“Çınarın Gölgesinde” Projesi Okumaya Öncü Oluyor

“Çınarın Gölgesinde” Projesi Okumaya Öncü Oluyor
Bu haber 06 Mar 2018 Sal 13:29 tarihinde eklendi.
mm
Paylaş:

2016-2017 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan  ‘Çınarın Gölgesi’nde’, iki temele dayanan bir proje olarak karşımıza çıkıyor. Bunlardan birincisinin Okuma, ikincisinin ise Değerler Eğitimi olduğu proje, Ataşehir’deki ilkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki tüm okullarda Okuma ve Değerler Eğitimi üzerine kurulu on iki tane alt projeden oluşuyor. Ataşehir’deki tüm okullarda başlatılan ‘Kitap Okuma Saati’ uygulamasından oluşan ‘Oku-Yorum’, kitap okuma konusunda kamuoyu oluşturmayı hedefleyen ‘Ataşehir Okuyor Farkındalık Okumaları’, Darülaceze sakinleriyle yürütülen “Çınarlar Fidanlarla”, TSÇV Metin Sabancı Özel Eğitim Okullarıyla yürütülen ‘Hepsi Bir İnci’ gibi sosyal sorumluluk projeleri, milli şair Mehmet Akif Ersoy’un hayatının konu edilerek değerlere vurguların yapıldığı tiyatro oyunundan oluşan “İzli-Yorum” projeleri, Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen “Çınarın Gölgesinde” projesinin bazı alt projelerini oluşturuyor.

‘Çınarın Gölgesinde’ projesinin bir alt basamağı olan ‘Öncü olmak için okuyorum’ projesi,  Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çerçevesindeki tüm ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan müdürlerin aynı kitabı okumalarıyla ve daha sonra belirlenen okullarda müdürlerin okudukları kitapların kritiğini yapmak amacıyla kitapların yazarlarının da katılımıyla fikir alışverişinde bulunulmasını içeriyor. Ali İhsan Ortaokulu’nda proje kapsamında  Savaş Barkçin’ın  ‘Aklın Kalbi’ kitabı hakkında konuşulması için toplanıldı. Toplantıya, Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican, Şube müdürleri ve çok sayıda okul müdürü katıldı.Toplantı bitiminde Ali İhsan Ortaokulu tarafından yazar Savaş Barkçin’e çiçek verildi.


‘ÇINARIN GÖLGESİNDE’ PROJESİ İLE OKUMAYAN KALMIYOR

Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Büro görevlisi Sadık Okutucu; ” Ataşehir’deki okul müdürlerinin okuyacağı kitapların medeniyet ve eğitim konulu olmasına özen gösteriliyor. Bu konuda çalışmalar yürüten üç kişilik komisyonumuz var. Komisyonumuz, okunacak kitaplarla ilgili gelen önerileri değerlendiriyor ve kitabı seçiyor. Belirlenen tarihte de Ali İhsan Ortaokulu’nda olduğu gibi toplantılar yapılıp kitaplar üzerinde konuşuluyor. Genellikle dönemde iki kitap okunan proje kapsamında müdürler kitapları okurken diğer yandan da ‘okuyorum’ projesiyle  ilk orta okul ve liselerde bir ders saatinin sadece kitap okuma saati olduğu projemiz var. Yine ‘Çınarın gölgesi projesi’ kapsamında camiilerde, sokaklarda Avmler’de öğrenciler, okuma kültürüyle ilgili farkındalık oluşturmak amacıyla halkın arasına karışarak kitap okudular. Ayrıca Ataşehir ilçesinde büyük firma ve şirketlere öğrencilerle gittik ve orada kitap okumalar yaptık. Gittiğimiz yerlerde bir tabela ve belge hazırladık. ‘Bu kurumda Ataşehir İlçe Müdürlüğü’nün yürüttüğü Çınarın gölgesinde projesi kapsamında her gün 15 dakika kitap okunmaktır’ yazan tabelalar asıldı. Gittiğimiz bütün kurumlarda her gün personeller on beş dakika kitap okuyor.” diyerek birçok projeyle okuma kültürünü çeşitli kurum ve kuruluşlara aşıladıklarını dile getirdi.


‘Aklın kalbi’ kitabının yazarı Savaş Barkçin ise kitapla ilgili şunları söyledi; ‘Bu kitap doğruluk ve güzellik üzerinde duruyor. Okumamak için sürekli şikayet etmeyi bırakmalıyız. Sistem kötü diye yaptığınız işten vazgeçmemelisiniz. Çünkü sistem sizsiniz.’ dedi.

Etiketler
Paylaş:
"“Çınarın Gölgesinde” Projesi Okumaya Öncü Oluyor" HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Bu konuya hiç yorum yapılmadı.

Yorum yapma kapalı.

HEMEN YORUM YAP
img

BU HABERLER DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR!

BÜYÜLÜ ADIMLARDA SİZİN DE ADIMINIZ OLSUN
Ataşehir Belediyesi ile Uluslararası Gençlik Örgütü AIESEC iş birliğinde 7-11...
Paylaşın güzelleşsin dünya
Dünyanın paylaştıkça güzelleşeceğine inanan Ataşehirli gençler, Afyonkarahisar Hocalar Kocagöl İlkokulu’ndaki...
Ataşehir’de, Yağmurda Yollar, 15 Dakikada Göle Döndü
Ataşehir’de aniden bastıran sağanak yağmur nedeniyle yollar dakikalar içinde göle...
Kaftancıoğlu: Bizim gençlerimiz, AKP’nin çadırını yakmak isteyenlere de müdahale ederdi.
 Büyükada’da CHP Gençlik Kolları üyesi iki kişinin bıçaklanmasını protesto eden...
facebook
çok okunan haberler
Malesef, bugün hiç haber girilmedi.
Kaftancıoğlu: Bizim gençlerimiz, AKP’nin çadırını yakmak isteyenlere de müdahale ederdi.

Kaftancıoğlu: Bizim gençler...

 Büyükada’da CHP Gençlik Kolları üyesi...
Kaftancıoğlu: Bizim gençlerimiz, AKP’nin çadırını yakmak isteyenlere de müdahale ederdi.

Kaftancıoğlu: Bizim gençler...

 Büyükada’da CHP Gençlik Kolları üyesi...
7 BİN 513 ÖĞRENCİYE DEPREM SEMİNERİ 

7 BİN 513 ÖĞRENCİYE DEPREM ...

Toplumu bilinçlendirmeyi ve afetlere dayanıklı...
 “Yüce Meclisin kararına karşı yanlı bir uygulama”

 “Yüce Meclisin karar...

Ataşehir Belediyesi  Meclisi Haziran ayı...
DOĞA KAZANSIN

DOĞA KAZANSIN

“Dönüştür Doğa kazansın Moneyler katlansın”...
KASTAMONU ARAÇ DERNEKLER FEDERASYONU RAMAZAN BEREKETİNİ ARAÇ’A TAŞIYOR

KASTAMONU ARAÇ DERNEKLER FE...

06 Haziran Çarşamba saat 16.00’da...
Ara