8dfe5d07-acbb-4a00-8740-c27c929094e4

Ataşehir Belediye Meclisi uzun bir aradan sonra Eylül ayı 2. oturum 1. birleşimini gerçekleştirdi. Gündem maddelerinin oy birliğiyle kabul edildiği meclis toplantısında gündem dışı söz alan AK Partili Naim Yağcı, ilçede bulunan bir çok eserin İnan Aydınoğlu Vakfı tarafından karşılanmasını sert eleştirdi. Yağcı ayrıca Küçükbakkalköy  Mahallesi’nde bulunan su deposuna yapılacak olan kütüphane için de eleştiride bulunarak, “Ataşehir için çok değerli bir alan, orada önemli hizmet birimlerinin yer alması sağlanabilecekken buraya bir kütüphane yapılıyor” ifadeleriyle kütüphaneyi gereksiz bulduğunu işaret etti. Öte yandan bir önceki meclis toplantısında Meclis Başkan Vekili Kudret Aslan’ın bir nevi barış sinyalleriyle oturumların devam etmesini önermesi Yağcı’nın son konuşmasındaki, Ataşehir Belediyesi’nin finansal çaresizliğinden dolayı vakıf yardımlarıyla eser yaratmasını iddia etmesi üzerine, gözler bir sonraki meclis toplantısına çevrildi.

 

 

Ataşehir Belediyesi Eylül ayı ikinci toplantısı pandemi koşullarından dolayı yine hizmet binasında gerçekleşti. Kısa süren toplantıya yine gündem dışı söz alan AK Partili Naim Yağcı’nın konuşması damga vurdu. Yağcı ilçeye yapılan ve yapılacak olan eserlerin aynı vakıf yardımıyla yapılması ve yapılan yardım miktarına karşı belediyenin yardım yapan kişilerin veya kurumların ismini eserlere verilmesini eleştirdi. Yağcı konuşmasına oy birliğiyle geçilen gündem maddesindeki değişiklikle başladı. 

 

İşte Ak Partili Naim Yağcı’nın o konuşması:

 

“Gündem maddelerinde yapılan bağışın yapı olarak gelmesi gibi bir değişiklik var, buna da oy birliği diyeceğiz. Çünkü netice itibariyle bir hayırsever Ataşehir’e yatırım yapmak istemiş. Bağışta bulunuyor. Ataşehir’e bir eser kazandırıyor. Ancak önceden de ifade etmiştim; yine tekrarlayayım. Bunu bütün samimiyetimle arz etmek isterim. Değerli arkadaşlar, Ataşehir’de yatırım adına bazı çabaların yapıldığını son dönemlerde görüyoruz. Ancak,  Atatürk Mahallesi’ne yapılacak olan sağlık ocağını bu vakıf  kısmen finanse ediyor. Geliyoruz Mustafa Saffet Kültür Merkezi’ne onu da aynı vakıf finanse etmişti. İçerenköy Mahallemiz’deki kültür merkezini bu vakıf kısmen finanse ediyor. Geliyoruz şimdi su deposundaki yere… Ataşehir için çok değerli bir alan, orada önemli hizmet birimlerinin yer alması sağlanabilecekken buraya bir kütüphane yapılıyor.” 

 

“ATAŞEHİR BELEDİYESİ BİR TANE BAĞIŞ ALMADAN BİR ESER YAPABİLECEK GÜCE SAHİP DEĞİL BUNU ANLAMIŞ OLDUK”

 

“Bu kütüphaneye vakıf,  4 milyon 800 bin lira katkıda bulunuyor. Daha önce nakdi yardımda bulunacaktı. Şimdi ise betonun bir kısmını ve cam giydirmesini yapacak. Geri kalanın tamamını Ataşehir Belediyesi yapmış olacak. Bunun maliyeti nedir? Hafriyatını kim çıkaracak? Onun haricinde Ataşehir Belediyesi bir tane bağış almadan bir eser yapabilecek güce sahip değil bunu anlamış olduk. Yani Ataşehir’in 600 milyon bütçesi var; 4 milyonluk bir bağışla yani bütçesinin yüzde 1’nin altında bir bağışı alıyor ve çok muhteşem bir alana sadece kütüphaneye ismini vermiyoruz. Pakın ismi İnan Aydınoğlu Okuma Parkı oluyor. Meydan İnan Aydınoğlu Meydanı oluyor. 3 milyona 5 milyona bu isimler olmaz. Ataşehir Belediyesi bu kadar çaresiz olamaz. Başka kelime bulamıyorum.” 

 

ATAŞEHİR'DE GÜNDEM