KADIN AİLE HİZMET MÜDÜRLÜK BELEDİYE ATAŞEHİRDE GÜNDEM

 

 

Ataşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü (ATAKAM) ve Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) ile beraber düzenlenen 'Hayat Dolu Buluşmalar Programı' yeni katılımcılarıyla Mevlana Ataevi’nde devam ediyor. Öte yandan Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğüne bağlı “Ataşehir’de Kadın Emeği Değerleniyor Projesi” kapsamında Pendik Soroptimist Kulubü ve Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği ile birlikte 'Şiddeti ve Haklarımızı Konuşuyoruz' semineri gerçekleştirildi. 

 

 

 

 OKUR YAZARLIK VE MATEMATİK GELİŞİMLERİ DESTEKLENDİ

 

18-40 yaş arası Ataşehirli kadınların katılabildiği işe başvurma, sosyal alanlarda gelişme, belirledikleri hedefleri geliştirme, çeşitli eğitim konularını artırma adına hizmet vermeyi amaçlayan “Hayat Dolu Buluşma Programı” ilçenin çeşitli mahallelerinde çalışmalarına devam ediyor. Son olarak Mevlana Mahallesi’ndeki kadınlarla buluşan müdürlükte el yeteneğinden projeleri hayata geçirme, iş başvurularındaki izlenecek yoldan okur yazarlık gelişimine, matematik becerilerinden öğrenim değerlendirmelerine kadar bir çok alanda yapılan projelerle kadınların hayat konforunu geliştirme çalışmaları hızla devam ediyor.

 

 

 

Geliştirilen çalışmalar gelen taleplere göre değerlendirilirken aynı zamanda kadınların yarım bıraktıkları hayallerinin de hayata geçirebilmenin yolları aranıyor. Konuyla ilgili paylaşım yapan Ataşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Şehnaz Yabar ise çalışmalarını sıralayarak genç kadınların kendileri için ayırdıkları vakitlerin nasıl değerlendirdiğini sıraladı. Yabar paylaşımında, “Genç kadınların bir araya gelerek dayanışma içinde kendi gelişimleri için vakit ayırdıkları bu program; öncelikle öğrenime devam, işe başvurma, uğraşı geliştirme, kendine hedef koyma gibi konuları tartışmalarına; ileri okur yazarlık ve matematik becerilerini daha da geliştirmelerine ortam sağlayacak.” ifadelerini kullandı. 

 

ŞİDDET VE HAKLAR KONUŞULDU

 

 

Öte yandan Ataşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü  “Ataşehir’de Kadın Emeği Değerleniyor Projesi” kapsamında da seminerlerine bir yenisini daha ekleyerek Pendik Soroptimist Kulubü ve Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği ile birlikte 'Şiddeti ve Haklarımızı Konuşuyoruz' adına seminer düzenledi. Gerçekleşen etkinlikte kadına yönelik şiddet ve hukuki haklar ile ilgili bilgilendirme yapıldı.

 

 

KADES UYGULAMASI ANLATILDI

 

 

KADES uygulaması ve Ev İçi Şiddet Acil Yardım Hattı hakkında da bilgilerin paylaşıldığı etkinliğe birçok Ataşehirli kadın katılım sağladı. Konusunda uzman kişiler Avukat Tuğba İncel, Kadın Çalışmaları Uzmanı Ayça Arslan, Psikolog Gül Mutlu "şiddet ve haklar" başlıklarıyla kadınlara destek oldular.