İZMİR-BÜYÜKŞEHİR-BELEDİYESİ-MECLİSİ'NDEN-CEMEVİ-KARARI

 

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, 2020’nin ilk ayının ilk toplantısında, il genelindeki cemevlerinin imar planlarına ibadet alanı olarak işlenmesine yönelik karar oy çokluğuyla kabul edildi. MHP’li Osman Mert Cumhur İttifakı’ndan kabul oyu kullanan tek meclis üyesi olurken AK Parti ve MHP'li diğer üyeler ise, ret oyu kullandı. Mert, “Kamu ve kendi vicdanımda desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, Tunç Soyer başkanlığında yapılan ocak ayı olağan meclis toplantısının ilk oturumunda dikkat çeken bir karara imza atıldı.

Meclis il genelindeki 7 cemevinin imar planlarına ibadet alanı olarak işlenmesine yönelik karar aldı. Meclis, Bornova´da 2, Aliağa, Bayraklı, Çiğli, Konak ve Selçuk ilçelerinde birer cemevinin imar planlarına ibadet alanı olarak işlenmesine yönelik komisyonlardan gelen kararı, oy çokluğu ile kabul etti.

 

MHP’li Osman Mert Cumhur İttifakı’ndan kabul oyu kullanan tek meclis üyesi olurken, AKP ve MHP’li diğer üyeler ise, ret oyu kullandı. Mert, “Kamu ve kendi vicdanımda desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Cemevine girmiş, orada onu hissetmiş biri olarak destekliyorum ve desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu. 

KAYNAK: DHA

ATAŞEHİR'DE GÜNDEM