taşımacılıkta-yetki-belgesine-yüzde-bin-zam

Şehirlerarası otobüs firmalarının tarifeli, tarifesiz yolcu taşımacılığını yapabilmeleri için gerekli belgeye her yıl yeniden değerleme oranında, yani yüzde 22.58 zam yapılırken bu yıl, yönetmelikteki değişiklikle yüzde 1000 zam geldi. Yetki belgelerinden tarifesiz yolcu taşımacılığı belgesi 25 bin TL’den 180 bin liraya çıkarken, tarifeli taşımacılık belgesi 60 bin TL’den 250 bin TL’ye çıktı. Türkiye Otobüsçüler Federasyonu Başkanı Özcan, “Sürekli zam geliyor ancak bu zamları yolcu bilet fiyatlarına yansıtamıyoruz.” dedi.

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın Karayolu Taşıma Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete'nin 10 Ocak tarihli sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni yönetmelikle otobüsle yurtiçi veya uluslararası ticari ve tarifeli olarak yolcu taşımacılığı yapan kişi veya şirketlere verilen B1 isimli yetki belgesinin fiyatı 60 bin liradan yüzde 316, yani 4.16 kat arttırılarak 250 bin liraya çıkarıldı. Yönetmelikte belge fiyatlarının her yıl yeniden değerleme oranı kadar arttırılacağı hükmü yer alıyor. O hüküm uygulansaydı 60 bin liralık belgenin fiyatı 73 bin 550 liraya çıkacaktı.

 

OTOBÜSLE YOLCU TAŞIMACILIĞINDA 155 BİN TL ZAM 

 

Otobüsle yurtiçi veya uluslararası ticari ve tarifesiz yolcu taşımacılığı yapanlara verilen B2 yetkisi belgesinin fiyatı da yüzde 620 oranında yapılan zamla 25 bin liradan 180 bin liraya çıkarıldı. Yönetmelikteki mevcut zam oranı uygulansaydı 30 bin lira civarında olacak bu fiyat, gelen zamla 150 bin TL gibi bir rakama ulaştı. 

 

TARİFELİ TAŞIMACILIĞA YÜZDE BİN ZAM!

 

Yönetmelikle otobüsle ticari ve tarifeli yolcu taşımacılığı yapanlara verilen D1 yetki belgesinin fiyatı yüzde 566 zamla 30 bin liradan 200 bin liraya, otobüsle ticari ve tarifesiz yolcu taşımacılığı yapanlara verilen D2 yetki belgesinin ücreti de yüzde 1000 zamla 15 bin liradan 165 bin liraya çıkarıldı. Yeniden değerleme zammı uygulansa bu belgelerin 2020 fiyatları sırasıyla 37 bin ve 18 bin lira civarında olacaktı.

 

“GELEN ZAMMI BİLETE YANSITAMIYORUZ”

 

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Başkanı Birol Özcan, zamların kendileri için çok büyük sürpriz olduğunu, yetkililerden zamların geri alınmasını talep edeceklerini söyledi. Sektörün maliyetlerinin her geçen gün arttığına dikkat çeken Özcan, “Köprülere, otobana, feribotlara, yola, mazota sürekli zam geliyor ancak biz bu maliyetlerimizi aşırı yükselten zamları yolcu bilet fiyatlarına yansıtamıyoruz. Düşük ücretler yüzünden otobüslere şoför dahi bulamıyoruz. Gelen şoförler de belediye otobüslerine geçebilmek için fırsat kolluyor” şeklinde konuştu.

 

BEŞ YILDA BİR…

 

Yönetmelik gereği karayolunda motorlu taşıtlarla yolcu ve eşya taşıyan kişi ve şirketlerin Ulaştırma Bakanlığı'ndan yetki belgesi alması gerekiyor. Belgeler şirket kurulurken, şirkette değişiklik yapılırken zorunlu olarak alınıyor ve belgeler 5 yılda bir yenileniyor. Bu belgeler için firma ve taşıtlara göre farklı tutarlarda ücretler alınıyor. Yenileme ve kayıp nedeniyle alınan belge ücretlerinde indirim yapılıyor.

 

KAYNAK: SÖZCÜ

ATAŞEHİR'DE GÜNDEM