İBB ASKIDA FATURA

 

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, 4 Mayıs Pazartesi günü koronavirüs salgınından dolayı başlattığı veren elin alan eli görmediği  “Askıda Fatura” uygulamasına binlerce yardım eli uzatıldı. 

İBB tarafından sosyal yardım talebi onaylanmış kişilerin askıya  fatura bırakabildiği, öncesinde sosyal yardım talebinde bulunmamış kişilerin ise https://sosinc.ibb.gov.tr adresinden talepte bulunarak bu süreci başlatabildiği  kampanyanın  ilk yedi saatinde  16 bin 100 ailenin faturaları hayırseverler tarafından ödendi. 2 milyon 73 bin 580 lira faturanın ödendiği dayanışmada Ekrem İmamoğlu, “Bu şehirde hiç kimse darda kalmayacak, biz varız ve hep birlikteyiz” dedi.

 

 

 

 

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ‘Askıda Fatura’ uygulamasını İstanbullulara şöyle anlatmıştı:

 

“İstanbul’da, hayatını günlük gelirle kazanan milyonlarca insan, neredeyse 2 aydır çalışamıyor. Evlerine ekmek getiremiyorlar. Hayat, her geçen gün zorlaşıyor. Bu tablo, bize dayanışmayı daha da güçlendirmemiz gerektiğini gösteriyor. İBB olarak, her gün on binlerce aileye gıda yardımı, alışveriş kartı yardımı ve nakdi destek vermeye devam ediyoruz. Ancak hayat sadece bununla sınırlı değil. Vatandaşların gelir kaybı nedeniyle ödenemeyen faturaları da var. Pandemi süreci nedeniyle İstanbul’da 3 ay boyunca su faturası ödemeleri ertelendi. Ancak 3 ay sonra bu faturalar, mevcut faturalarla birlikte ödenecek. Yani birikmiş bir borç olarak, ihtiyaç sahiplerini zorlayacak. Doğalgazda ise yasal olarak fatura ertelemesi ne yazık ki yapılamadı. İBB olarak, bu zor günlerde ihtiyaç sahibi ailelerle dayanışmayı artırmak adına, yeni bir adım daha atıyoruz. Bu süreçte çok sayıda vatandaşımız dayanışma duygusuyla bizimle iletişime geçiyor ve ekonomik olarak zor durumda olan vatandaşlarımıza destekte bulunmak istediğini paylaşıyor. ‘Ben ne yapabilirim’ diye soruyorlar. Şimdi aylık faturalarını ödemekte zorlanan ihtiyaç sahipleriyle, bu ihtiyaçları onlar adına gidermek isteyen hayırsever vatandaşlarımızı bir araya getiriyoruz.”

 

 

ATAŞEHİR'DE GÜNDEM