MECLİSTE-USUL-TARTIŞMASI

Ataşehir Belediye Meclisi'nin gerçekleşen Ocak ayı ikinci toplantısında  öne çıkan gündem maddeleri kadın girişimciler  ile Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi arasında imzalanan “Ataşehir Kadın Girişimcilik Merkezi Sözleşmesi”nin tadili ve DMO’dan araç satın alımı oldu. AK Parti grubu ve MHP’li Hakan Arıkaya’nın her iki maddeye de usul nedeniyle itirazda bulunmaları mecliste tartışma yarattı. CHP'li İlhami Yılmaz her iki maddenin de ortak olarak oylanmasının doğru olacağını söylemesi üzerine, AK Parti Grup Sözcüsü Mustafa Naim Yağcı, “Oy çokluğu ne olursa olsun biz buna ret vereceğiz demedik. Bizim şu anki reddimiz özünden ziyade bu işin usulünedir.” dedi.

 

Mecliste konuşulan AKAGİM Sözleşmesi'nin tadili ve belediyeye alınacak yirmi beş adet iki kabinli araç maddeleri üzerinden gelinen tartışma  belediye meclisinde yie gergin bir havanın hâkim olmasına sebep oldu.  Mecliste AK Parti ve MHP’li Meclis Üyesi Hakan Arıkaya, maddelerin usulünde yanlışlık olduğu ve meclisin yeterince bilgilendirilmediği konusunda ortak kararda buluşturlar. Bir başka yerde ise  CHP sıralarında ise çıkan sesler  maddelerin  içeriklerinin eksik olmadığı yönünde tavır alarak, bu maddelerin meclisten ortak kararla ve  oy çoğunluğuyla çıkması gerektiği konusunun üzerinde kararlılıkla durdular.

 

 

 

 

Gerçekleştirilen meclis toplantısında söz alan Şerafettin Bal “10 araçlık otoparkın park edilmesi büyük bir tehdit oluşturmakta. Hem okul çıkışı hem tapu dairesi önünde olmasından dolayı bu park alanında gerekli önlem alınarak oraya park edilmemesi için işlem yapılmalı. Ferhatpaşa Mahallesi’nde seçim döneminde gördüğüm ve bugün de gördüğüm bir tabela var. Sağlık hizmet binası olarak sadece Ataşehir Belediyesi ibaresi bulunan tabela var. O günden bugüne kadar bir bina yapılmamış. Bu tabelanın olduğu yerde ne yapılmaktadır?” sorularını meclise yöneltti.

 

Pirestij Caddesi’nde daha önce de gündeme getirdikleri sorunun devam etmekte olduğunu söyleyen AK Partili Bal, “Ne itfaiye ne ambulans  girişine izin verilmekte. Can ve mal güvenliğine dair sorunlar devam etmekte. Oluşabilecek bütün olumsuzluklardan dolayı Ataşehir Belediyesi sorumlulardan gerekli cevabı almalılar. Bu sorumlulara belediye başkan yardımcıları bildiğim kadarıyla uyarılarda bulundu ama bununla ilgili bir gelişme olmadı.” dedi.

 

“KARARIN  MECLİSTEN OY BİRLİĞİYLE ÇIKMIŞ OLMASI GEREKİYOR”

 

Gündemin ikinci maddesi olan “Kadın Girişimciler ile Ataşehir Belediye Başkanı arasında imzalanan ‘Ataşehir Kadın Girişimcilik Merkezi Sözleşmesi’nin tadiline ilişkin Hukuk Komisyonu ile Kadın ve Sosyal Yardımlaşma Komisyonunun 08/01/2020 tarihli ve 05/02 sayılı ortak raporu”na ilişkin burada tadilat yapıldığını ifade eden CHP Grup Sözcüsü İlhami Yılmaz, “Aslında buranın sözleşmesi tam sözleşme değil. Arkadaşlar buna katılmamışlar. Bu kadın girişimciler ve KOSGEB ile Belediye arasında yapılacak olan bir sözleşme. Hakikaten çok önemli işler yapılacağı ortada. Neye katılmadıklarını bilemiyorum. Bu kararın bu meclisten oy birliğiyle çıkmış olması gerekiyor diye düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

“REDDİMİZ ÖZÜNDEN ZİYADE BU İŞİN USULÜNE”

 

