HİMMET KAYA ENGELLİLER GÜNÜ BELEDİYE

 

3 Aralık Dünya Engeliler Günü tüm dünyada engelli haklarına dikkat çekildiği, sivil toplum kuruluşlarının etkinlikler düzenlediği farkındalık gününde Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi de engellilerle ilgili mesaj paylaştı. İlgezdi mesajında şu ifadeleri kullandı: "Göreve geldiğimizden bu yana Engelsiz Ataşehir için çalışıyoruz. Amacımız, engelli yurttaşlarımızın hayata daha aktif bir şekilde katılımını sağlamak. Çünkü biliyoruz ki farklılıklarımız, birlikteliğimize asla engel değil."

 

Birleşmiş Milletler tarafından alınan kararla 1992 yılından bu yana 3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü olarak kutlanmaya başlandı. Engelliler Günü tüm dünyada engelli insanların sorunlarına dikkat çekmek ve onları daha iyi anlayabilmek amacı ile belirlendi. 

 

İLGEZDİ: “FARKLILIĞIMIZ BİRLİKTELİĞİMİZE ENGEL DEĞİL’’

 

Ataşehir Belediye Başkanı İlgezdi, engelliler gününde resmi sosyal medya platformu üzerinden engelli vatandaşlara mesaj gönderdi. Yaptığı açıklamada İlgezdi, “Göreve geldiğimizden bu yana Engelsiz Ataşehir için çalışıyoruz. Amacımız, engelli yurttaşlarımızın hayata daha aktif bir şekilde katılımını sağlamak. Çünkü biliyoruz ki farklılıklarımız, birlikteliğimize asla engel değil’’ ifadelerini kullandı.

 

 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ NEDİR?

 

Uluslararası Engelliler Günü 1992 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 47/3 sayılı kararı ile ilan edildi. Toplumun ve toplumun her alanında engelli bireylerin haklarını ve refahını teşvik etmeyi ve engelli bireylerin durumuna dair politik, sosyal, ekonomik ve kültürel yaşamın her alanında farkındalık arttırmayı amaçlamaktadır.

 

3 Aralık günü dünya çapında etkinliklerin düzenlendiği Dünya Engelliler Günü için farkındalık oluşturan mesajlar ise şöyle sıralanıyor: 

 

 ENGELLİLER GÜNÜ MESAJLARI

 

-Engeller hayatın ritmini yakalamaya engel olamaz.

 

– En büyük engel, engellenmektir.

 

– Özel eğitim olmadan çağdaş eğitim olmaz.

 

– Asıl engelliler, karşılarına çıkan engeli geçemeyenlerdir.

 

– Hayat bizim içimizde biz hayatın içindeyiz.

 

– Engel değil destek olun.

 

– Adımlarınızın biçiminin ne önemi var mühim olan yürüyüşümüzle sevgi ve dostluk köprüsünü geçmektir.

 

– Kendini engelli olarak hayattan atma. Unutma engeller savaşılarak aşılır.

 

– Aşamadığımız engellimiz, engelimizi aşmaktır.

 

– Engelli olmak sorun değil, engelliye engel olmak sorundur.

 

– Asıl Engelliler Onları Görmeyenlerdir.

 

– Yalnızca bugün değil, her gün hatırlamak gerek! Engel olma destek ol.