cnr1

‘CHP’Lİ OLMAYAN BELEDİYELER DE ÖRNEK ALMALI’

Aralarında İzmir, Eskişehir, Antalya, Mersin Büyükşehir Belediyeleri’nin de yer aldığı, Türkiye’nin dört bir yanındaki sosyal demokrat belediyeler CNR EXPO Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen “Kentine Güvenen Kentler Buluşması”nda bir araya geldi. 29 Mayıs tarihinde açılışı yapılan “Kentine Güvenen Kentler Buluşması”na Türkiye’nin dört bir yanından gelen 61 sosyal demokrat belediye katıldı.

Buluşmada sadece bu seçim döneminde yapılan hizmet ve projeler değil; sosyal demokrat belediyeciliğin geçmişte başardığı ilkler ve geleceğe aktardığı vizyon da görücüye çıkacak. Sosyal demokrat belediyeler, kentsel gelişim, çevre, sağlık, sosyal hizmetler, spor, çocuk ve gençlik, kültür-sanat-tarih ve e-belediye hizmetleri olmak üzere 8 ana başlıkta, geçmişte yapılan çalışmaların yanı sıra, geleceğe yönelik projelerini de katılımcılarla paylaşacak.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'li belediyelerin bir araya geldiği, ‘Kentine Güvenen Kentler Buluşması'nda yaptığı konuşmada, CHP'li belediyelere yapılan baskılara değindi. Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'i örnek göstererek, "Ne yaparsalar yapsınlar, hangi baskıyı kurarlarsa kursunlar Aziz Kocaoğlu İzmir'e hizmet etmeyi sürdürecektir. Aynı baskılara rağmen bozkırın ortasından çağdaş bir kent yaratan Yılmaz Büyükerşen'i de kutluyorum. Cumhuriyet Halk partisi hayal satmıyor. Ne söylemişse yapıyor. CHP'li belediyeler her zaman Türkiye'de ilk projeleri yapan belediyelerdir. İlk metroyu kim yaptı. CHP'li belediyeler" dedi.

Ataşehir Belediyesi için ayrılan stantta Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi gazetemiz Ataşehir’de Gündem’e açıklamalarda bulundu. İlgezdi, Türkiye’nin dört bir yanından gelen CHP’li belediyelerin çalışmalarını sergilediği buluşmanın önemine dikkat çekerek  “Gün boyu stantları gezip çalışmalar hakkında bilgiler aldık. CHP’li belediyelerin gerçekten de ne kadar başarılı çalışmalar yaptıklarını görüyoruz. Basının sosyal demokrat belediyelerin yaptığı işleri görmezden gelmesine karşın yapılan işler ortada” dedi. İlgezdi, diğer belediyelerin de bu çalışmaları inceleyip örnek almaları gerektiğini belirterek “Buluşmanın faydalı olacağını düşünüyorum. Biz yeni kurulmuş bir belediye olarak her çalışmamızla buradayız. Yaptığımız çalışmaları ve hizmetleri hem diğer belediyelere hem de halkımıza anlatıyoruz” diye konuştu. Ataşehir Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Gamze Akkuş ilgezdi de halkın “Kentine Güvenen Kentler Buluşması”na yoğun ilgi göstermesine dikkat çekerek şöyle konuştu: “ Sosyal demokrat belediyelerin gerçekten de insan odaklı çalışmalar yaptıklarını görmek mümkün. Bu çalışmanın doğru bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Yaptığımız hizmetleri 5 gün gibi bir sürede anlatmak mümkün değil. Ama belediyemizin en temel çalışmalarını burada halkımıza sunuyoruz.”

2 Haziran’a kadar sürecek olan buluşmada; vatandaşlar ücretsiz konser ve şenliklere katılma, ücretsiz sağlık hizmetleri ve doğal gıdalarla tanışma fırsatı bulacak, sosyal demokrat belediyeciliğin hizmet ve proje anlayışları tüm yönleriyle tanıtılacak.