kayışdağı sergi2

KAYIŞDAĞI LİONS ATAEVİ’NDE EL SANATLARI SERGİSİ AÇILDI

Ataşehir Belediyesi İnönü ve Kayışdağı Ataevi’nde el sanatları kursuna katılan kadınların yaptıkları ürünlerden oluşan sergi, Kayışdağı Lions Ataevi’nde düzenlenen törenle halkın ziyaretine açıldı.

Serginin açılışını Ataşehir Belediye Başkan Yardımcıları İlhami Yılmaz, Sadık Kayhan, Hüseyin Hışman, Abdullah Der ve Zülfiye Çam yaptı. Açılışa, kursiyerler ile el sanatlarına meraklı çok sayıda vatandaş katıldı.

 Sergide, Ataevlerinde eğitim alan 51 kursiyer kadının, son 4 ayda el sanatlarına bağlı 26 branşta yaptığı 265 ürün 1 Mart’a kadar ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

Ataevlerinde el sanatları öğretmenliği yapan Durgül Akbaş, kursiyerlerin genelde boş zamanlarını değerlendirmek ve el yeteneklerini geliştirmek için kursa katıldığını, hobi amacıyla gelenlerin yanında meslek edinmek, kendi kazancını elde etmek için gelenlerin de olduğunu söylüyor. Akbaş kurs hakkında da şu bilgileri veriyor: “Her kurs dönemi on ay sürüyor. Brezilya nakışı, Meksika nakışı, patchwork, Osmanlı nakışı, tel kırma, tel sarma başta olmak üzere 26 branşta kurslar devam ediyor.”

Ataevlerinde kurs alan kadınlar da bu çalışmalardan memnun. Yaklaşık 6 aydır kursa devam eden 61 yaşındaki Nimet Çelikcan, Ataşehir Gönüllüleri’nin Optimum’da açtığı el sanatları kursunu gezip etkilenerek belediyenin kursuna başlamaya karar verdiğini söylüyor. Çok güzel bir ortamda kurs aldıklarını, kurs sayesinde yeni dostluklar kurduklarını belirten Çelikcan, “Burada ruhum dinleniyor, gelip arkadaşlarla yeni bir şeyler öğreniyoruz, sıkıntılarımı unutuyorum. Bizim için terapi gibi oluyor” dedi.

Ahu Aydın da çocuğunu Ataevi’ndeki oyun parkına getirdiği günlerde eşinin ısrarıyla el sanatları kursuna kayıt olmuş. Evdeyken zamanını televizyon izleyerek geçirirken şimdi yeni bir şeyler üretmenin kendisini daha mutlu ettiğini bildiren Ahu Aydın yeni dostluklar edinerek de keyifli vakit geçirdiklerini belirtiyor.

6 yıldır el sanatları kursuna devam eden Makbule Demircan ise şöyle konuşuyor: “Bu kurslarda öğrendiklerim hayatımda çok şeyi değiştirdi. Yaptığım ürünlerin satışından elde ettiğim gelir ile hem evin geçimine katkıda bulunuyor, hem de üniversitede okuyan oğlumun eğitimine destek oluyorum. Burada ürettikçe kendimize olan güvenimiz de arttı. Bize destek olan belediyemize de teşekkür ederiz.”

Emekli Zehra Karaağaç, “Kursa koşa koşa geliyorum. Bu kurs hayatımıza renk kattı. Bilmediğimiz yeni teknikler öğrendik, ayrıca yeni dostlar edindik” diyerek el sanatları kursuna uzun süre devam etmeyi düşündüğünü ve boş zamanı olan kadınların vakitlerini bu şekilde değerlendirebileceklerini belirtti.