ilgezdi battal ferhatpaşa ataşehir de gündem

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, ulusal basın organlarında konu edilen Ferhatpaşa Mahallesi’nde kaçak yapılaşma iddiaları için açıklamalarda bulundu. Habere konu yerin ruhsatlı olmasının anlaşılması üzerine gazetecilere açıklama yapan İlgezdi, “Söz konusu bina ruhsatlı. Ancak Ferhatpaşa’da yaklaşık  60 bina kaçak olarak yapılmış ve bunun 43 tanesi tarafımızdan yıkılmıştır. Ataşehir’de kent dokusunu bozan yapılaşmalara asla izin vermiyoruz. Ruhsatı olmayan yapıları sürekli kontrol ediyoruz. Uygunsuz olan yapıların yıkımlarını gerçekleştiriyoruz”dedi.

 

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, önceki gün ulusal medya organlarında Ferhatpaşa Mahallesi’nde  kaçak yapılar olduğu öne sürülen yerleşim yerinde denetimde bulundu. Açıklamalarda bulunan İlgezdi’ye denetimde Ferhatpaşa Mahalle Muhtarı Murat Bozkuş, Zabıta Müdürü Mehmet Yılmaz ve Teknik Başkan Yardımcısı  Cenan Arslan eşlik etti.

 

“İMARIN NEDEN DÜŞÜK ÇIKTIĞI SORUSUNU 20 YILDIR İBB’Yİ YÖNETENLERE SORMAK GEREKİR”

 12 yıldır ilçeye değer katan çalışmalarda imzası bulunan İlgezdi, yapılan karalama politikası için çarpıcı açıklamalarda bulundu. İlgezdi, “Burası, televizyon programlarında ‘kaçak’ diye gündeme getirdikleri yerdir. Vatandaşın ruhsatlı yeridir." dedi.

 

Battal İlgezdi Ferhatpaşa’da yıkımların yanı sıra ruhsat kontrollerinin de yapıldığını dile getirdiği konuşmasında  konuyla ilgili görevli olan çalışma arkadaşlarını işaret ederek şunları söyledi: "Kaçak bir yer varsa zaten bunlar kaymakamlığa bildirilmiştir. Önümüzdeki günlerde  gerekli işlem yapılacaktır." 

 

İLGEZDİ'DEN İMAR HAKSIZLIĞINA  ÖMERLİ BARAJI ÖRNEĞİ

 

 Battal İlgezdi, Ferhatpaşa imarına da değindiği konuşmasında  yıllardır AK Parti’de olan İBB’nin Ataşehir imarı için çıkardıkları zorluklara farklı semtlerde yapılan imar avantajlarını örnekleyerek imar haksızlığını vurguladı.İlgezdi’nin açıklamalarından bazı satır başları şöyle:

 

*Ferhatpaşa ile ilgili olabilecek en iyi imar donanımıyla ilgili çalışma yapılıyor.

 

 *İmarın neden düşük çıktığı sorusunu 20 yıldır İBB’yi yönetenlere sormak gerekir. Biz İBB’ye geleli daha 2 yıl oldu. Bu konuyu 20 yıldır İstanbul'u yönetenlere sorun.

 

 *El insaf, Ömerli Barajı’nın  kenarlarına villa yaptırıyorsun, buraya imar vermiyorsun. Böyle bir şey olur mu, yazık günah ama bu mağduriyeti giderip, sorunu çözeceğiz."

 

İLGEZDİ DİĞER MAHALLELER İÇİN MÜJDEYİ VERDİ!

 

Aşık Veysel, Mustafa Kemal, Kayışdağı ve İnönü imar planlarının akıbetine yönelik soruları da yanıtlayan İlgezdi, Mustafa Kemal ve Aşık Veysel Mahalleleri’nin planlarının yolda olduğunun müjdesini vererek şunları söyledi: “Bu hafta Mustafa Kemal ve Aşık Veysel planları yolda. Şöyle bilgi vereyim; yeşil alanların bir buçuk metre yakınına imar verilmişti. Bunlar değerlendirilmeye alındı. Büyük ihtimalle buradan vatandaşın lehine çalışmalar yapılıyor. Bu hafta içinde karar Meclis'ten geçer. Bir de Kayışdağı ve İnönü Mahalleleri’nde ruhsatlar iptal edildi biliyorsunuz. Burada plan çalışması yapılıyor. Nisan veya Mayıs gibi İçerenköy planları çıkacak. Zaten plan çıkınca biz hiç bekletmiyoruz. Bununla birlikte Yeni Çamlıca'da mülkiyet sorunu vardı, mülkiyet sorununu çözüyoruz. Mülkiyet sorununu çözdükten sonra imar çalışması yapılacak. Çünkü mülkiyet sorunu çözülmeden imar çalışması yapılmıyor.” 

 

 

İLGEZDİ’DEN O İDDİAYA YANIT: “BEN HERKESİN BELEDİYE BAŞKANIYIM”

 

Battal İlgezdi’ye yöneltilen bir diğer soru ise sandıkla ilgiliydi. İlgezdi hakkında çıkan “Oy aldığı yerlerde daha fazla faaliyet yapıyor” söylentilerine şu yanıtı verdi:

“Ben buranın belediye başkanıyım. Ben sandıkta kimin bana oy verip vermediğine bakmam. Ben göreve başladığımda buranın alt yapısını su götürüyordu. Bütçenin yüzde kırkını buranın alt yapısına harcadım. Tabii Ataşehir büyük bir yer. Ferhatpaşa da çok güzel bir mahalle. Ben herkesin belediye başkanıyım. İnsanlar sandığa gidip, tercihini yapar, saygı duyarım. O iş orada biter. Sonra biz işimize bakarız.”

İlgezdi'nin ardından Ferhatpaşa Mahalle Muhtarı Bozkuş bölgede yapılan çalışmalar için şunları söyledi: “Başkan, Necmettin Erbakan Parkı'nı bize yaptı. Alt yapımızı iyileştirdi. Eskiden en ufak yağmurda evimizi su basıyordu. Babam belediye meclis üyeliği yaptığı halde, o zaman bile bu sorunumuz çözülmemişti. Sağ olsun Battal Başkan geldi. O sorunu çözdü ve bizi bu dertten kurtardı. Ataevini, sağlık merkezini, gençlik merkezini kurdu. Tek isteğimiz İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden 5000'lik planlarımızı onaylaması. 1000'lik planlarımızı zaten başkanımız hazırlayacak. İmar planımıza kavuşmak istiyoruz." 

 

 

ATAŞEHİR'DE GÜNDEM