FAALİYET RAPOR GÜNDEM MECLİS ATAŞEHİR

 

Ataşehir Belediyesi’nin Nisan ayı ikinci meclis toplantısında Strateji Geliştirme Müdürlüğü’nün 2020 Mali Yılı Faaliyet Raporu üzerine konuşma yapan CHP Meclis Grup Başkanı İlhami Yılmaz, “Ataşehir’in kuruluşunun 12. yılını tamamlamış bulunmaktayız. Bu süreçte Ataşehir halkının yararına çok önemli kararlar aldık. Büyük işler başardık. Ümit ediyorum ki, sonraki yıllarda da çok önemli işler başaracağız ” dedi.

Ataşehir Belediyesi Hizmet Binası’nda gerçekleşen Nisan ayı son meclis toplantısında belediyeye bağlı Strateji Geliştirme Müdürlüğü’nün 2020 mali yılına ait Faaliyet Raporu teklifi görüşüldü. Faaliyet raporuna ilişkin söz alan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, “Ataşehirliler Ataşehir’de yaşamaktan çok mutlu ve memnun. Çünkü yaşam biçimine müdahale yok, herkes özgürce yaşıyor. Bu anlamda ben kendimi mutlu ve huzurlu hissediyorum” dedi. 

Ataşehir Belediye Meclisi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Meclis Üyeleri  adına konuşan İlhami Yılmaz, 2020 yılında gerçekleşen projeler hakkında meclisi bilgilendirdi. Yılmaz konuşmasında şu sözleri kaydetti:

 "ATAŞEHİR'DE OLMANIN AYRICALIĞINI VE GURURUNU SİZLERLE PAYLAŞMAK İÇİN TÜM GÜCÜMÜZLE ÇALIŞIYORUZ"

 

Ataşehir’in kuruluşunun 12. yılını tamamlamış bulunmaktayız. Bu süreçte çok önemli kararlar aldık. Ataşehir halkının yararına. Büyük işler başardık. Ümit ediyorum ki sonraki yıllarda da çok önemli işler yapacağımızı ve başaracağımızı ifade etmek istiyorum. Bu çerçeveden hareketle Türkiye’nin 20 yılına ilişkin belediyemizin faaliyet raporunu görüşmek üzere buradayız. Değerli arkadaşlar, her alanda gelişimini, demokratik ve çağdaş bir belediye anlayışıyla Ataşehir’de olmanın ayrıcalığını ve gururunu sizlerle paylaşmak için tüm gücümüzle çalışıyourz."

 

 "TÜM DERTLERE DERMAN OLMAYA ÇALIŞIYORUZ"

"Belediyemizin kuruluşundan bugüne kadar önemli işler yaptık ve başardık. İlçemizi daha modern ve rahat edilebilir bir ilçe yapmak konusunda önemli adımlar attık. İlçemizde hiçbir kesime ayırım yapmadan hizmetlerimizi yaptık. Herkesi sevgiyle kucaklıyoruz. Şeffaf, dürüst ve ilkeli bir yönetim izliyor ve her adımımızı kardeşlik ve komşuluk bilinciyle atıyor. Tüm dertlere derman olmaya çalışıyoruz."

 

 " 'ÖNCE İNSAN' İLKESİ İLE ÇALIŞAMALARA YÖN VERDİK"

Pandemi sürecini de en az zararla atlatabilmek için önemli çalışmalar yaptık. İnanıyoruz ki, bu zorlu günleri hep birlikte geride bırakacağız. “Önce İnsan” ilkesi ile çalışmalara yön verdik.”

 

 Yılmaz'ın konuşmasını ardından, Faaliyet Raporu üzerine Meclis Üyelerine 10 dakikalık bir video sunumu yapıldı. 

 

Ataşehir Belediyesi Strateji Müdürlüğü’nün hazırladığı 2020 yılı Faaliyet Raporu şöyle:

 

Çevre Hizmeti Yönetimi, Kentsel Yenileşme, Afet ve Toplum Düzenleme, Kültür Hizmetleri Yönetimi, Sosyal Hizmet Yönetimi ve Sağlık Yönetimi.

 

Çevre Hizmeti Yönetimi

 

* 1464 kg elektronik atık toplanarak, Otizmli çocuk eğitimine katkı sağlandı.

* Hava ölçer projesi, Altın Belediyecilik Ödülü’ne değer bulundu.

* Gıda israfını önlemeyi yaygınlaştırmaya yönelik bilinçlendirmek amacıyla atık malzemeleri olarak değerlendirilen turşular, reçeller ve konserveler vatandaşlara hediye edildi.

* Çenko Vakfı, tarafından online olarak verilen eğitime toplam 121 öğretmen katıldı.

* Esatpaşa Parkı ve Papatya Parkı’nın futbol alanları suni çim halıyla kaplandı.

 

Kentsel Yenileşme

* 35 bin ton asfalt, 1300 m²  yol kaplaması, 13 bin 159 m² yol kaplama, 46 m taş duvar, 2793 m yağmur suyu kanalı inşaatı, 7058 m² suni kaplama yapılmıştır.

* 1/5.000 ölçekli Ataşehir’de Mustafa Kemal ve Aşık Veysel Mahallesi nazım imar planı, 20 Şubat 2020 tarihinde İBB Başkanlığı’nca onaylanmıştır.

* Kayışdağı ve İnönü mahalleleri 1/1.000 ölçekli uygulama plan çalışmalarına başlanmıştır.

* Yeni Çamlıca, Mimar Sinan ve Mevlana Mahalleleri'nde 2981 sayılı kanun maddeleri kapsamında yeniden imar uygulama planı yapılması için ihale süreci başlamıştır.

