinde. Başkanımızın tavrı anlatımı bu…

Emekevler projesi, Ataşehir belediyesinin geçmişte anlı şanlı belediyeler tarafından çözülemeyen sorunların çözüldüğüne dair bir örnektir. Kimsenin burnu kanamadan neredeyse davul zurna ile yapılan değerlendirmeler ortaya çıkmaktadır. Başkanın sosyal belediyecilik anlayışının somuta bindirilmesidir. Elbette ki herkesi memnun etmek mümkün değildir. Ama davalar süresince o bölgenin işleyişi ve bilgilendirilmesi sürecinde gördüğümüz konuştuğum şekliyle pratiği doğru olan bir yönetim anlayışı ile hareket edilmiş. Yani sizi mağdur etmeyeceğim cümlesinin lafta kalmayıp emekevler gibi somut bir proje ile karşı karşıyayız. Bu siyasal irade, sizin kurumsal olarak da sıkıntıda olduğunuz yerleri görüyor ve değerlendiriyor. Buna ilişkin itirazları dile getiriyor. Şirketlerin de kendi yaptıkları işleri sürüncemede bırakmaması için bir rol model, bir hakem…

Vatandaşın ve müteahhitlerin rant odaklı olduklarını düşünüyorum. Aslında bölgeye bir müşavirlik hizmeti lazım. Bir bölgesel toparlanma lazım, parsel parsel değil ada ada düşünmek lazım. Hatta daha büyük ölçeklerde düşünmek lazım. İnsanların bir araya gelip bir ada bütünlüğü sağlaması lazım, ondan sonra bir şirketin devreye girmesi lazım.

MÜTEAHHİT GÖRÜNÜMLÜ ÇANTACILARA DİKKAT EDİN

Yine başkanımızın deyişiyle “müteahhit görünümlü çantacılara dikkat edin”

Binlik plan, uygulamaya yön verecek. Beşbinlik planda konut alanına ayrılan bir yeri binlik planda örnek veriyorum ticaret alanına ya da bir ibadet alanına çeviremezsiniz. Hatta 1/500 binlik ülke planını master plana gidene kadar plan hiyerarşisi çerçevesinde üsttekine uygun bir yerleştirme yapmak durumundasınız. Binlik plan, adı üzerinde uygulama imar planı. Ve bu sıkıntıların aşılabilmesinin yolunu belirleyen de binlik plan. Belli bir ölçüde yol aldık. Büyükşehirle ilgili itirazlar sonlandıktan sonra Ataşehir belediyesi özelinde başkanımızın da talimatları doğrultusunda çok önemli bir sıkıntı yaşayacağımızı düşünmüyorum. Başkanımızın iradesi, sorun yaşanmasını engelleyecektir.

Planla ilgili kısımda zaten ana hatlarıyla sorun yok. Burada müteahhit ve vatandaş arasındaki arz talep ilişkisindeki sıkıntıdan kaynaklanıyor. Önemli firmalar bölgemizde çalışma içindeler. Ama müteahhitlerin, “ben müteahhit olsam isyan edeceğim” taleplerle karşı karşıya kaldıklarını görüyorum. İşte bu noktada kentsel dönüşüm projesi devreye girebilir.

 

Etiketler
Paylaş:
"AVUKAT İLGEZDİ: ‘EN KÖTÜ PLAN BİLE PLANSIZLIKTAN İYİDİR’" HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Bu konuya hiç yorum yapılmadı.

Yorum yapma kapalı.

HEMEN YORUM YAP
img

BU HABERLER DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR!

CUMHURİYET BAYRAMI ETKİNLİK PROGRAMI BELLİ OLDU
Cumhuriyet Bayramı Ataşehir’in tüm semt ve mahallelerinde 94.yılına yakışır şekilde...
YUNUS EMRE İŞİTME ENGELLİLER OKULU YENİDEN HİZMETE GİRİYOR
Yaklaşık iki yıl önce kapatılan Yunus Emre İşitme Engelliler Okulu,...
MUHTARLAR GÜNLERİNİ KUTLADI
Ataşehir’de bulunan muhtarlar, 19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle Cumhuriyet Meydanı’nda...
ATAŞEHİR DERNEKLERİ ORHAN ÇERKEZ’İ ZİYARET ETTİ
Ataşehir Belediye Başkan Yardımcılığı görevine atanan Orhan Çerkez’e hayırlı olsun...
facebook
çok okunan haberler
Malesef, bugün hiç haber girilmedi.
CUMHURİYET BAYRAMI ETKİNLİK PROGRAMI BELLİ OLDU

CUMHURİYET BAYRAMI ETKİNLİK...

Cumhuriyet Bayramı Ataşehir’in tüm semt...
YUNUS EMRE İŞİTME ENGELLİLER OKULU YENİDEN HİZMETE GİRİYOR

YUNUS EMRE İŞİTME ENGELLİLE...

Yaklaşık iki yıl önce kapatılan...
MUHTARLAR GÜNLERİNİ KUTLADI

MUHTARLAR GÜNLERİNİ KUTLADI...

Ataşehir’de bulunan muhtarlar, 19 Ekim...
ATAŞEHİR DERNEKLERİ ORHAN ÇERKEZ’İ ZİYARET ETTİ

ATAŞEHİR DERNEKLERİ ORHAN Ç...

Ataşehir Belediye Başkan Yardımcılığı görevine...
ATAŞEHİR CUMHURİYET İÇİN YÜRÜYECEK

ATAŞEHİR CUMHURİYET İÇİN YÜ...

Ataşehir, cumhuriyetin 94. yılını büyük...
CUMHURİYET BAYRAMI ETKİNLİK PROGRAMI BELLİ OLDU

CUMHURİYET BAYRAMI ETKİNLİK...

Cumhuriyet Bayramı Ataşehir’in tüm semt...
YUNUS EMRE İŞİTME ENGELLİLER OKULU YENİDEN HİZMETE GİRİYOR

YUNUS EMRE İŞİTME ENGELLİLE...

Yaklaşık iki yıl önce kapatılan...
MUHTARLAR GÜNLERİNİ KUTLADI

MUHTARLAR GÜNLERİNİ KUTLADI...

Ataşehir’de bulunan muhtarlar, 19 Ekim...
ATAŞEHİR DERNEKLERİ ORHAN ÇERKEZ’İ ZİYARET ETTİ

ATAŞEHİR DERNEKLERİ ORHAN Ç...

Ataşehir Belediye Başkan Yardımcılığı görevine...
ATAŞEHİR CUMHURİYET İÇİN YÜRÜYECEK

ATAŞEHİR CUMHURİYET İÇİN YÜ...

Ataşehir, cumhuriyetin 94. yılını büyük...
Ara