gümrük 4

HEP AYNI HİKAYE!

Bostancı-Dudullu Caddesi üzerinde bulunan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Erenköy Gümrük Müdürlüğü çevresinde yaşanan trafik yoğunluğu halkın şikâyetine neden oluyor. Gümrük çevresinde parkeden tırlar gerek araçların gerekse yayaların zor anlar yaşamasına neden oluyor. Bazı yerlerde üç tırın yan yana park etmesi trafiği içinden çıkılmaz bir hale getiriyor. Yakınlarda bulunan okulların öğrencileri de bu sorundan nasiplerini alıyor. Öyle ki trafik ışıklarından karşıya geçmek isteyen öğrenciler park etmiş tırların arasındaki otobüs durağına ulaşmakta zorlanıyorlar.

Çoğu zaman ise gelen otobüsleri rahatça takip edebilmek için araçların hızla geçtikleri yolun ortasına kadar çıkmak zorunda kalıyorlar. Aynı sorunu tırların arasında kalan duraklara ulaşmak zorunda kalan otobüs şoförleri de yaşıyor. Gümrüğün yarattığı sorunlar Ataşehir İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün 31 Ekim 2012’de düzenlediği ‘Huzur Toplantısı”nda Kayışdağı Mahallesi Muhtarı Zeynel Özdemir tarafından gündeme getirilmişti. Zeynel Özdemir’in açıklamaları sırasında toplantıda bulunan gümrük müdürü de gümrüğün kurulduğunda şehir dışında olduğunu belirterek “Gümrük, burada misyonunu tamamladı. Görüşmeler ve çalışmalar devam ediyor. Taşınması iki yılın sonunu bulur.” demişti.  Gümrük müdürünün sözünü bitirdiği anda o bölgede oturan bir Ataşehirli’nin de sesi duyulmuştu: “Uzun yıllardır burada oturuyorum. Hep iki yıl sonra diyorlar.”

Kayışdağı Mahallesi Muhtarı Zeynel Özdemir bu sorunu o toplantıda ilk kez gündeme getirmemişti. Muhtar olarak seçildiği günden itibaren ilgili kurumlara müracaatlarda bulunmuş, hatta ilgili bakanlığa bile başvurmuş. Özdemir, “Gümrük bizim için, Ataşehir için büyük bir sorun oldu. Gümrük oraya geldiği zaman bu mahallede 3-5 tane ev vardı. Sorunlar da bu kadar yoğun değildi. Artık şehir merkezi gümrüğü kaldıramıyor. Hem Kayışdağı Caddesi’nde, hem Dudullu Caddesi’nde sağa sola araba çekiyorlar. Biz gümrüğün oradan kalkmasını istiyoruz.” diyor kim bilir kaçıncı kez… Kayışdağı Mahallesi Muhtarı Zeynel Özdemir benzer bir mücadeleyi Cemile Besler ve Arifpaşa İlkokulları önüne yapılmasını istedikleri üstgeçitler için de veriyor.

Özdemir, “Sayın bakandan rica ediyorum. Gümrüğün bir an önce kalkması gerekiyor. Çünkü gümrük kalkmazsa burada trafik sorunu çözülemez. Biz şahsımız adına bir şey istemiyoruz. Bizim isteklerimiz ve taleplerimiz halkımız ve mahallemiz adınadır. Halkı da, taleplerini de dikkate almayan yetkililere şunu söylüyorum: Bu halk sana da hesap sorar.” derken bezmiş, bıkmış bir hali yok.”Dilekçe vermeye ve imza toplamaya devam edeceğim. Kayışdağı Caddesi’nde sağa sola tır çekiyorlar. Dudullu Caddesi’nde gümrüğün başından başlayıp, köprüye kadar tırları çekiyorlar. Hem de gümrüğün önündeki alt kapıdaki tırları sağa sola çift çekiyorlar.” diyen Özdemir yetkililere bir kez daha sesleniyor: “Şunu bilsinler ki; artık Ataşehir gelişti ve Türkiye‘de örnek bir ilçe oldu. Tır şoförlerinin yaptığı yanlışları bir bilseniz… Yetkililerin bunları görmelerini isterim. Yemeklerini orada yiyorlar, tuvaletlerini orada yapıyorlar. Bunları yetkililer görsün, devleti yönetenler görsün başka bir şey istemiyorum.”