EĞİTİM KAYGI ATAŞEHİR BELEDİYESİ SEMİNER

 

Eğitimin en büyük sorunlarının başında gelen “kaygı” duygusuna belediyeden çözüm geldi. Ataşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde Ataşehirli öğrenci ve ailelerine yönelik “Sınav Kaygısıyla Başa Etme Yöntemleri” konulu seminerler veriliyor.

Mustafa Kemal Ataevi’nde düzenlenen seminerde; sınav kaygısı, kaygının belirtileri, kaygıyla baş etme yöntemleri, sınavlara yönelik olumsuz düşünceler ve ailelerin çocuklarına yaklaşımları nasıl olmalı gibi birçok konuda bilgiler aktarılıyor.

Uzman Psikolog Zakir Caferoğlu tarafından verilen seminerin ilk bölümünde öğrencilerde gözlenebilen duygusal, fiziksel, bilişsel ve davranışsal sınav kaygısı belirtilerinin neler olduğu anlatıldı. İkinci bölümde ise anne baba olarak sınav kaygısı yaşayan çocuklara ailelerin yaklaşımlarının nasıl olması gerektiği, ailelerin sınav kaygısı ile ilgili doğru bildiği yanlışların neler olduğu, çocukların sınava nasıl bir ortamda hazırlanması gerektiği, sınavdan önce çocuklara nasıl yaklaşılması gerektiği konuları örneklerle anlatıldı.

 

 

Seminerde Zakir Caferoğlu, “Sınav Kaygısının önemli sebeplerinden bir tanesi de ailelerdir. Yüksek başarı beklentisi, mükemmeliyetçilik, eleştiri, kıyaslama, olumsuz etiketlemeleri kullanmak, olumsuz mesajlar verme gibi davranışlar çocuğunuzun hem özgüvenini azaltır hem de sınav kaygısı ile baş etmesini zorlaştırır” dedi.

Sınav kaygısı ile baş etme yöntemlerine da değinen Caferoğlu, bu yolların sınava planlı programlı çalışmak, düzenli uyku, dinlenme ve beslenme, olumlu düşünce, doğru nefes alma ve gevşeme olduğunu vurguladı.

 

 

 

Seminer programı;

Kayışdağı Lions Ataevi

Öğrenciler için: 16 Şubat Pazar   1. grup: 12.00 – 13.00 / 2.grup: 13.30 -14.30

Veliler için:      20 Şubat Perşembe  saat: 14: 00 – 15.00

Mevlana Ataevi

Veliler için:     03 Mart Salı saat: 13.30 – 14.30

İnönü Ataevi

Öğrenciler için:  01 Mart Pazar  1.grup: 12.00 – 13.00 / 2.grup: 13.30 – 14.30

Veliler için:        01 Mart Pazar  saat 16.00 – 17.00

ATAŞEHİR'DE GÜNDEM