IMG_20230810_194800

 

Ataşehir Malatyalılar Derneği (ATAMAD) aşure etkinliğinde çok sayıda siyasi ismi, dernek başkanını, muhtarları, STK başkanlarını ve Ataşehirli vatandaşları bir araya getirdi. Etkinlikte konuşan Dernek Başkanı Necati Bozkurt, yeni seçildiği başkanlık görevinden duyduğu mutluluğu davetlilerle paylaştı. Bozkurt konuşmasında Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin davetlilere selamını iletti.  Dernek Başkanı Bozkurt ayrıca aşurenin önemine dikkat çektiği konuşmasında, “Kaynayan o kazanda herkes kendi varlığını koruyabilmeli, kimse ötekini kendisine benzetmeye çalışmamalı” mesajını verdi. Yaklaşık iki saat süren etkinlikte bağlama eşliğinde aşure lokması yenildi. Yaz ayına rağmen katılımın yoğunluğu dikkat çekti.

 

 

Ataşehir Malatyalılar Dernek Başkanı Necati Bozkurt başkanlık görevine hızlı başladı. Başkanlık görevini henüz devralan Bozkurt ilk etkinliği olan aşure etkinliğinde geleneksel lokmanın bereketini yaşattı. Derneğin yeni yönetiminin de yoğun desteğiyle gerçekleşen etkinliğe çok sayıda siyasi isimler de katılım sağladı. CHP Ataşehir İlçe Başkanı Celal Yalçın, CHP Maltepe İlçe Başkanı Ali Cengiz Erol, CHP eski PM Üyesi Berhan Şimşek, AK Parti Ataşehir Meclis Üyesi ve Grup Başkan Vekili Mustafa Naim Yağcı, Ataşehir Belediye Başkan Yardımcıları Sadık Kayhan, Orhan Çerkez, Deniz Kutlu, CHP Ataşehir Kadın Kolu Başkanı Seval Düzenli, 28. dönem CHP Milletvekili Adayı Güllü Saran, mahalle muhtarları katılım sağlayanlar arasında yer aldı.

 

 

Aşurenin birleştirici ve bereketli yüzünün yaşandığı etkinliğin açılış konuşmasını yapan Necati Bozkurt, “Muharrem ayının bereketini ve kardeşlik duygusunu yüreğimizde hissettiğimiz bu anlamlı günde sağlık, huzur, barış, birlik ve beraberliğin tüm toplumumuza yayılmasını diliyorum.” dedi.

 

“KAYNAYAN O KAZANDA HERKES KENDİ VARLIĞINI KORUYABİLMELİ, KİMSE ÖTEKİNİ KENDİSİNE BENZETMEYE ÇALIŞMAMALI”

 

 

 Bozkurt, ayrıca aşurenin önemine dikkat çekerek konuşmasına şöyle devam etti: “Aşure çağlar ötesinden günümüze ulaşan, mitolojik ve geleneksel bir yiyecek, bir ve beraber olmanın yanında, aynı kazanda kaynamanın, kaynaşmanın, farklılıkları koruyarak pişebilmenin ve beraberliğin simgesi olarak bilinir.

Kaynayan o kazanda herkes kendi varlığını koruyabilmeli, kimse ötekini kendisine benzetmeye çalışmamalı. Tıpkı aşure lokmasında olduğu gibi.”

 

 

“ANADOLU’YUZ  HEPİMİZ BURADAYIZ”

 

 

Ataşehir’de bulunan derneklerin birlik ve beraberlik içinde olabildiğini işaret eden konuşmasını Başkan Bozkurt, şöyle noktaladı: “Değerli dostlar, tadımız, tuzumuz, gülüşümüz, hayattaki seçimlerimiz ne olursa olsun Anadolu’nun eşsiz zenginliğinde Ataşehir çatısı altında kimimiz Malatyalı, kimimiz Adıyamanlı, kimimiz Trabzonlu, kimimiz Van olarak buluşuyoruz. Bizim değerimiz, Ataşehir sevdalısı Sayın Belediye Başkanımız Battal İlgezdi’ye her zaman bizlere vermiş olduğu destek ve katkılarından dolayı sonsuz teşekkür ediyoruz.”