Özlem-Akarken

AKARKEN'DEN SENDİKALAŞMA TEPKİSİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in sendikalaşma açıklamasına tepki gösteren SAHİM-SEN Başkanı Özlem Akarken, hükümete yakın sendikaların hükümetçe desteklendiğini söyledi.

Sağlık Hizmetleri Sendikası (SAHİM-SEN) Genel Başkanı Özlem Akarken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu'nda sendikalar ile ilgili yaptığı açıklamalara tepki gösterdi. Bakan Bilgin'in kamuda üye sayısı az olan sendikalar için kullandığı "merdiven altı sendikalar" ifadesine tepki gösteren Akarken, Bilgin'in aynı konuşmada sendikalaşmanın öneminden söz ederek kendisiyle çeliştiğini vurguladı. SAHİM-SEN Genel Başkanı Akarken, Bakan Bilgin'e "Bakan Bilgin, sendikalaşma konusundaki engellerin ortadan kaldırılması için mücadele ettiğini söylerken ne kast etmektedir? Sendikalarda çok sesliliğin ortadan kaldırılarak tek tip sendikaların desteklendiği, farklı seslerin 'azınlık' olarak nitelendiği bu ortamda hangi sendikalaşma desteklenmektedir" sorularını yöneltti.

GÜRGENTEPE ÖRNEĞİ

Ordu'nun Gürgentepe ilçesinin AK Partili Belediye Başkanı Yaşar Şahin'in, içlerinde 1996 yılında Hakkari'nin Şemdinli ilçesi kırsalında şehit edilen Jandarma Er Sezgin Karaca'nın yengesi Sevinç Karaca'nın da bulunduğu sendikaya üye olan kadın işçileri makam odasına çağırıp hakaret ettiği ve işten kovduğu görüntülere de değinen SAHİM-SEN Genel Başkanı Akarken, "Sayın Bilgin’in hangi ülkede yaşadığını ya da takip ettiği gündemi kimlerin hazırladığını merak ediyorum. Sendikalaştığı için işinden edilen onlarca çalışan hali hazırda mücadelelerini sürdürüyor, gün geçmiyor ki yeni bir 'sendikalı' tartışması ortaya atılmasın. Son olarak Ordu Gürgentepe Belediyesi’nde işçi olarak çalışan şehit yakını Sevinç Karaca’nın sendikadan istifa etmemesi gerekçesiyle küfür ve hakarete maruz kalarak işinden edilmesi kamuoyuna yansıdı" dedi. 

"SENDİKALARI KUTUPLAŞTIRMAYIN"

SAHİM-SEN Genel Başkanı Özlem Akarken, toplumda var olan kutuplaşmanın sendikal alana da yansıdığını belirterek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'e seslendi. Akarken, "İzlenen siyasetin yanlışlığı konusunda bir kez daha bakanlığı uyarıyoruz. Bizler, emekçilerin hakkını savunmak amacıyla temsil hakkımızı kullanıyoruz. Sendikaların seslerini sınırlandırmaya çalışmak ve aynı cümlelerle konuşulmasını istemek yanlış bir tutumdur. Yargıya da yansıyan üç ayda bir ödenen sendika prim ödemesi için yüzde bir sendikalaşma oranından da ivedilikle vazgeçilmesini öneriyoruz. Sağlık emekçilerimizi örgütlenmeye ve haklarını savunmaya çağırıyoruz" ifadelerini kullandı.