QQQ

 

CHP Ataşehir Kadın Kolları, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü’nde kan bağışının önemine dikkat çekti. CHP Ataşehir  İlçe Kadın Kolları Başkanı Hamiyet Ardıbatan“Kan dökme, kan ver! Öldürme, yaşat!’ sloganıyla hayattan koparmak için değil, insanları kan vererek hayata tutundurmak için bir kampanya başlattık.” dedi.

 

 

MOR KURDELE TAKTILAR

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ataşehir Kadın Kolları, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü dolayısıyla gerçekleştirilen kampanya kapsamında Kızılay’a kan bağışında bulundular.  Kampanya tanıtımına katılan CHP Ataşehir İlçe Başkanı Hakkı Altınkaynak ve katılımcılar kadına yönelik şiddete karşı tepkilerini göstermek için bileklerine mor kurdele taktılar. 

Küçükbakkalköy Mahallesi, Prestij Caddesi'nde yer alan Kızılay Kan Bağışı Çadır alanında kampanyaya ilişkin konuşan Ardıbatan; “Kan dökme, kan ver! Öldürme, yaşat!’ sloganıyla hayattan koparmak için değil, insanları kan vererek hayata tutundurmak için bir kampanya başlattık. Kadına karşı şiddette ülkemizin karnesi ne yazık ki çok iyi durumda değil. Son 10 yıllık bilançoya baktığımızda 3 bin kadın yaşamdan kopartıldı. Her yüz kadından doksan yedisi hayatının herhangi bir bölümünde mutlak bir şekilde şiddete maruz kalıyor.” ifadelerini kullanarak kadına yönelik şiddete karşı tepki gösterdi. 

 

 

“BİZLERİ ÇİÇEKLE KELEBEKLE EŞLEŞTİRMEYİN"

Yaşam hakkının hiç kimse tarafından kimseye verilmeyeceğini, kimse tarafından da kimsenin elinden alınamayacağını dile getiren CHP Ataşehir Kadın Kolu  Başkanı Ardıbatan;  “Şuanda bile biz bu kampanyayı sürdürürken belki bir yerlerde kadınlara şiddet uygulanıyor. Lütfen bizleri çiçekle,  kelebekle eşleştirmeyin. Bizler, sizler gibi bireyiz. Hayatımızın her alanında var olmakiçin mücadele ediyoruz. Sadece yaşam hakkımız için mücadele ediyoruz. Yaşam hakkı en kutsal haktır, engellenemez. Hükümeti bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum.” dedi.

 

ARDIBATAN İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NE İŞARET ETTİ

Kadın cinayetleri karşısında öngörülen cezaların caydırıcı olmak bir tarafa, neredeyse teşvik edici boyutta olduğunu belirten Hamiyet Ardıbatan şu sözlerle tepki gösterdi: “6284 sayılı uluslararası bir sözleşme olan İstanbul Sözleşmesi’nin tam olarak kullanılmasını, kadınlarımızın bu konuda bilgilendirilmesini, kanun yapıcıların bir an önce devreye girip ödüllendirerek değil, suçun karşılığı olan caydırıcı cezaların hayata geçirilmesini istiyoruz.”.

 

 

“ÇOCUKLAR ÖLMESİN, BÜYÜSÜN, ŞEKER DE YİYEBİLSİN”

 

Herkesi duyarlı olmaya davet eden Ardıbatan, “Bir kadın daha ölmesin diye; çocuklar ölmesin, büyüsün şeker de yiyebilsin diye; toplumsal olarak duyarlı olmak zorundayız. Çünkü kadına karşı şiddet, herhangi bir canlıya karşı şiddet asla bireyselleştirilemez, bireye indirgenemez. Bu toplumsal bir yaradır. Gelin el birliğiyle bu toplumsal ayıbı kaldıralım.” şeklinde konuştu. Hamiyet Ardıbatan konuşmasının ardından Kızılay’ın çadırında kan bağışında bulundu.

 

 

“BU İNSANLIK VAHŞETİNİ HEP LANETLEDİK”

CHP Ataşehir İlçe Başkanı Hakkı Altınkaynak da “Kadınlarımız bizim başımızın tacı.” diyerek kampanyaya destek verdi. Basın bensuplarından gelen  CHP Ataşehir İlçe Başkanlığı'nın  kadına yönelik şiddete ilişkin bir çalışması olup olmadığı yönündeki sorusuna ise CHP Ataşehir İlçe Başkanı Altınkaynak; “Birçok defa çeşitli etkinliklerle, basın toplantılarıyla bu insanlık vahşetini hep lanetledik. Bu bizim duyarsız kaldığımız bir konu değildir. Bu şiddeti azaltmak için elimizden geleni yapacağız.” şeklinde yanıt verdi. 

Ataşehir'de Gündem