18mart1

ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ ATAŞEHİR’DE ANILDI

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 98. yıldönümü dolayısıyla Ataşehir Zübeyde Hanım Öğretmenevi'nde bir tören düzenlendi. Törene Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, Ataşehir Kaymakamı Turgut Çelenkoğlu, Garnizon Komutanı Albay Ali Şarlak, Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Halil Asılsoy, Belediye Başkan Yardımcısı İlhami Yılmaz katıldı.

Açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız destansı bir günün yıldönümünde olduğumuzu ve bunun önemini toplum olarak anlamamız gerektiğini belirterek, “Bize uğrunda canlar feda edilerek bırakılan bu toprakların kıymetini bilmeliyiz. Gelişen, birlik ve beraberlik içinde olan bir Türkiye için eğitime, öğretime de gereken önemi vermeliyiz. Şehitlerimizin bize emanet ettiği bu ülkede artık kalemler konuşmalı” diye konuştu.

Egemen Bağış: “Artık silahlar sussun, kardeşlik konuşsun”                                                                                                              

Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız’ın konuşmasının ardından kürsüye gelen Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış konuşmasında "Şehitlerimizi anmak için bir gün yetmez, onlara karşı sorumluluğumuzu her daim taptaze tutmamız, bu bilinci her an yaşamamız gerekir. Canlarını, hiç düşünmeden bu ülke uğruna feda eden şehitlerimiz bu vatanı korumak için kendilerini siper ettiler. Bıyıkları henüz terlememiş gencecik fidanlar bize bu yurdu armağan ettiler" dedi.

Konuşmalardan sonra il genelinde düzenlenen “Şehitler” konulu kompozisyon, şiir ve resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Ardından Kadıköy Avni Akyol Güzel Sanatlar Lisesi öğretmenleri, salon tarafından beğeniyle dinlenilen türküleri seslendirdi. Yoğun bir katılımın gerçekleştiği törende son olarak Özel Ataşehir Adıgüzel Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından sahnelenen “Çanakkale Geçilmez” adlı oratoryo, izleyiciler tarafından ayakta alkışlandı. Tören bitiminde katılımcılar Çanakkale Zaferi’nin fotoğraflarından oluşan sergiyi gezdi.Bağış terör sorununun da altını çizerek, “Ülkemizin kanını parazit gibi emen terör meselesini inşallah çözeceğiz. Artık silahlar sussun, kardeşlik konuşsun. Çanakkale'de farklı yerlerden gelen fakat yan yana duran şehitler bunun en güzel örneğidir. Biz biriz; doğumuz, batımız, kuzeyimiz, güneyimiz bir. Farklılıklarımızı birer zenginlik olarak görmezsek bu farklılıklar bizim sonumuz olur. Yakalanan bu olumlu ortamda 18 Mart Çanakkale şehitlerini sadece anmak değil, anlamak da her zamankinden daha önemli hale geldi. Gönül istiyor ki yeniden kuvvetlenelim, akan kanın yerini dolan sınıflar, kurulan yuvalar, mutlu insanlar alsın. İşte bizim tek temennimiz bu yöndedir” şeklinde konuştu.