Yılmaz’a yanıt veren AK Parti Grup Sözcüsü Mustafa Naim Yağcı,  Yılmaz ile bu konuya ilişkin daha önce konuştuklarını dile getirdi. Yağcı: “Gelen gündem tadilat. Tadilat, var olan bir sözleşmenin tadil edileceği anlamına gelir. ‘Ataşehir Kadın Girişimcilik Sözleşmesi’ ismi ama iki sözleşme halinde geldi. Tadilat yapılacak bir sözleşme, iki sözleşme ile meclis gündemine geliyor. Birinin isminde daha başta değişiklik yapılmış; “Ataşehir Kadın Girişimcilik Merkezi Atölye Sözleşmesi’. Bu değişiklikten dahi söz edilmemiş. Bu ilavenin de sözleşmede olması lazım. Bir sözleşmeden neyin çıkartılıp neyin getirildiğinin belirtilmesi gerekir. İki sözleşme geliyorsa önceki kararın iptali istenir ve yeni bir karar belirtilir,  bunu anlarız. Oy çokluğu ne olursa olsun biz buna ret vereceğiz demedik. Bizim şu anki reddimiz özünden ziyade bu işin usulünedir.” şeklinde konuştu.

 

 

Sözleşme maddelerinin işleyiş ve usül şekillerinin yarattığ tartışma karşılıklı zorlayıcı diyalogların yalanmasına sebep oldu. Yılmaz ve Yağcı'nın kendi  kararlarını savunmaları üzerine kurulu konuşmalarına CHP’li Meclis Üyesi İnan Bektaş da katıldı. Bektaş: "Madde içeriklerinde aykırı ve olumsuz gördükleri bir husus varsa bu konuyla ilgili eleştiri yapabilirler ama usul yönünden olan eleştiriyi müdürle tekrar konuşuruz ve daha çok dikkat edilmesini isteriz.” dedi.Yağcı'nın savunmalarına cevap veren bir diğer isim ise  İlhami Yılmaz oldu. Yılmaz,  “Söz konusu çalışmanın ‘tadilen’ kelimesi sözleşmede hangi madde ifa edilecekse onu ifade ediyor.” sözlerini aktardı.

 

“SÖZLEŞMEYİ YENİLENME KARARINDA MECLİS YETKİLİ OLMALI”

 

Bektaş’tan sonra söz alan AK Partili Yağcı, içerikle ilgili yalnızca bir maddeyi çizdiğini belirterek “Süre sonunda protokoller tekrar bir araya gelerek protokolü yenileyebilir. belediye başkanına yetki veriliyor. Meclisin onayıyla verilecek kararın ayrı usulle tartılması lazım. Sözleşmeyi yapmaya yetkili ve hakkı olan meclis olduğuna göre, yenilenme kararında da meclis yetkili olmalı.” ifadelerini kullandı.

MHP’li Meclis Üyesi Hakan Arıkaya da Yağcı’ya hak vererek, “Böyle önemli bir konuda teknik olarak eksikler varsa komisyon tarafından tekrar bildirilip tekrar oylanmaya gerek vardır.” dedi.

 

TARTIŞMA YARATAN MADDE KABUL EDİLDİ

 

Gündemin ikinci maddesi AK Parti grubunun ve MHP’li Hakan Arıkaya’nın muhalefet yönünde oylarına rağmen kabul edildi. 

 

BELEDİYENİN ARAÇ ALIMI TARTIŞMASI

 

Devlet Malzeme Ofisi’nden (DMO) Araç Satın Alımına ilişkin de tartışmalar gündemin damga vuran beşinci maddesini işaret etti. Maddeyle ilgili söz alan İlhami Yılmaz,  aynı şekilde bu maddenin de ortak karar olarak oy birliğiyle geçmesi gerektiğini düşündüğünü dile getirdi.

 

“AK PARTİ KABUL ETMEMİŞ,  KENDİLERİ BİLİR”

 

 “Ne hikmetse ‘Meclisin kararından geçmesi gerekir’ diyorlar, getiriyorsun. Diyorlar ki; ‘Biz bu kararı hatırlamıyoruz.’İhale yapıyorsun, niye yaptınız diyorlar. Burada çok net ifade etmiş. 25 tane çift kabinli araç alacaklar. Biz de araçlarımızın artık yerli ve milli olmasını istiyoruz.” ifadelerini kullanan CHP’li Yılmaz, kurumun lehine olması gereken ne varsa idarenin bu tasarrufu kendinde kullanmak istediğini belirtti.

 

“Arkadaşlar bu kararı neden onaylamak istemiyor?” diyen İlhami Yılmaz sözlerine şöyle devam etti: “DMO kurmuşlar. Fiyatları ona göre veriyorlar. Bu çerçevede pikaplarla, çift kabinli araçlarla ilgili gerekli görüşmeler yapmışlar, fiyatlar da yazıyor. AK Parti kabul etmemiş.  Kendileri bilir.”

