yavas'aAA-twitter'dan-destek

 

Siyaset gündemini karıştıran “Togo Kuleleri” inşaatının mühürlenmesi ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile ekibinin rüşvet aldığı iddiaları gündeme bomba gibi düştü. İddiaların ardından Yavaş’a  siyaset dünyasından  yoğun destek geldi.  Twitter’da #MansurYavaşYalnızDeğildir etiketiyle binlerce  kişi paylaşım yaparken siyasetçiler de Mansur Yavaş'ı yalnız bırakmadı.   Konuyla ilgi açıklama yapan CHP lideri Kılıçdaroğlu da “Sonuç şu; gerçekten de haksız olarak rant elde edenlere karşı belediye başkanının mücadele etmesi lazım, başka ne olabilir? Mansur Yavaş da bu mücadeleyi sürdürüyor.” dedi.

 

Eski CHP Milletvekili ve Ankara Ticaret Odası (ATO) eski Başkanı Sinan Aygün, Eskişehir yolundaki "Togo Kuleleri" olarak adlandırılan inşaatının mühürlenmesinin ardından, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve ekibinin kendisinden 25 milyon lira rüşvet istediğini iddia etmişti. Aygün, Yavaş ve üç meclis üyesi hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Daha sonra Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Sinan Aygün hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na, "Terörizmin Finansmanı Hakkındaki Kanuna Muhalefet ve Terör Örgütüne Yardım Etmek" suçlamasıyla suç duyurusunda bulundu. Dilekçede Aygün hakkında kamu davası açılması talep edildi. “Soruşturma sonucunun etkilenmemesi üzere Aygün’ün terörizm finansmanında kullandığı değerlendirilen mal varlığı üzerinde tedbir alınmasını da talep ediyoruz” denildi.

 

Mansur Yavaş’a konuya ilişkin sosyal medyadan yoğun bir destek geldi. Destek verenlerin arasında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş gibi isimler bulunuyor.

 

  

 

KILIÇDAROĞLU ADRES OLARAK YARGIYI GÖSTERDİ

 

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu konuyla ilgili olarak, “Rantla mücadele gerekiyor. Mansur Yavaş da bunu yapıyor.” ifadelerini kullandı. Ayrıca gazetecilerin "Aygün rüşvet istendi dedi mi?" sorusuna, "O ayrıntılara çok fazla girmek istemiyorum ama bir haksızlığa uğradığını ifade etti.  Ayrıca "İşin özü belli. Büyük rant var, büyük paralar dönüyor. Mansur Yavaş gerekli açıklamaları yaptı." diyen Kılıçdaroğlu şunları kaydetti:

 

"Sonuç şu gerçekten de haksız olarak rant elde edenlere karşı belediye başkanının mücadele etmesi lazım, başka ne olabilir? Mansur Yavaş da bu mücadeleyi sürdürüyor. Mansur Yavaş yargı kararlarını uygulamak zorunda, başka bir lüksü var mı? Yani hangi bürokrat ya da hangi seçilmiş belediye başkanı 'Ben yargı kararlarını uygulamayacağım' der?"

 

 

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Mansur Yavaş’a destek verenlerden biri. Akşener sosyal medya paylaşmışında "Mansur Yavaş yalnız değildir" ifadelerini kullandı.

 

 

“BU SALDIRILAR GELENEKSELLEŞTİ”

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu eski CHP'li vekil Sinan Aygün'ün Mansur Yavaş'a yönelik rüşvet suçlamasına ilişkin, "Bu saldırı Ankara'da gelenek haline geldi. Sindirme politikalarını ortaya koyarak bir gelenek ortaya konmuş" diyen İmamoğlu, "Bu açıkçası acıyla izlediğimiz bir süreç. Milyonlarca kişinin oy verdiği Mansur Yavaş'la ilgili bu olayı kınıyorum. Mansur Yavaş'ın her zaman yanında olduğumuzu ifade edelim."  ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

İZMİR, ESKİŞEHİR VE HATAY’DAN DESTEK GELDİ

 

Twitter hesabından paylaşım yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç  Soyer de, şu tweeti paylaştı:

 

 

 

“TÜYÜ BİTMEMİŞ YETİMİN HAKKINI YEDİRMEM”

 

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ise Yavaş’a destek verenler arasında yer aldı. Büyükerşen sosyal medya hesabında, “Tüyü bitmemiş yetimin hakkını yedirmeyeceğim” diyerek Ankara halkının hakkını savunan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mansur Yavaş’ın yanındayız” dedi.

 

 

 

 

“YAVAŞ’IN ARKASINDAYIZ”

 

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı CHP Lütfü Savaş, Sinan Aygün'ün Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş hakkında ortaya attığı iddialara tepki göstererek, Yavaş'a destek açıklamasında bulundu. Lütfü Savaş sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı: “Ranta ve hukuksuzluğa karşı verdiği mücadelede haksızlığa uğratılmaya çalışılan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur Yavaş’ın arkasındayız.” 

 

 

 

NE OLMUŞTU?

 

Sinan Aygün, Mansur Yavaş ve üç CHP’li belediye meclis üyesini rüşvetle suçlamıştı.

 

Aygün'ün iddiaları ve açıklamaları sonrası İçişleri Bakanlığı, iddiaları araştırmak üzere bir mülkiye müfettişi görevlendirmişti.

 

Mansur Yavaş, yaptığı açıklamada şunları söylemişti:

 

‘Kaset, ses kaydı açıklayacağım' diyorsunuz. Ve ardından çıkıp diyorsunuz ki ‘Benden okul parasını istediler'. Daha önce bu büyük rant verilirken haksız ve haram mal verilirken kendisine denilmiş ki ‘Bir okul yap' o okuluda yapmamış. Sonra diyor ki ‘Mahkeme iptal etti, ben yapacaktım'.

 

Ne olursa olsun ahlaki olarak, size bir rant verilmişse yanlış hadise ama bir okul yapmanızı istenmişse siz de o okulu yapmadıysanız bedelini götürüp belediyeye vermiş olmanız gerekiyordu.

 

ATAŞEHİR’DE GÜNDEM