hüso

AK PARTİLİ BESLİ, ALEVİLERİ HEDEF ALDI

AK Parti eski Milletvekili Hüseyin Besli, Akşam gazetesindeki yazısında Alevilere yönelik ağır hakaretler içeren ifadeler kullandı.

Bir dönem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanlığı görevini de üstlenen AK Parti İstanbul eski Milletvekili ve iktidara yakınlığıyla bilinen Akşam gazetesi yazarı Hüseyin Besli, dünkü köşe yazısında Alevilere yönelik hakaret içeren ifadeler kaleme aldı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Tunceli'nin Nazimiye ilçesinden bir Alevi olduğuna değinen Besli, Alevi ve Kürt ailelerinin çocuklarını yalancı ve sahtekar olarak yetiştirdiğini iddia etti.

Besli, "Mukaddime'ce/27 Yalan söyleme mecburiyeti ve becerisi" başlıklı yazısında, "Alevi bir anne baba daha doğumdan itibaren çocuklarına kimliklerini gizlemeyi yani yalan söylemeyi öğretmek durumundaydı" ifadelerini kullandı.

Besli yazısının devamında ise "Çocuklar 'çifte kavrulmuş yalancı' olmak durumundadırlar. Ve ne kadar maharetle yalan söyleyebiliyorlarsa o kadar aferin alarak yetişmişlerdir" ifadelerini kullandı.

"YALANCILIĞI KARAKTER İTTİHAZ ETMİŞ OLUYORLAR"

Yazısında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu hedef alan Besli, "Kemal Kılıçdaroğlu gibiler bir bakıma toplumda bir yer elde etmek için, bir bakış açısına göre masum ve mecburi yalan söyleye söyleye, zamanla yalan söylemeyi ve yalancılığı karakter ittihaz etmiş oluyorlar" dedi.

Besli'nin yazısındaki ilgili bölüm şöyle:

"Hala, Kemal Kılıçdaroğlu'nun yalanları karşısında şaşkınlık yaşayanlar için hatırlatalım istedik...

Malum, daha düne kadar, Türkiye'de Alevi vatandaşlar kimliklerini açıkça ifade edemiyorlardı. (Ne yaman çelişkidir ki bunun da kökeni CHP zihniyetine dayanır.)

Aksi takdirde bilhassa devlette bir takım yerlere gelemezlerdi.

Bu nedenle, alevi bir anne baba daha doğumdan itibaren çocuklarına kimliklerini gizlemeyi yani yalan söylemeyi öğretmek durumundaydı... Bu bir.

İkincisi; yine malumdur ki Alevilik Türkmenlere mahsus bir şeydir. Türkmen haricindeki, mesela Kürt aleviler ana kitle tarafından makbul sayılmazlar, hatta Alevilik kimliğinin başka bir kimliği örtmek için kullanıldığını bile düşünürler.

Böyle olunca; alevi Kürt bir aile çocuklarına alevi kimliğini gizlemeyi öğrettiği/öğütlediği kadar Kürt kimliğini de saklamayı öğretmek mecburiyetinde kalmaktadır.

Yani söz konusu çocuklar 'çifte kavrulmuş yalancı' olmak durumundadırlar. Ve ne kadar maharetle yalan söyleyebiliyorlarsa o kadar aferin alarak yetişmişlerdir.

Şimdi tam burada İbn-i Haldun'un "adetler zamanla karaktere dönüşür" deyişini hatırlayabiliriz.

Yani, Kemal Kılıçdaroğlu gibiler bir bakıma toplumda bir yer elde etmek için, bir bakış açısına göre masum ve mecburi yalan söyleye söyleye, zamanla yalan söylemeyi ve yalancılığı karakter ittihaz etmiş oluyorlar."

Besli'nin yazısında Alevi sözcüğünün baş harfini özellikle küçük yazması da dikkat çekti. Büyük harfle başlaması gereken sözcüklerin küçük harfle yazılması, genellikle o sözcükle ifade edilen şeye yönelik aşağılama ve hakaret amaçlı olarak gerçekleştirilen bir davranış şekli olarak biliniyor.

CHP'Lİ BEKAROĞLU'NDAN TEPKİ

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, kişisel Twitter hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşımla AK Partili Besli'ye sert tepki gösterdi. Bekaroğlu, Besli'ye "Alevi ve Kürtlere hakaret eden, onları nefret objesi yapan bu tetikçi faşist Akaşam gazetesi yazarı Hüseyin Besli, eski AKP İstanbul Milletvekilidir. Yüzüne mi tükürürsünüz, suç duyurursunda mı bulunursunuz yoksa Allah'a mı havale edersiniz bilemem.." sözleriyle ateş püskürdü.