osman şahin1

OSMAN ŞAHİN’DEN ÖĞRENCİLERE HAYAT DERSLERİ

Osman Şahin Ataşehirli öğrencilerle buluştu. Şehit Öğretmen Hasan Akan İlkokulu’nda düzenlenen etkinlikte Özel Ataşehir Adıgüzel Güzel Sanatlar Lisesi, Özel Ataşehir Doğa Lisesi, Özel Ataşehir Okyanus Lisesi, Özel Denizatı Anadolu Lisesi, Özel Kuzey Anadolu Lisesi ve Özel Fenerbahçe Spor Kulübü Lisesi öğrencileri Osman Şahin’le kitapları ve yazın yaşamı üzerine söyleşti. Osman Şahin konuşmasına Ahmed Arif’in bir şiiriyle başladı, Nazım Hikmet’in bir şiiriyle bitirdi.

“Edebiyat hayata girmektir” diyen Osman Şahin bir ülkenin gerçek tarihinin romanlarda yazıldığını belirterek başladığı konuşmasında çocukluğunu, çocukluğunun geçtiği yerleri, köy enstitüsüne başlayışını, enstitü günlerini ve beden eğitimi öğretmenliği yaptığı dönemleri anlattı.

Söyleşinin son bölümünde öğrenciler tarafından sorulan soruları yanıtlayan Osman Şahin bir soru üzerine, “Yaşam çok pahalı, önce geleceğinizi garanti altına alacak bir meslek sahibi olmanızı öneririm. Kitap yazmak karın doyurmuyor” dedi.

Özel Adıgüzel Eğitim Kurumları Güzel Sanatlar ve Girişim Teknik Lisesi öğrencileri Simay Ültan ve Sema Çelik de Osman Şahin’in “Katuna’da Dokuz Ay” adlı kitabını okuduktan sonra diğer kitaplarını da okumak istediklerini belirterek , “Katuna’da Dokuz Ay çok vurucu, çarpıcıydı, etkilenmemek mümkün değildi. Hemen, İz ve Mahşer adlı kitaplarını da alıp okuduk” dediler.