meclis aralık 2021 son toplantı ataşehirde gündem belediye

Ataşehir Belediye Meclisi yılın son toplantılarını gerçekleştiriyor.

Aralık ayının birinci birleşiminin yapıldığı meclis toplantısına gündem dışı konular hakim oldu. Geçtiğimiz günlerde farkındalık oluşturan 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ile 5 Aralık Dünya Kadın Hakları günü meclis üyelerinin gündemindeydi. CHP'li İlhami Yılmaz'ın hükümeti eleştirdiği konuşmasında engellilere tanınan kısıtlı olanaklar ve kadın hakları günü için TBMM'ye sunulan önergenin ret oyu alması Yılmaz'ın konuşmasından öne çıkan başlıklardı. MHP'li Hakan Arıkaya da engelli vatandaşların hayatını kolaylaştıracak çalışmaların belediye tarafından ilçeye sirayet ettirilmesi gerekliliğini belirtti. Gündem dışı söz alan AK Partili Esma Ersin ise geçtiğimiz günlerde  Ataşehir Karanfil Sokak'ta tanımadığı kişi Can Göktuğ Boz tarafından katledilen Başak Cengiz'in adının Karanfil Sokağa verilmesini grubu adına meclise sundu. Öte yandan uzun zamandır meclis toplantılarının çabuk biritildiğini ve sadece iki günle sınırlandırılmasını eleştiren AK Parti grubuna Ataşehir Belediye Meclisi 1. Başkan Vekili Kudret Aslan üç günlük meclis toplantısı  önerisinde bulundu. Aslan'ın önerisi AK Parti grubundan ret olarak döndü. Aslan ise, "Daha önce çabuk bitiyor diye eleştiriyordunuz. Şimdi ise  teklifimi geri çeviren yine sizlersiniz" ifadelerini kullandı. Son olarak, uzun zamandır pandemi döneminden dolayı izleyiciye kapalı toplantıların gerçekleştiği meclis, bugün  kapılarını açarak AK Parti Ataşehir İlçe Kadın Kolları Başkanı Gül Ayşe Durak ve kadın teşkilat üyelerini konuk etti. 

 

 

 

İLHAMİ YILMAZ: "TIBBİ MALZEMELER ÜCRETSİZ VERİLMELİ"

 

Ataşehir Belediye Meclisi  Aralık ayının son toplantılarını gerçekleştiriyor. Gündem dışı havanın hakim olduğu toplantıda ilk sözü CHP adına İlhami Yılmaz aldı. Yılmaz konuşmasında 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nün önemine değinerek engelli vatandaşlara gerekli desteğin yapılması ve malzemelerin de ücretiz verilmesi gerektiğini vurguladı. Yılmaz: "Engelli bireylerin toplumsal yaşamda eşit haklara sahip olmaları kapsamında engelli sorunlarına dikkat çekmek engelli bireylere eğitim sağlık ve çalışma hayatında fırsat eşitliği sağlamak hususunda farkındalık yaratmak için BM tarafından 3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü’nü ilan etmiştir. Engelli bireylerin bakımlarının sadece aileleri değil devletin de sorumluluğundadır. Engelli bireylerin sağlık hizmetinden ücretsiz faydalanması için adil ve etkin sağlık raporlarının hayata geçirilmesi önemli konular arasındadır. Engelli vatandaşlar için yaşamı kolaylaştıracak tekerlekli sandalyeler, işitme cihazları vb. ihtiyaçların devletin yaptığı ödemelerin yetersizliği maddi zorunlukları beraberlerinde getirmekte olup engelli vatandaşlar ve aileleri yardım kurumlarından medet ummak zorunda kalmıştır. Tüm tıbbi malzeme ihtiyaçlarının ücretsiz karşılanması gerekmektedir.’’ dedi.

