nemika tuğcu1

YAZAR NEMİKA TUĞCU, ATAŞEHİRLİ ÇOCUKLARLA BULUŞTU

Yazar Nemika Tuğcu, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan “Yazarlar Okullarda” projesi kapsamında, Ataşehir Şehit Öğretmen Hasan Akan İlköğretim Okulu’nda öğrencilerle buluştu.

 Düzenlenen söyleşiye, Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Hışman, İlçe Milli Eğitim Müdürü Halil Asılsoy, okul müdürleri ve öğretmenleri katıldı.

 Özel Ataşehir Adıgüzel İlkokulu, Özel Ataşehir Doğa İlkokulu, Özel Bilfen İlkokulu, Özel Denizatı İlkokulu, Özel Eyüpoğlu Ataşehir İlkokulu ve Özel Fenerbahçe Spor Kulübü İlkokulu öğrencileri yazarla, Şehit Öğretmen Hasan Akan İlkokulu konferans salonunda bir araya geldiler.

İlk olarak konuşma yapan Halil Asılsoy, öğrencilere okuma alışkanlığı kazandırmak ve bu alışkanlığın devamlılığını sağlamak amacıyla sürdürülen projenin önemine dikkat çekti.

Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Hışman ise konuşmasına başlamadan önce Nemika Tuğcu’ya çiçek sunarken, öğrencilerin kitapları sevmesinde ve okuma alışkanlığı edinmesinde böyle etkinliklerin büyük katkısı olduğunun altını çizdi.

Nemika Tuğcu çocukların sorduğu soruları yanıtlayarak yazarlık serüvenini anlattı. Ünlü yazar Kemalettin Tuğcu’nun yeğeni olan Nemika Tuğcu ilk yazdığı öyküleri amcasına göstermeye çekindiğini belirterek, “Önümde 350 kitabıyla dağ gibi bir yazar duruyordu. Amcama öykülerimi hiç göstermedim, çekindim. Ama gazetecilik yaptığım dönemde yazılarımı çok beğenirdi” dedi.

Yazarın psikolojik, sosyal, siyasi her türlü konuda bilgi sahibi olması gerektiğini belirten Tuğcu, çocukların kendilerini geliştirmeleri için kitap okuma alışkanlığı edinmesinin çok önemli olduğunu söyleyerek, “Her alanda başarılı olmak için önce insanı anlamak gerekir; bu da kitap okumakla olur. Kelime bilginizi arttırmak, okuduğunuz öykülerden kendinize ait düşünceler üretmek size her zaman faydalı olacaktır” diye konuştu.

Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği söyleşinin sonunda Tuğcu kitaplarını imzalayarak öğrencilerle fotoğraf çektirdi.