CHPALEV1

ALEV COŞKUN, İSMET İNÖNÜ’YÜ ANLATTI

CHP Ataeşhir İlçe Başkanlığı tarafından düzenleneN “Bir Konu Bir Konuk” söyleşileri devam ediyor. Bugüne kadar Ali Kılıç, İnci Beşpınar, Ali Topuz, Onursal Adıgüzel gibi isimlerin katıldığı söyleşilerin bu haftaki konuğu eski bakanlardan gazeteci-yazar Alev Coşkun oldu. Alev Coşkun, 39. Ölüm yıldönümünde, birlikte çalıştığı İsmet İnönü’yü anlattı.

CHP Ataşehir İlçe Başkanı Hakkı Altınkaynak, Alev Coşkun’un İsmet İnönü ile birlikte çalıştığını ve bu nedenle paylaşımlarının önemli olduğuna dikkat çekerek, Alev Coşkun’un yaşamı üzerine bilgiler verdi. Eski bakan, gazeteci yazar Alev Coşun da çok heyecanlı olduğunu belirterek başladı sözlerine: “Heyecanlıyım…  Çünkü İstanbul’daki CHP İlçe Başkanlıkları içersinde sadece Ataşehir İsmet İnönü’yü anmak için program düzenledi. Kendilerini canı gönülden kutlarım” Coşkun, Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü’nün başta ülkenin kurtuluş savaşı verdiği yıllarda olmak üzere cumhuriyetin kuruluşunda omuz omuza mücadele ettiklerini, birbirlerini çok iyi tanıdıklarını belirtti. Alev Coşkun, İsmet İnönü’nün düşünme, analiz, askerlik, yazma ve düşünce yeteneklerinin Atatürk tarafından iyi bilindiğini bu özelliklerinin de birlikte çalışmalarında önemli olduğunu belirterek “Atatürk’e saldıramayanlar önce İsmet İnönü’ye saldırıyorlar. Önce İsmet İnönü’yü bertaraf edip, sonra Atatürk’e saldıracaklar” dedi.

Coşkun, yazar Kemal Tahir’in  “Anadolu Savaşı” adlı bir makalesinde “Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü’yü birinci ve kinci adam diye değerlendirmek çok hatalıdır. Her ikisi de birbirleriyle kıyaslanmayacak, birbirlerine hiç benzemedikleri için işe yarayacak yönlerin ayrı olması bakımından birbirlerinin eserini tamamlayan iki birinci insandır” dediğini de hatırlatarak, Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü arasında geçen bir olayı anlattı:  “Bir gün Mustafa Kemal Atatürk ile İsmet İnönü Atatürk Orman Çiftliği’nde yürüyorlar. Atatürk, İnönü’ye soruyor ‘İsmet sen olmasaydın biz bu devrimleri nasıl yapacaktık?’ İsmet İnönü de ‘Paşam siz olmasaydınız biz bunları düşünemezdik bile’ diyor”

Alev Coşkun İsmet İnönü’nün Lozan’da yaşadığı bir olayı da izleyicilerle paylaştı: “Konferansta bazı simge olaylar vardır. Örneğin; Mont Vernon salonunda yapılacak toplantı öncesi salonu gezen İnönü görür ki, İngiliz heyeti başkanının koltuğu büyük, kendisininki küçük. ‘Ben yarın buraya gelmeyeceğim. Aynı büyüklükte bir koltuk bulduğunuzda haber verin’ der. Bir saat içinde aynı büyüklükte bir koltuk bulunur. İsviçre Cumhurbaşkanı açılış konuşması yapacak, İngiliz Lord Curzon teşekkür konuşması yapacak. İnönü ‘Bir teşekkür konuşması da ben yapacağım’ der. ‘Diplomaside böyle bir şey yok’ derler İnönü’ye… Curzon konuşmasını yapar yapmaz İnönü kürsüye yürür ve konuşmasını yapmaya başlar. İnönü ‘Ben bir savaştan geldim buraya. Türk milletinin hakkını yedirmem’ der” Alev Coşkun konuşmasının son bölümünde cumhuriyetimize birlikte sahip çıkmamız gerektiğini de belirtti. Alev Coşun, söyleşinin son bölümünde dinleyicilerin İsmet İnönü ve gündemdeki olaylara ilişkin sorularını yanıtladı.