 

 

 

GENELGE REDDELDİ

 

"Otizmli ve down sendromlu bireyler toplumsal hayata katılmıştı. Erken tanı erken müdahalenin güçlendirilmesi rehabilitasyon saatlerin ihtiyaçlara ölçütlere göre belirlenmesi 12 saatlik rehabilitasyon süresinin arttırılması öğrenimi ulaştıracak seviyeye sağlanmasıdır. Sosyal devlet ve insancıl yaşam öncelikli bir haktır. Bir gün değil ömür boyu farkındalık haklarının konuşulması gerekmektedir. Bu münasebetle engelli kardeşlerimizin engelli günlerini kutluyoruz. Atatürk devrimlerinin en önemlilerinden biri de hiç kuşkusuz kadınlara tanınan seçme ve seçilme hakkıdır. Bundan 87 yıl önce anayasa değişikliğiyle kadınların ilk kez oy kullanmasının ve aday olabilmesinin önü açılmıştır. Dolayısıyla kadınlara bu hakkı Avrupa ülkelerinden önce Türkiye tanımış oldu. Geçen günlerde TBMM'ye kadın hakları ile ilgili olarak bir önerge verdik. Önerge reddedildi. Genelge kadın vakasının %33'ten %50'ye çıkarılması idi."

 

NAİM YAĞCI: " 'ENGELLİLER' İFADELERİ BİLE ZAMAN ZAMAN BİZE AĞIR GELİYOR"

 

AK Parti Meclis Üyesi Mustafa Naim Yağcı ise Dünya Engelliler Günü ile ilgili yaptığı konuşmada insanın fiziki özelliklerinden bahsederek yaradılış vasıflarından insanların eşit olduğu vurgusunu yaptı. Yağcı: “3 Aralık Dünya Engelliler Günü 'engelliler' ifadeleri bile zaman zaman bize ağır geliyor. Biz insan olarak yaradılış itibariyle uzun-kısa güzel-yakışıklı ya da fiziki olarak engelli gibi farklı yaradılışlara sahip olabiliriz. Ama hepimiz yaradılış olarak eşitiz. Bunu böyle kabul etmemiz lazım. Kimin kime göre ne üstünlüğü olduğu insanların takdir edebileceği bir şey değildir. O manada bütün paydaşımız olan insanlığı paylaştığımız, yaşamı paylaştığımız kardeşlerimizi, o dezavantajlı durumları, o diğer insanların bencilliğinden kaynaklandığını düşünüyorum."

 

"ÜLKEDE ZİHİN YÖNELİMİNDEKİ ENGELLERİ ORTADAN KADIRMAMIZ GEREKİYOR"

 

"Onların da ortadan kaldırılması için üzerimize düşen görevler var. Ülkede zihin yönelimindeki engelleri ortadan kaldırmamız gerekiyor. 2020 yılı öncesi haberleri hatırlarsınız engellisini zincirlere bağlayıp ondan utanan aileler topluma çıkarmakla ilgili birçok olumsuzluk yaşanırken engelliler bir anlamda hak ettiği değil olması gereken düşüncenin dışında bir farklı algılara ve düşüncelere istihdam noktasındaki olabildiğince hayata dahil olması. Onların ailelerine pozitif ayrımcılık yapılması gerek. Onların bugün gurur duyulan müzik, çeşitli etkinlikler, sportif faaliyetlerle ailelerin gurur duyulur hale gelmesi bu dönemin önemli adımlarındandır.’’ şeklinde açıklama yaptı.

 

 

 

MHP'Lİ ARIKAYA'DAN BELEDİYEYE ENGELLİ VATANDAŞLAR İÇİN ÖNERİ GELDİ 

 

5 Aralık Kadına Verilen Seçme ve Seçilme Hakkının 87. yıl dönümü üzerine konuşan MHP'li Meclis Üyesi  Hakan Arıkaya ise, “5 Aralık dünya kadın hakları günü Kadınlar yaradılış olarak bir elmanın yarısı.  Beraberiz, biriz, aynıyız. Düşünce yapımızdan, törelerden, geleneklerden kaynaklanan bazı hususlar sebebiyle kadınlarımız hem dinimizin hem de değerlerimizi ve çoğu hakiki değere ulaşma ve o saygınlığı verme noktasında mutlaka eksiklikler olmuştur. Ama değerlere döndüğümüzde bilinir ki kadınlar bizim baş tacımızdır. Anadır. Cennet ayakları altında olan bizim baş taçlarımızdır.’’ ifadelerini kaydetti.

