YABANCI-YATIRIMCININ-YENİ-GÖZDESİ-ATAŞEHİR

 

Yabancı yatırımcının Avrupa Yakası’ndaki hakim yoğun talebin Esenyurt, Beylikdüzü ve Avcılar lokasyonlarında sıkışması ve inşaat sektörünün daralması sonucu, artık yönünü Anadolu Yakası’na çevirdiği açıklaması, gözleri Anadolu Yakası’ndaki konut projelerine çevirdi. Beyttürk iştiraki Reagroups Gayrimenkul Pazarlama Yönetim Kurulu Üyesi Soner Keleş’in açıklamasına göre, yabancı yatırımcının Anadolu Yakası’nda en çok tercih ettiği noktalardan biri de Ataşehir

 

 

Beyttürk iştiraki olan Reagroups Gayrimenkul Pazarlama'nın Yönetim Kurulu Üyesi Soner Keleş, İstanbul'daki konut projelerinin Avrupa Yakası’ndaki sıkışmışlık nedeniyle yabancı yatırımcının ilgisini Anadolu Yakası’nda çektiğini belirtti. Keleş, şirket olarak şu anda pazarlamasını gerçekleştirdikleri 7 farklı proje bulunduğunu, Anadolu Yakası'nı Orta Doğu ve Çin pazarı ile buluşturarak her ay onlarca konutun yabancı yatırımcıya satılmasına aracılık ettiklerini belirtti. Yabancı yatırımcının ilgisini çeken Anadolu Yakası, Avrupa Yakası ile ulaşımın Marmaray ile daha kolay hale gelmesini sağlaması açısından kolaylık sağlıyor. Özellikle, Kadıköy, Ataşehir, Maltepe ve Kartal’a yoğun talep olduğunun belirtildiği açıklamada 2019’da konut satışında patlama yaşandığı belirtildi. Yabancı yatırımcıya cazip gelmesinin en önemli noktası ise vatandaşlık imkanının 250 bin dolara kadar gerilemesi oldu. Aynı zamanda yabancı teşvikleri de bu patlamada önemli bir yere sahip.

 

“AVRUPA’DA SIKIŞAN YABANCI YATIRIMCI ATAŞEHİR’E GELİYOR”

 

Esenyurt, Beylikdüzü ve Avcılar lokasyonlarında sıkışmış olan yabancı yatırımcı,  inşaat sektörünün daralması ile bu bölgelerde yeni inşaat projelerinin başlamaması ve mevcut stokların hızla erimesi nedeniyle Anadolu Yakası’nın Avrupa’ya yakın bir noktasında bulunan ve metro ulaşımı için geçiş noktası özelliği taşıyan Ataşehir’i tercih ediyor. 

 

Avrupa Yakası'nda, hemen teslim projelerde kalan konut stoklarının azalması ile yabancı yatırımcıya inşaatı devam eden projelerin sunulduğunu bildiren Keleş, yabancı yatırımcının da yerli müşteriler gibi inşaat aşamasında olan projelere ilgisinin daha az olduğunu vurguladı.

 

“HEMEN TESLİM PROJELERE İLGİ BÜYÜK”

 

Yabancı yatırımcının önce Türkiye ekonomisine, sonra sektöre güven duyarak konut satın aldığını iddia eden Keleş, “Yatırımcıların konut satın alma hareketini, onlara sunulan vatandaşlık hakkı destekledi. Yabancı yatırımcı, ağırlıklı olarak tamamlanmış, tapusu verilen ve teslimi hemen yapılan konutları tercih ediyor. Bu noktada, İstanbul Anadolu Yakası'nda yer alan hemen teslim projelere karşı ilgi giderek artmaktadır." ifadelerini kullandı.

 

“HAVALİMANI, METRO, MARMARAY YABANCI YATIRIMCIYI ÇEKİYOR”

 

Açıklamada, Sabiha Gökçen Havalimanı'nın genişletilmesi ile Orta Doğu'dan gelen seferlerin bu havalimanında artması, Anadolu Yakası'nda metro ve Marmaray ile Avrupa Yakası'na geçişin çok kolay sağlanması, Avrasya tüneli ile İstanbul'un tarihi ve turistik bölgelerine kolay ulaşım imkanı, daha az trafik ve daha geniş yeşil alanların yabancının ilgisini Anadolu Yakası'na doğru çektiğini, özellikle İran vatandaşlarının bu bölgeyi daha çok tercih ettiğini, konut yatırımlarını Kadıköy, Ataşehir, Maltepe ve Kartal’a yaptıkları belirtildi.

 

Geçen yıllarda Avrupa Yakası'na olan yoğun yabancı ilgisinin, bu bölgede yer alan projelerde konut fiyatlarının hızla yükselmesine neden olduğunu belirten Keleş, “Bu durum daha uygun fiyatlı konsept proje arayışında olan yabancı ilgisini Anadolu Yakası projelerine doğru yöneltti. İstanbul'da yabancı yatırımcı ilgisi, son dönemde Anadolu Yakası konut projelerine doğru yoğun bir şekilde yöneldi." dedi.

 

 

KAYNAK: AA

ATAŞEHİR’DE GÜNDEM