ATAŞEHİR PARKI’NDA “ENERJİDE ÇÖZÜM” KONUŞULDU (1)

ATAŞEHİR PARKI’NDA “ENERJİDE ÇÖZÜM” KONUŞULDU

Diren Ataşehir Forumu tarafından Ataşehir Parkı’nda yenilenebilir enerji konusunda bir söyleşi düzenlendi. Marmara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Görevlisi ve Avrupa Yenilenebilir Enerji Birliği Türkiye Bölüm Başkanı Prof. Tanay Sıdkı Uyar “Enerjide Çözüm: Enerjinin Etkin Kullanımı ve Yüzde 100 Yenilenebilir Enerji” konulu söyleşide önemli açıklamalarda bulundu.

Gezi Parkı olayları sonrası oluşturulan Diren Ataşehir Forumu bugüne kadar Ataşehir Parkı’nda, Evrim Atölyesi, Red Hack Belgeseli, Nükleer Enerji ve HES Politikaları, İstanbul ve Kentsel Dönüşüm konusunda söyleşiler düzenleyip, film gösterileri yaptı.

Prof. Tanay Sıdkı Uyar söyleşisinde yenilenebilir enerji kaynaklarının önemine değindi ve gelişmiş ülkelerin bu konuda teknolojileri yakından takip ettiğini söyledi.

Uyar, yenilenebilir enerjinin Birleşmiş Milletler’in ve Avrupa Birliği’nin kararları içinde yer aldığına dikkat çekerek “Fosil yakıtların çözüm olmadığı ortaya çıkıyor. Enerjinin etkin kullanımı önemli. Almanlar yüzde yüz yenilenebilir enerjiye geçmek istiyor. Almanya’da hükümet, parlamento, herkes rüzgâr teknolojileri gelişsin diye bekliyor. Avusturya, güneşten enerji sistemleri araştırması yapıyor” dedi.

Rüzgâr ve güneşi kimsenin parayla satın alıp özelleştiremediğini anlatan Uyar, yenilenebilir enerji için rüzgâr ve güneşin çözüm olduğunu ifade etti: “Mimarsanız ve tasarımlarınızı güneşe göre yaparsanız, yazın serin kışın sıcak yapılar inşa eder ve enerji kullanımına katkıda bulunursunuz. Yapıları doğaya uyumlu yapmalısınız. Doğaya uyumlu yapı yapmazsanız doğa sizi yok eder. 28 milyon kişi güneşlenmek için ülkemize geliyor. Ama biz bu enerji kaynağını kullanamıyoruz.”

Rüzgâr enerjisinin önemine değinen Prof. Dr. Uyar şöyle konuştu: “Rüzgârda enerji potansiyeli yüksek. Kalkınmış olmak için, daha çok enerji tüketmek yerine, daha az enerji tüketmemiz lazım. Hollanda’da vatandaşlara bunun için tasarruf ampulleri dağıtılıyor. Bu ülkemizde yapılmalı. Ancak dağıtılacak tasarruf ampullerinin de buna uygun olması lazım. Almanlar, olmayan güneşlerinden enerji üretiyor. Sakıncalı olan gazları da başka ülkelere kullandırıyor. Avusturya odun kurşunu ve marangoz atıklarını kullanma yoluna gidiyor.”

ATAŞEHİR PARKI’NDA “ENERJİDE ÇÖZÜM” KONUŞULDU