İBB'DEN-HZİNE-VE-MALİYE-BAKANLIĞINA-YANIT

İBB, Hazine onayı alınamadığı için yapımı gerçekleştirilemeyen üç projeye ilişkin olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yaptığı 'onay' açıklamasına yanıt verdi. İBB projelerinin Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığınca Kamu Yatırım Programı'ndan çıkarıldığı için kredi bulsa da hazine onayına gelmediği ifade edilen açıklamada, “Dış borç alımı için projenin önce bu yatırım programına alınması sonra da hazine onayı gerekli" denildi.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), kredi bulmalarına rağmen Hazine ve Maliye Bakanlığının izni olmadığı için gerçekleştirilemeyen Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı, Bostancı-Dudullu Metro Hattı ve Yenidoğan-Hastane Hattı projelerine ilişkin Bakanlıktan yapılan açıklamaya yanıt verdi.

İBB Sözcüsü Murat Ongun’un yaptığı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

 

-İBB projeleri Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığınca Kamu Yatırım Programından çıkarıldığı için kredi bulsa da hazine onayına gelmiyor.

 

-Dış borç alımı için projenin önce bu yatırım programına alınması sonra da hazine onayı gerekli.

 

NE OLMUŞTU?

 

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun kredi buldukları halde Hazine onayı alamadıkları için başlanamadığını açıkladığı Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı, Bostancı-Dudullu Metro Hattı ve Yenidoğan-Hastane Hattı projeleri olduğu öğrenilmişti. İmamoğlu, “Bizim krediyi harekete geçirebilmemiz için Hazine onayı gerekiyor. Kredi imkanı var, biz buluyoruz. Sadece istediğimiz bir dokunuş” ifadeleriye Cumhurbaşkanı’na çağrıda bulunmuştu.

 

Ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklama yapılmıştı. Açıklamada şu ifadelere yer verilmişti:

 

- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu, 14 Ocak Salı (Bugün) yaptığı açıklamasında, ‘2020’de, özellikle kredi imkânı sağladığımız bazı metro hatlarıyla ilgili de talep açmıştık. Bizim krediyi harekete geçirebilmemiz için Hazine onayı gerekiyor. 3 hatla ilgili bizim bu talebimiz reddedildi ocak ayının ilk haftası’ ifadelerini kullanmıştır.

 

-Bu yıl ocak ayında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, Bakanlığımıza sunulmuş ya da Bakanlığımız tarafından reddedilmiş herhangi bir kredi onay talebi olmamıştır.

 

-İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, Bakanlığımızdan talep edilen Hazine garantisiz dış borçlanma izinleri, Üsküdar-Altunizade- Ümraniye Dudullu Metro Hattı 126 Metro Aracı Temini için 29.11.2019 tarihli yazı ile, Başakşehir-Kayaşehir Metro Hattı İnşaat, elektromekanik İşler ve Araç Alımı, Kaynarca-Pendik-Tuzla Metro Hattı İnşaat, elektromekanik İşler ve Araç Alımı, Çekmeköy Sultanbeyli Metro Hattı İnşaat, elektromekanik İşler ve Araç Alımı, Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metro Hattı İnşaat, elektromekanik İşler ve Araç Alımı projeleri için 30.07.2019 tarihli yazı ile, Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt ve Kirazlı Halkalı Metro Hatları Projeleri için 22.10.2019 tarihli yazı ile hâlihazırda verilmiştir.

 Kaynak: SÖZCÜ

ATAŞEHİR’DE GÜNDEM