 

 

 

 ARIKAYA: "KADINLAR MAALESEF CİNAYET TACİZ TECAVÜZ ŞİDDET VE İŞKENCE İLE GÜNDEME GELMEKTEDİR"

 

"5 Aralık’ı Kadınların Seçme ve Seçilme Haklarını kullandıkları bu anlamlı günü  kutluyorum. Buna karşılık günümüzde kadınlar maalesef cinayet, taciz, tecavüz şiddet ve işkence ile gündeme gelmektedir. Öyle ki geçen ay Mimar Başak Cengiz kardeşimiz  yolda yürüdüğü zaman hiç tanımadığı biri tarafından canice katledildi. Bu olay kadına yönelik şiddet olgusunun hangi boyutlara ulaştığını gözler önüne sermiştir. Evet belki zanlı yakalanıp cezaevine gönderilmiştir. Fakat son yıllardaki araştırmalar cezaların artmasına rağmen kadına şiddet olaylarının arttığı gözlenmektedir. Milliyetçi hareket partisi olarak kadına yönelik şiddetin önlenmesi  ne etkili olup kadının hürriyeti  eğitim politikalarının geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Sayın Devlet Bahçeli’nin “kadın ailedir, kadın annedir, kadın vatandır. Unutmayınız ki kadınlar kadar güçlü kadınlar kadar medeni sözlerinden yola çıkarak kadına yönelik şiddetle ilgili tüm siyasal projelere destek vereceğimizi buradan bildirmek isteriz.’’dedi.

 

"SORUNLAR ELE ALINMALI VE GÜNDEME GETİRİLMELİDİR"

 

Engelli vatandaşların yaşamlarına da dikkat çeken Arıkaya şunları söyledi: "3 Aralık Engelliler Günü tüm dünya tarafından kutlanacak bir tarih değil. Engelli olan insanların sorunlarına dikkat çekmek için verilen özel gündür. Engelli vatandaşların karşılaştıkları sorun belirlenip ele alınmalı ve gündeme getirilmelidir. Bu nedenle belediye tarafından engelli vatandaşların hayatını kolaylaştıracak projelerin hayata geçirilmesini umuyoruz. Unutmayalım ki hepimiz bir engelli adayıyız.5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü kutlu olsun. Allah’ın yarattığı en değerli varlık olan insanın haklarına ve hukukuna saygı duymamız dileğiyle insan hakları gününüzü kutluyorum. Engelli vatandaşlarımızın 2020 bütün engellerin kalktığı bir yıl olması temennisini diliyorum. 2021 yılının son ayındayız. 2022 yılı Türkiye’de huzurun, barışın, güçlü bir ekonominin geldiği bir yıl olur. Vatandaşlarımız rahat eder."

 

İYİ PARTİLİ OĞUZ SARUL'DAN UNUTULAN YERLİ MALI ALGISINA GÖNDERME

 

