DÜNYA BASININDA CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ

DÜNYA BASININDA CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ
Bu haber 25 Haz 2018 Pts 12:18 tarihinde eklendi.
mm
Paylaş:

Dünya basını Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerini manşetlere taşıdı. Öne çıkan başlık Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisini seçimin galibi ilan ettiği oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim zaferi pazartesi gününün İngiliz gazetelerinin birinci sayfalarında yer aldı. Financial Times, “Erdoğan’ın yürütücü cumhurbaşkanlığı hayali gerçek oldu” dedi.imi dünya basını manşetlerine taşıdı.

Financial Times, “Erdoğan’ın yürütücü cumhurbaşkanı hayali gerçek oldu. Erdoğan yalnızca beş yıl daha cumhurbaşkanı olmayacak, aynı zamanda başbakanın yerini alan güçlü bir yürütmeyi elinde tutacak” ifadeleri yer aldı.

İngiliz The Guardian Türkiye’deki seçim sonrası şu yorumu yaptı: “Erdoğan zafer konuşmasında savaşçı bir dil kullandı. Seçim yarışı bozuk zeminde ve korku ortamında yapıldı. Erdoğan tekrar seçilmesi durumunda 2028’e kadar iktidarda kalabilir.”

 

İngiliz The Times gazetesinin yorumu ise şöyle oldu: “Tartışmalı seçim zaferi Erdoğan’a devletin bağımsız kalan son aygıtlarının da neredeyse tam kontrolünü verdi. Erdoğan’ın otoritesinin artmasından birçokları endişeli. Türkiye son iki yılda sık sık 1930’lar Almanya’sını andırıyor.”

İngiliz Daily Telegraph’ın yorumu ise şöyle: “15 yıllık iktidar Erdoğan’ın padişah kaprislerini besledi. Medya muhalefeti görmezden geldi. Küçük farkla gelen zafer cumhurbaşkanının kulağını çekmiş olabilir ama bu onun yönetim tarzını etkilemeyecek.”

Fransız Liberation gazetesi Türkiye’deki seçim sonuçlarıyla ilgili şu yorumda bulundu: “Erdoğan, hiddetli geçen başkanlık ve milletvekili seçimlerinde canlanan muhalefetin üstesinden ilk turda gelerek artan yetkilerle yeniden başkan seçildi. Erdoğan’ı ilk kutlayanlardan biri aşırı sağcı Macar Başbakan Viktor Orban oldu.”

ransız Le Parisien gazetesi “Erdoğan bahsi kazandı” başlığını attı. Le Parisien gazetesi, “Seçimler AKP ve yetkileri artan Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından rahat çoğunlukla kazanıldı” yorumunda bulundu.

France Info, “Erdoğan başkanlık seçimini daha ilk turda kazandı” başlığını kullandı. Haberde şu görüş dile getirildi: “Erdoğan, HDP’nin barajı aşmış olmasına rağmen mecliste de çoğunluğa sahip. Sosyal demokratlarda ise hayal kırıklığı hakim. Erdoğan artık modern Türkiye’nin sultanı.”

es Echos, “Erdoğan tartışmalar temelinde yeniden seçildi” yorumunda bulundu. Haberde, “İtiraz edilen ama tarihi bir başarı” görüşü savunuldu.

Le Point Türkiye’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kazandığı seçimi, “Başkanlık seçimini Erdoğan kazandı” başlığıyla sayfalarına taşıdı.

Haber radyosu Europe 1 de, “YSK’ya göre Erdoğan seçimleri ilk turda kazandı” yorumunda bulundu.

spanya’nın El Pais gazetesi ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın muhalefetin son günlerde artan protestoları arasında yeniden seçildiğini yazdı. Haberde seçimlerin Erdoğan’a güçlü yetkilerle beş yıl daha ülkeyi yönetmesinin yolunu açtığını belirtti.

İsrail’de yayınlanan Haaretz gazetesi, “Erdoğan zaferini ilan etti, muhalefet itiraz ediyor” başlığını kullandı. “Türkiye’deki seçim sonuçları AKP’nin genç neslin oyunu kaybettiğini gösteriyor” yorumunu yaptı.

Hollanda’da yayımlanan NRC Handelsblatt gazetesi, “Erdoğan siyasi zaferini ilan etti, ancak muhalefet pes etmeyecegini açıkladı” başlığını attı. Seçim kampanyasının çok çekişmeli geçtiğini belirtti.

Etiketler
Paylaş:
"DÜNYA BASININDA CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ" HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Bu konuya hiç yorum yapılmadı.

Yorum yapma kapalı.

HEMEN YORUM YAP
img

BU HABERLER DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR!

STK’LAR ATAŞEHİR’DE BİRARAYA GELDİ
Ataşehir Belediyesi ve Ataşehir Kent Konseyi, Zübeyde Hanım Hizmet İçi...
ATAŞEHİR’DE BOŞALAN KOLTUĞA YENİ BAŞKAN
Merter Sağınç’ın görevinden istifa ederek ayrıldığı İyi Parti Ataşehir İlçe...
ATAŞEHİR’DE DERSLER ARTIK DÜŞTEPE OYUN MÜZESİ’NDE
Ataşehir Belediyesi öğrencilerin derslerine motivasyonunu artırmak ve onları öğrenmeye teşvik...
CELAL YARDIMCI ORTAOKULU’NDAN OTİZMLİ ÇOCUKLARA TAM DESTEK
Ataşehir Belediyesi ve çözüm ortaklarının birlikte başlattığı, gelirinin ise otizmli...
facebook
çok okunan haberler
Malesef, bugün hiç haber girilmedi.
Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
STK’LAR ATAŞEHİR’DE BİRARAYA GELDİ

STK’LAR ATAŞEHİR’DE BİRARAY...

Ataşehir Belediyesi ve Ataşehir Kent...
ATAŞEHİR’DE BOŞALAN KOLTUĞA YENİ BAŞKAN

ATAŞEHİR’DE BOŞALAN KOLTUĞA...

Merter Sağınç’ın görevinden istifa ederek...
ATAŞEHİR’DE DERSLER ARTIK DÜŞTEPE OYUN MÜZESİ’NDE

ATAŞEHİR’DE DERSLER A...

Ataşehir Belediyesi öğrencilerin derslerine motivasyonunu...
CELAL YARDIMCI ORTAOKULU’NDAN OTİZMLİ ÇOCUKLARA TAM DESTEK

CELAL YARDIMCI ORTAOKULU’ND...

Ataşehir Belediyesi ve çözüm ortaklarının...
GELECEK “SIFIR ATIK” MÜCADELESİ İÇİN EĞİTİLİYOR

GELECEK “SIFIR ATIK” MÜCADE...

Sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıkların...
Ara