CHPATAŞEHİRBELEDİYEBİNASI

CHP Ataşehir İlçe Başkanlığı binasında düzenlenen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliğinde, kadınlara cinsiyetlerinden ötürü yapılan haksızlara vurgu yapılarak, dayanışma mesajı verildi.

CHP Ataşehir İlçe Başkanlığı binasında koronavirüs önlemleri çerçevesinde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliği düzenlendi.

Etkinliğin açılış konuşması ilçe başkanlığı tarafından yapılırken, günün anlam ve önemine yönelik esas konuşmayı gerçekleştirmek üzere kürsüye CHP Ataşehir Kadın Kolları Başkanı Seval Düzenli davet edildi.

DÜZENLİ'DEN EŞİTLİK MESAJI

Seval Düzenli, programın anlam ve önemine vurgu yapmak üzere gerçekleştirdiği konuşmanın başında ‘"Bugün bizler, yerkürenin bütün kadınları, dayanışma içinde haklarımızı haykıracağız. Bizim için 8 Mart, sadece eşit ve özgür bir geleceğin iradesi değil, aynı zamanda hak mücadelesi veren tüm kadınlara saygı duruşudur. ’Kadınlar tarih boyunca tüm toplumsal mücadelelerin en ön saflarında yer aldı. Sahip olduğumuz her hakta, edindiğimiz her kazanımda o cesur kadınların payı vardır."

 

 

8 MART’IN 164 YILLIK ACI  GEÇMİŞİ...

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün çıkış noktasına değinen Düzenli konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

"Bundan 164 yıl önce, Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışan 40 bin dokuma işçisi kadın, kendilerine dayatılan ayrımcılığı reddetti. Binlerce işçi kadın, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve eşit işe eşit ücret talebi ile grev yaptı. Fabrika kapıları üzerlerine kilitlendi. O sırada çıkan yangında, kapı önüne yığılan barikatları aşamayan kadınlardan 129’u yanarak hayatını kaybetti.Bu olay dünyanın her yerindeki kadınların öfkesini örgütledi, yaşamlarıyla bedel ödeyenlerin hak mücadelesi hiç unutulmadı. Yıllar sonra; 27 Ağustos 1910 tarihinde, Kopenhag’da 2. Enternasyonel’e bağlı Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı’ndaki toplantıda, Clara Zetkin dokuma fabrikasında hayatını kaybeden kadınlar için 8 Mart’ın “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak anılmasını önerdi. Öneri oy birliği ile kabul edildi. O gün bugündür kadınlar, mücadelenin ve dayanışmanın örgütlü gücünü kutluyor. Her sokakta, her mahallede, her ilçede, her şehirde sesimiz daha gür çıkıyor.

 

“KADINLARIN YAN YANA GELMESİYLE BAHAR BAŞLAR”

“Bizim baharımız, 8 Martlarda alanları dolduran kadınların yan yana gelmesiyle başlar." diyen Seval Düzenli, “Peki bugün ülkemizde kadın erkek eşitliği açısından neredeyiz?” sorusunu sorarak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dünya Ekonomik Forumu’nun 2020 yılı Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi’ne göre 153 ülke arasında 130. sıradayız. Bu yıl pandemi koşullarıyla derinleşen ekonomik kriz, kadınların yükünü daha da artırdı.Kadınlar ve erkekler arasında hep var olan gelir eşitsizliği, bu dönemde iyice büyüdü. Geniş tanımlı kadın işsizlik oranı yüzde 43’e çıktı.”

 

“ŞİDDET KADER DEĞİL KEDERDİR”

 “İktidar temsilcileri “lebalep” kongrelerde ülkeyi demokrasi şölenlerine boğduğunu iddia ederken, İstanbul Sözleşmesi’ni savunanlara, 8 Mart’ı kutlayanlara şiddet uygulanıyor, cezalar yağıyor. Kadına yönelik şiddeti protesto etmek için dans eden kadınlara dava açılıyor. Bu demokratik eylem, “Cumhurbaşkanına hakaret” noktasına getirilerek hapis cezası veriliyor. Diğer yanda ise kadınlara şiddet uygulayanlar, elini kolunu sallayarak sokaklarda dolanıyor. Kadınlar, saldırganlarıyla karakollarda barıştırıp evlerine yollanıyor. İktidar zihniyeti kadınlara “itaat et rahat et” anlayışını dayatıyor. Oysaki şiddet kader değildir, kederdir!”

 

 

“KADIN EMEĞİNİ YOK SAYANLARA HAYKIRIYORUZ”

 

“İstihdamda tutunabilen kadınların çoğu, düşük ücretle, sendikasızlıkla, işini kaybetme korkusuyla, uzun çalışma süreleriyle, mobbingle baş etmeye ve evine ekmek götürmeye çalışıyor.”Kadının emeğini yok sayanlara haykırıyoruz: Her kadın emekçidir! Kendisinin, çocuklarının, ailesinin ve toplumun geleceği için insanca yaşam kavgası verir.Biz Cumhuriyet Halk Partili kadınlar olarak; bu kavganın da, bu taleplerin de, geleceğin aydınlık günlerini barındıran bu umudun da yılmaz savunucularıyız. Bizler, haklı mücadelemizi örgütleyerek tarihe yön verenler olacağız.Emek biziz. Umut biziz. Mücadele biziz. Halk biziz. Halkın iktidarını da bizler kuracağız. Kutlu olsun 8 Mart! Dayanışma olsun, yaşam dolsun, cesaret olsun."

 

 

ATAŞEHİR'DE GÜNDEM