ümitk1

2013 Ümit KAFTANCIOĞLU Öykü Yarışması Sonuçlandı

11 Nisan 1980’de öldürülen TRT İstanbul Radyosu Prodüktörlerinden, Gazeteci-Yazar Ümit Kaftancıoğlu adına Yalın Ses Yayınları tarafından bu yıl dokuzuncusu düzenlenen 2013 Ümit Kaftancıoğlu Öykü Yarışması Sonuçlanmıştır.

 Adnan Özyalçıner, Öner Yağcı, Mehmet Güler, Zeynep Aliye, Dr. Ali Naki Kaftancıoğlu, Dr. Canan Kaftancıoğlu ve Öztürk Tatar’dan oluşan seçici kurulun 2 aylık değerlendirmesi sonucunda;

Hakan Cucunel’in “Nuri Lef Lef” adlı Öyküsü Birinciliğe, Ekin Can Göksoy’un “Dolapderenin Cadıları” adlı Öyküsü İkinciliğe, Fuat Sevimay’ın “Deli Babam Ölmüş” adlı Öyküsü Üçüncülüğe, ayrıca Serdar Şen’in “Sokak Kedileri Gittiğimde”, Belgin Önal’ın “Fotoğraf” , Görkem Giray’ın “Hademe”, Ayçe Çeliker’ın “Sevgili Zamanlar”, İzzet Celiloğlu’nun “Bir Yaz Gecesi”, Zekiye Yüksel’in “Babaannem ve Sardunyaların Gizi” ve Salim Nizam’ın “Gelincik İlaçlayıcısı” adlı öyküler ise mansiyona değer görülmüştür.

Dereceye giren öykü yazarlarını kutlar ve yüreklerinin sesini kelimelerin gücüyle sayfalara aktararak yarışmaya katılan tüm katılımcılara sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.

2013 Ümit Kaftancıoğlu Öykü Ödülleri ve Anma gecesi Gazeteci-Yazar Altan Öymen, Yazar Zeynep Aliye ve Dr. A. Naki Kaftancıoğlu’nun da konuşmacı olarak katılacağı 13 Nisan 2013 günü Saat: 19.30’da Bakırköy Yunus Emre Kültür Merkezi’nde yapılacaktır.

Yalın Ses Yayınları

İletişim: 0555 254 27 26

www.umitkaftancioglu.com

Ümit Kaftancıoğlu Kimdir?

Ümit Kaftancıoğlu 1935 yılında Ardahan'ın Hanak ilçesinin Koyunpınarı (Saskara) köyündedünyaya geldi. Çocukluğu Dede Korkut boylarının zengin anlatım geleneği içerisinde, halk âşıklarının, söz sohbet bilenlerin dizinin dibinde destan, masal, türkü, efsane dinleyerek, okuyarak geçti. Köyündeki İlkokula gittiğinde diploma alacak durumdaydı. İlkokulu bitirdikten sonra köy çocuklarına açık tek kapı olan Köy Enstitüsü’ne girmek için yıllarca uğraştı, yollara düştü, Cılavuz Köy Enstitüsü’ne girdi. Kaftancıoğlu, Cılavuz Köy Enstitüsü’nü bitirdikten sonra Mardin’in Derik ilçesinde ilkokul öğretmeni olarak görevine başladı. Daha sonra Balıkesir Necati Bey Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümünü bitirip bir süre Rize’nın Pazar ilçesinde Türkçe öğretmenliği yaptı. Yedek Subay olarak görev yaptığı askerlik dönüşü, TRT'nin açtığı sınavı kazanarak, Köy Yayınları bölümünde göreve başladı. TRT İstanbul Radyosu'nda "Av Bizim Avlak Bizim", "Dilden Dile" ve “Yurdun Dört Bucağından” gibi programlarla halk kültürünü, halk âşıklarını, halkın eksiğini ve sıkıntılarını mikrofona taşıdı. “Gerçek edebiyatın halkın ağzında, dilinde olduğunu bilmeliyiz. Halkın sözlü edebiyatını yazıya geçirecek, değerlendirecek olanlar da halk çocuklarıdır.” der. Bu gözlemlerini doğrularcasına, Anadolu'yu gezerek derlemelerle halkın sözlü yazınını ve halk türkülerini yazıya döktü. Günümüzde bile sevilerek dinlenen “Evreşe Yolları Dar” ve “Yüksek Yüksek Tepeler Ev Kurmasınlar” türküleri Kaftancıoğlu'nun derlemeleri arasındadır.

Radyo programcılığı yanında edebiyat dünyasında da adını duyuran

Kaftancıoğlu, "Dönemeç"le (Öykü) TRT Büyük Ödülü birincilik (1970), "Hakullah"la (Röportaj) Milliyet Gazetesi Karacan Ödülü birinciliği (1972) aldı. 11 Nisan 1980 günü görev yaptığı TRT İstanbul Radyosu’na gitmek için çıktığı evinin önünde, demokrasinin, kültürün ve aydınlığın düşmanlarınca katledildi.

Yapıtları

* Dönemeç (Öykü) 1972 (Yeni Basım Yalın Ses Yayınları-2006)

* Hakullah (Röportaj) 1972

* Yelatan (Roman) 1972

* Tek Atlı Tekin Olmaz (Halk Masalları) 1973

* Tüfekliler (Roman) 1974 (Yeni Basım Yalın Ses Yayınları-2006)

* Köroğlu Kolları (Halk Destanları) 1974

* Çarpana (Öykü) 1975

* İstanbul Allak Bullak (Öykü) 1983

Çocuk Kitapları

* Kekeme Tavşan (1974) (Yeni Basım Yalın Ses Yayınları-2006)

* Çizmelerim Keçeden (1979)

* Altın Ekin (1979)

* Dört Boynuzlu Koç (1979)

* Kan Kardeşim Doru Tay (1979)

* Hızır Paşa (1980)

* Çoban Geçmez (1980) (Yeni Basım Yalın Ses Yayınları-2006)

* Şülgür Deresi (1981)

* Salih Bey (1981)