 İYİ  Parti Meclis Üyesi Oğuz Sarul'un yaptığı konuşmasında yabancı ülkelere para akışının önü kesilmesine dikkat çekti. Sarul: "Tam 87 yıl önce 5 Aralık 1934 yılında Türk kadını Seçme ve Seçilme hakkını kazandı. İsviçre’den 36, Belçika’dan 14 Fransa ve Almanya’dan 11 yıl önce dünyaya öncü olan Ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘e arkadaşlarına rahmetle minnetle selam olsun. 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü kutlu olsun. Allah’ın yarattığı en önemli varlık olan insanın haklarına ve hukukuna saygınlık duymamızın gereğiyle insan hakları günümüz kutlu olsun. Engelli vatandaşlarımız engellerinin dikkat çekildiği bu haftada 2022 yılının tüm engellerin kalktığı bir yıl olmasını temenni ediyorum. Milli mücadelenin ilk yıllarında Sarıkamış’ta vatan için gerekirse donarak can veren seksen bin şehidimizi ve Milli Marşımızın yazarı 27 Aralık’ta 85. ölüm yıl dönümünde Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve minnetle anıyorum. Yabancı ülkelere para akışının önü kesilmesi, milli ekonominin gelişmesi, güçlenmesi  ve toplumsal tutum bilincinin oluşması amacıyla her yıl 12-18 Aralık tarihleri arasında ülkemizde tüm okullarda toplanan ve maalesef günümüz Türkiye’sinde unutulmaya yüz tutan Yerli Malı Haftası’nı kutluyorum." 

 

AK PARTİ GRUBUNDAN MECLİSE  KARANFİL SOKAĞIN ADININ "BAŞAK CENGİZ SOKAĞI OLSUN" ÖNERİSİ

 

 

AK Parti Meclis Üyesi Esma Ersin Başak Cengiz’in katledildiği Karanfil Sokağın adının değiştirilmesini talep etti. Ersin: “Başak Cengiz olayından derin üzüntü duyduğumuzu ve bu olayın gerçekleştiği Karanfil Sokağın ismini Başak Cengiz olarak değişmesini önerge olarak sunuyoruz.’’

 

 ÇOMOĞLU: "FARKLI DİL, DİN, ETNİK KÖKENE SAHİP BÜTÜN KADINLARIMIZLA HUZUR İÇİNDE YAŞAMAK İSTİYORUZ"

 

 

AK Parti Meclis Üyelerinden Merve Çomoğlu AK Parti'nin kadın siyasetçilerinin sayısına dikkat çekerek AK Parti'nin kadın siyasetinde teşvik edici olduğunu işaret etti. Çomoğlu: "Hepimizin 5 Aralık Kadın Hakları Günümüz kutlu olsun. Kadınların seçme ve seçilme hakkının tanındığı bu özel günde bizim için bir milattır. Bugün beş milyonun üzerinde kadın üyesiyle Ak Partli kadınları siyaset dünyasına toplumsal hayata aktif bir biçimde dahil eden bir yardım elidir.  Erkekle kadını bir bütün bir bütünün iki  parçası olarak görüp kadınları hayatın aktif unsuru olarak değerlendirir. Bu süreçte tarihi referanslardan da güç alır. Çünkü biliyoruz ki kadınların olmadığı siyasal ve sosyal yaşamda toplumsal ilerlemeden bahsedilemez. Tüm buna rağmen yakın geçmişte kadınlar adına kayıplarımız olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Bu dönem belki bir küskünlük dönemi olarak adlandırılabilir. Fakat asla yıldığımız, pes etmişliğimiz olmadı. Çok şükürki büyük mücadeleden sonra bu durum ortadan kalktı. Farklı dil, din, etnik kökene sahip bütün kadınlarımızla huzur içinde yaşamak istiyoruz." dedi.

 

AK PARTİ ATAŞEHİR KADIN KOLLARINDAN MECLİS ZİYARETİ

 

 Konuşmaların devam ettiği dakikalarda meclis salonuna AK Parti Ataşehir Kadın Kolları Başkanı Gül Ayşe Durak ve kadın teşkilat üyeleri katılım gösterdi. Kadın Kolları üyeleri toplantı bitiminde AK Partili Meclis Üyeleriyle meclis salonunda hatıra fotoğrafı çektirdi. 

Toplantı bitiminde bir sonraki meclis birleşimi için tarih belirlemek isteyen Kudret Aslan AK Parti grubuna üç günlük meclis toplantısı önerisinde bulundu. Öneriye ret cevabı veren AK Parti grubuna Kudret Aslan, "Daha önce çabuk bitiyor diye eleştiriyordunuz. Şimdi ise  teklifimi geri çeviren yine sizlersiniz" ifadelerini kullandı.