tsçv1

SANAT VE YARATICILIĞIN İYİLEŞTİRİCİ GÜCÜ: “YARATICI SANATLAR TERAPİSİ”

 Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı, müzik, dans, resim, drama gibi çeşitli sanat dallarının insanlar üzerindeki iyileştirici gücünü kullanan Yaratıcı Sanatlar Terapisi’ni (YST) ülkemizde tanıtmak ve bu yeni alanda dünyadaki gelişmeleri paylaşmak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. TSÇV, bu kapsamda, Concordia Üniversitesi, YST Bölümü’nde görevli Dans/Hareket ve Drama Terapisti ve aynı zamanda ödüllü belgesel yönetmeni Prof. Yehudit Silverman’ı ağırladı.

 Prof. Silverman “Kendi İçinde Hikaye – Terapide Mit ve Masal”  terapisiyle, katılımcılara, hikaye kullanımı, maske yaratma ve tiyatral yansıtma aracılığıyla travma konusunda tedavi edici yöntemleri deneyimletti. TSÇV Yaratıcı Sanatlar Terapisti A. Nilgün Türkcan da katılımcılara YST ile ilgili ayrıntılı bilgiler verdi.

 Prof. Yehudit Silverman’ın 15 yılı aşkın süredir her yaş grubuna hitaben uyguladığı “Kendi İçinde Hikâye – Terapide Mit ve Masal” terapisi, Metin Sabancı Merkezi’nde düzenlendi. Terapi ile katılımcılar, kendi seçtikleri mitler ve masallardaki kişisel bir anlamı olduğuna inandıkları karakterlerin yerine geçme fırsatı buldu. Böylece, bir yandan seçilmiş karakterlerini drama, müzik, dans-hareket ve sanat ile keşfederken, bir yandan da yaşadıkları travma ve derin korkularla da yüzleştiler.

 Katılımcılar kendi yaratıcı yöntemlerini keşfediyor

 Eğitici eğitimi niteliği taşıyan “Kendi İçinde Hikaye – Terapide Mit ve Masal” terapisi; ruh sağlığı ve eğitim alanlarında çalışan, psikologlar, psikolojik danışmanlar, psikiyatristler, psikiyatri hemşireleri, sosyal hizmet uzmanları, özel eğitim öğretmenleri, aile hekimleri, fizyoterapistler ve sanat alanlarında eğitim almış profesyoneller ile üniversitelerin ilgili bölümlerinde okuyan son sınıf öğrencilerine açık.

 Terapi katılımcılara, travma ile çalışırken ekstra tedavi edici araçlar ve teknikler konusunda son derece yenilikçi bir yaklaşım sunarak; katılımcıların kendi yaratıcı yöntemlerini keşfetmelerine de katkıda bulundu.

 Yaratıcı Sanatlar Terapisi Hakkında:

YST; herhangi bir yaş sınırlaması olmaksızın gelişimsel engellerden, ruh hali rahatsızlıklarına, psikotik bozukluklardan travmalara kadar ya da sadece kişisel gelişim amaçlı olarak geniş bir alanda uygulanabilmektedir. Yaratıcı Sanatlar Terapisi programında özel gereksinimle yaşayan ergen ve yetişkinler için sosyal becerileri geliştirme grubunun yanı sıra, yaşamlarında istedikleri yönde değişim ve dönüşüm sağlamak isteyenlerin katılabileceği kadın grubu ve kısa dönemli atölye çalışmaları da yer alıyor.

 www.yaraticisanatlarterapisi.org.tr

www.tscv.org.tr