da670c5e-9b16-4f73-8079-b18c4a84ec44

 

 

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği İçerenköy Cemevi’nin 14. Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi. Mevcut Başkan İbrahim Karakaya yeniden başkan seçildi. Tek listeyle gidilen seçimde bütün üyeler ortak yönetim listesi isimlerinde buluştu.

 

 

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği İçerenköy Cemevi 14. Olağan Genel Kurulunu gerçekleştirdi. Tek listeyle gidilen seçimde İbrahim Karakaya başkan seçildi. 

 

 

 Başkan İbrahim Karakaya genel kurulda yaptığı konuşmasında AK Parti hükümetinin Alevi politikasını ele aldı. Karakaya: “Değerli canlar, yakın dönemde çok tehlikeli bir sistem bir dönüşümle AKP'nin yeni bir Alevi politikasıyla karşı karşıyayız. Alevi kurumlarıyla bizim dışımızdaki insanlarla sohbetler, toplantılar yapıldı. Çalıştaylar yapıldı. Sözde Alevi sorununu çözeceklerdi. Ama nereye geldi? Çözümsüzlük. Çünkü bütün Alevi örgütlerinin ortak talepleri vardı ve bunu dile getirdiler. Bu devletin işine de gelmedi. Çünkü onlar bizim bölünmüşlüğümüz üzerinden bir fayda sağlamaya çalışıyorlardı. İyi ki de bölünmedik çok noktada. Dik durduk.” 

 

 

 

 

 “BU ÇOK TEPKİLİ BİR TUZAK”

 

“Ama son dönemlerde özellikle bir yılı aşkın süredir İçişleri Bakanlığı hiç görevi olmaması halinde İçişleri Bakanı, Kültür Bakanlığı üzerinden, danışmanlar üzerinden tek tek cemevleri gezilip bunların talepleri nedir noktasında bir çalışma yürütülüyor. Bu çok tepkili bir tuzak. Şu bizim genel anlamda federasyon ve merkezi alandaki örgütlerimiz direnç gösteriyorlar. Onlar bypass ederek acaba kendilerine yandaş kurumlar kişiler bulabilir miyiz noktasında bir çalışma ve onlar üzerinden de işte biz Alevilerin sorunlarını çözüyoruz noktasında bir çalışma var. Eşit haklar mücadelesi noktasındaki cemevlerimizin bizim ibadet merkezlerimiz olduğunu, zorunlu din derslerinin kapatılması gerektiği, Alevi köylerine cami yapılmasından vazgeçilmesi gerektiği, asimilasyon politikaları noktasındaki uygulamalardan ve ayrımcılığa uğradığımız kavramların mutlaka çözülmesi gerektiği noktasında bir sürü talebimiz yok sayıldı.”dedi.

 

 

 

 CHP Ataşehir İlçe Başkanı Celal Yalçın ise yaklaşık 16 senedir Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin üyesi olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “2006’dan beri  Pir Sultan Abdal Kültür Derneği'nin bir üyesi olmaktan onur duyuyorum. Hepinizi Pir Sultan Abdal direnciyle mücadelesiyle selamlıyorum. Cemevlerimiz, kültür kurumlarımız önemli yerleri buralar. Toplumumuzun bir arada durduğu, mücadelesini sürdürdüğü yerler. Buraların yaşaması gerekiyor. Eğitime, bilime, kültüre her daim hizmet etmesi gerekiyor. Bu uğurda da daha önceden emek veren tüm canlarımıza teşekkür ediyorum. Kongremizin hayırlara vesile olmasını diliyorum, saygılarımı sunuyorum.”

 

 

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Üyesi ve Ataşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Sadık Semih Kayhan da toplantıda Alevi örgütlenmesini eleştirdi. Kayhan: “Dernekleri bir siyasi partinin veya bir başka zihniyetin arka bahçesi haline getirmeye  aklım almıyor. Bir ideoloji aranıyorsa Aleviliğin kendisinde bu ideoloji zaten var. Komşun açken sen tok yatmayacaksın derken, nasıl bir ideoloji olduğunu ortaya koymuyor muyuz? Yetmiş iki millete aynı nazara bakmadan, Alevi olamazsın derken bir ideolojiyi ortaya koymuyor muyuz?  Umarım ki bugün burada barış içerisinde, tek listeyle sevgiyle biçimimizin gerektirdiği şekilde bir listeyle çıkarız.” şeklinde konuştu.

 

Konuşmaların ardından sandık başına giden üyeler Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin Pir Sultan felsefesine hizmet edecek isimlerden oluşan listeden umutlu olduklarını ifade ettiler.

Üyelerin ortak isimde buluştuğu yönetim listesi ise şu şekilde belirlendi:

 

YÖNETİM ASİL ÜYELER

1-)İbrahim Karakaya

2-)Cafer Çağrıtekinci

2-)Baran Sever

4-)Battal Sarıkaya

5-)Ali Mola

6-)Zara Türkmen Başak

7-)Fırat Sarıçelik

 

YÖNETİM KURULU YEDEK ÜYELER

 

1-)Hüseyin Ağçal

2-)Leyla Aydoğan

3-)Songül Ayvadaş

4-)Özgür Sucuğ

5-)Ali Çaylak

6-)Aşur Çelik

7-)Şengül Ayvadaş Şimşek

 

GENEL MERKEZ DELEGELERİ

1-)Nurhan Şahin Karakaya

2-)Gülnaz Akdoğan

3-)Erdal Yıldırım

4-)Vesile Özdemir

5-)Ahmet Çimen

6-)Çetin Düzce

7-)Hüseyin Gültekin

8-)Metin İnce

9-)Himmet Kaya

10-)Hüseyin Turgut

11-)Fatma Kılıç

12-)Ali Koçak

13-)Akif Keçeli

14-)Süleyman Turgut

15-)Mehmet Karaaslan

16-) Nail Tekmil

17-)Turan Dolu

18-)Okan Kılıç

19-)Hıdır İGDE

20-)Ekber Güngör

21-)İsmail Hakkı Bozçiçek

22-)Berfin Kırboğa

23-)Gülşen Yurtsever

24-)Hıdır Orhan

25-)Ersin Gedik