“TİM EXPORT TALKS” ONLİNE PANELLER SERİSİNE BAŞLADI

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), büyükelçilerle “TİM Export Talks” online panelleri düzenleyerek COVİD-19 süreci ve sonrasında ticaretin yönünü çiziyor. İlk panel Türkiye Pekin Büyükelçisi Abdülkadir Emin Önen ile gerçekleştirildi. 

 

61 ihracatçı birliği, 27 sektörü ile 95 bin ihracatçının Türkiye’de ihracatın tek çatı kuruluşu olan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), COVİD-19 sürecinde daralan uluslararası ticaretin etkilerini, ihracatta yaşanan kaybı telafi edecek başlıkları ve süreç sonunda oluşacak yenidünya düzeninde daha güçlü bir şekilde yer almak için eylem planlarını devreye alıyor. TİM, bu kapsamda büyükelçileri ağırladığı “TİM Export Talks” online paneller serisine başladı. 

 

“COVİD-19 sonrası Çin'de ihracatçılar için hangi fırsatlar var?” konulu ilk panel, TİM Başkanı İsmail Gülle ve Türkiye Pekin Büyükelçisi Abdülkadir Emin Önen’in katılımıyla TİM’in sosyal medya hesaplarından canlı olarak gerçekleştirdi. 

 

Panelde TİM Başkanı İsmail Gülle, “Toplantıların ilkine dünya ekonomisinde vazgeçilmez bir ağırlığı olan Çin pazarı ile başladık. Çin küresel ticarette yüzde 12,4 ile en büyük paya sahip bir ülke ve dünya milli gelirinde 2. sırada yer alıyor. Online toplantımızdan çıkacak önemli konuların da yer alacağı Çin raporumuzu panelin ardından 95 bin ihracatçımızın kullanımına sunacağız. İhracatçılarımız birçok krizi gördü ve çok başarılı bir şekilde yönetti. İnşallah, ilk kez yaşadığımız bu pandemi krizini de en iyi şekilde yöneterek, başarılı olacağız” dedi. 

 

Çin’in koronavirüsle mücadelesinde başarıdan bahsetmek için henüz erken olduğunu söyleyen Türkiye Pekin Büyükelçisi Abdülkadir Emin Önen ise, “Çin’de tedavi süreci devam ediyor. Sevindirici durum, son 1-2 haftada çok az vaka oldu. Şu anda Çin’de yurtdışı kaynaklı ikinci bir salgından korkuluyor. Bu nedenle yurtdışından giriş çıkışlar kısıtlandı. Ancak kademeli olarak tedbirler azaltılıyor. Hayat biraz olsun normale dönüyor. Tarım, perakende gibi bazı sektörlerde tekrar iş başı yapılıyor. Çarklar dönmeye başlıyor. Çin’de her kesimle güçlü temaslarımız var. İhracatçılarımız için güçlü fırsat ve imkânlar hazır" dedi.