 

DÖRT BUÇUK MİLYON TL’LİK BİR ALIMDAN BAHSEDİYORUZ”

 

Yağcı ise Yılmaz'ın açıklamalarına şöyle cevap verdi: “Biz meclisiz. Ne alacağız? Sadece yarısını bildiğimiz 25 tana çift kabinli araç alacağız. Sürece mi yayacağız? Hangi müdürlüğün kaç tane ihtiyacı var? Var mı? Bütçede var mı? Bunlar detaylandırılsın. Tatmin olalım. İki satır yazıyla bütün sorumluluğu meclis olarak üzerimize almak istemiyoruz. Bunun ezbere yapıldığını düşünmüyoruz ;Düşünmek istemiyorum açıkçası. 25 tane aracı hemen belediyenin kapısına yığalım. 4- 4,5 milyonluk bir alımdan bahsediyoruz. Ne kadar süreçte alınacak? Bizim gerekçelerimiz Ataşehir’in hayrınadır.” şeklinde konuştu. 

 

 

“SEN BENDEN DAHA YAŞLISIN”

 

Yağcı’ya “Bu iş idarenin kararı.” yanıtını veren CHP’li Yılmaz, “18. Maddede çok net ifade edilmiş. Bu konuya girmek istemiyorum. Biraz önce yaşıma hürmet ettiğini söyledi. Aynı sıralarda oturuyoruz. Sen benden daha yaşlısın. Aynı sıralarda görüş ve düşüncelerimizi paylaşıyoruz. 2009’da çok önemli araçlar aldık belediyemize, çok önemli de kazançlarımız oldu. Burada kalkıp da nerede kullanılacak bu araçlar demek… İdarede, belediyede kullanılacak. Var mı ötesi?” ifadelerini kullandı.

 

Meclis grup başkanları arasında geçen tartışmaya  CHP’li Sadık Semih Kayhan da dahil olarak şunları söyledi: “Meclis bugün bir satın alma gerçekleştirmiyor. DMO meclisten onay istiyor. Satın almayla ilgili alımı gerçekleştirecek kurum belediyenin içerisindeki ilgili müdürlüktür. Sanırım belediyelerdeki işleyiş konusunda eksiklik var. Hiçbir zaman hangi belediyede ne kadar araç olacağı kararı yoktur. İhtiyaca göre kullanılır. Bu ekonomik koşullarda kimse ‘araç alayım’ demez. Bu araçlar bugünkü araçların ihtiyacı belirlendikten sonra ortaya çıkar.

 

 

"İŞTE BU BİR AÇIKLAMADIR"

 

CHP’li Yılmaz ise son olarak yaptığı açıklamada, “Bilgi alınmak isteniyorsa komisyon toplantılarında ilgili birim müdürleriyle görüşüyorlar. Daha önce biz bu alım sözleşmelerini şoförler de dahil olmak üzere yapıyorduk. Ancak bu defa öyle olmadı. Sadece aracın kirasını ödememek adına bu araç bizim olsun. Zaten diğer belediyelerde bu şekilde oluyor. Daha tasarruflu olması açısından bu işler böyle yapılıyor.” sözlerini kullandı.

Açıklamayı onaylayan AK Partili Yağcı; “İşte bu bir açıklamadır.” ifadesini kullandı.

AK Parti sıralarından da 'evet' oyu gelen gündemin beşinci maddesi, tartışmaların ardından tadilen oy çoğunluğuyla kabul edildi. 

 

Gündem Maddeleri:

 

1. Ataşehir İlçesi 1/1000 Ölçekli Yenisahra Mahallesi ve Çevresi 1. Etap Revizyon Uygulama İmar Planına ait 1 adet itiraza ilişkin İmar ve Bayındırlık Komisyonunun 08/01/2020 tarihli ve 02 sayılı raporu.

 

2. Kadın Girişimciler ile Ataşehir Belediye Başkanı arasında imzalanan “Ataşehir Kadın Girişimcilik Merkezi Sözleşmesi”nin tadiline ilişkin Hukuk Komisyonu ile Kadın ve Sosyal Yardımlaşma Komisyonunun 08/01/2020 tarihli ve 05/02 sayılı ortak raporu.

 

3. Belediye Zabıta Personeli aylık maktu fazla çalışma ücretlerinin tespitine ilişkin Hukuk Komisyonu ile Plan ve Bütçe Komisyonunun 08/01/2020 tarihli ve 06/02 sayılı ortak raporu.

 

4. 2020 yılında çalıştırılacak sözleşmeli personel adetleri ve ücretlerine ilişkin Hukuk Komisyonunun 08/01/2020 tarihli ve 07 sayılı raporu.

 

5. Devlet Malzeme Ofisinden Araç Satın Alımına ilişkin Hukuk Komisyonunun 08/01/2020 tarihli ve 08 sayılı raporu.

 

ATAŞEHİR’DE GÜNDEM