 

Afet ve Toplum Düzeni Yönetimi

* Toplam 1185 adet iş yeri açma ve çalışma ruhsatı düzenleyerek, iş yeri yetkililerine teslim edilmiştir.

* Eksik gramajli ürün satışını önlemek için semt pazarlarının giriş ve çıkışlarına elektronik terazı konularak denetim çalışması yapıldı.

* Olağan dışı fiyat artışlarının önlenmesine yönelik deneam 744 adet satış yerlerinde fiyat artışı etiket denetimi gercekleştirildi.

* Çalışan kimselerin maske ve eldiven kullanımı zorunlu hale getirilerek, denetim ve bilgilendirme çalışmaları yapıldı.

* İş yerlerinde maske, hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uyulması hususunda denetimler gerçekleştirildi.

 

Kültür Hizmetleri Yönetimi

*Pandemi öncesi dönemde 20 söyleşi, 6 çocuk tiyatrosu, 6 konser, 1 seminer, 1 dans gösterisi ve 3 film gösterisi düzenlenmiştir.

*Pandemi dönemimde E-Kültür bünyesinde 41 söyleşi, 2 radyo tiyatrosu, 4 çocuk tiyatrosu, 10 konser, 2 atölye düzenlendi.

*2020 yılı pandemi başlangıcına kadar Ataşehir Mornheim Tasarım Okulu’ndan 350, Ferhatpaşa Bilim ve Sanat Merkezi’nden 380, Kayışdağı Yaratıcı Çocuk Merkezi’nden 541 öğrenci faydalandı.

*Pandemi döneminde YouTube ve Sosyal Medya atölyelerimiz 17 bin 69  kez görüntülenmiştir.

*Ataşehir Belediyesi’nin her yıl düzenlemiş olduğu Uluslararası Yaz Okulu programı online olarak gerçekleşti.

*İnovata, 30 Eylül 2020 tarihinde Belediye Kanunu’nun 14. Maddesine göre Belediye Ekonomi ve Ticari Hizmetleri’nin geliştirilmesinin yapar ve yaptırır hükmünü dayanak alarak faaliyetini gerçekleştirdi.

*Evde harekete geç, sağlıklı kal projesi ile belediyenin sosyal medya hesaplarından 1 pilates, 3 fitness eğitmeni ile 10 ay olarak gerçekleştirildi.

*Ataşehir Mornheim Tasarım Okulu, 2020 yılında Marmara Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen Altın Karınca Ödülleri’nin kültür-sanat alanında ödüle layık görüldü.

 

Sosyal Destek Yönetimi

* Ataevleri Sosyal Destek Merkezleri’nin düzenlemiş olduğu eğitimler;

* Okuma-Yazma kursları

* Hobi kursları

* Meslek edindirme kursları

* Oyun evi hizmeti

* Liselere Geçis Sınavı hazırlık kursları

* Etüt dersleri

* Satranç dersleri

Kadın Girişimcilik Merkezi’nde bugüne kadar 3629 kişi seminerlerden, 439 kişi zenginleştirilmiş girişimcilik eğitimlerinden yararlandı.

* 70 kadın aldığı eğitimlerden sonra kendi iş yerini açtı.

* Mahalle muhtarları ve ilgili müdürlükler aylık olarak iştişare toplantıları gerçekleştirildi.

 

İhtiyaç sahibi vatandaşlara yapılan yardımlar;

* 91 haneye eşya yardımı

* 584 haneye ikinci el kıyafet ve ayakkabı yardımı

* 1670 paket bebek bezi yardımı

* 752 paket hasta bezi yardımı

* 30.256 paket kuru gıda yardımı

* 45 haneye kahvaltılık yardımı

* 1468 haneye 4404 kg et yardımı

* 25 vatandaşa manuel tekerlekli sandalye yardımı

* 1 vatandaşa akülü tekerlekli sandalye yardımı

* 527 adet tablet yardımı

* 88 haneye anne-bebek çantası dağıtımı

* 23 vatandaşa hasta yatağı yardımı

* 40.000 adet aşure dağıtımı

* 4. 700 haneye iki öğün olmak üzere sıcak yemek dağıtımı

* 73 bin kişilik taziye yemeği dağıtımı

* Ramazan’da 43 bin adet paketli sıcak yemek hizmeti

 

Sağlık Yönetimi

* Türkan Saylan Tıp Merkezi, 21 bin 286 Diş Sağlığı hizmeti, 2.880 Çocuk Hastalıkları hizmeti, 4. 612 KBB hizmeti, 3.090 Kadın Doğum hizmeti verildi.

* 5.103 Dahiliye Poliklinik hizmeti, 3.200 Dermatoloji Poliklinik hizmeti, 5.058 Göz Hastalıkları hizmeti, 4.316 Acil Poliklinik hizmeti verildi.

* 12. 219 radyoloji hizmeti, 94.674 laborator tetkik sayısı, 3.979 raportör klinik hizmeti, 740 beslenme ve diyet hizmeti verildi.

* Kadın Sağlığı Mamografi ve Kemik Yoğunluğu Ölçümü Merkezi,

* 2.312 Kadın Hastalıkları Poliklinik hizmeti, 2097 Genel Cerrahi Poliklinik Hizmeti, 2.777 Radyoloji Poliklinik hizmeti ve 941 Dahiliye Poliklinik hizmeti verildi.

* Fidan Kalpler Gündüz Bakım Evi Merkezi’nde 58 çocuğa hizmet verildi.

* Koronavirüs sebebi ile vatandaşlardan gelen talep sonucu 4460 adet dezenfeksiyon uygulaması yapıldı.

 ATAŞEHİR'DE GÜNDEM