nerede-bu-paralarr

Doğa Kolejinin  İTÜ vakfına devredilmesinin ardından öğretmenlere henüz ödemelerin yapılmaması nedeniyle okulun velileri yeniden eyleme başladı. Eylem yapan veliler, “Bu paralar nerede?” diye sordu. Bir veli “Erken kayıt parasıyla Saçaklıoğlu’nun Blue Lake’inin çekleri ödenmiş” derken bir başka veli “İnsanlar aç, kimsenin ne sabrı ne de yüreği kaldı.” dedi. Veliler kendilerinin Doğa Koleji tarafından ‘kasa’ olarak kullanıldığını buna rağmen ödemelerin inşaata yatırıldığını ifade ederek paraların ikinci dönemde ödenmemesi halinde kayıtlarını sileceklerini belirttiler. CHP Ataşehir İlçe Başkanı Celal Yalçın da velilere destek vererek eylem alanına geldi ve  “Öğretmenler ekmek kaygısıyla yaşıyor.” dedi.

 

 

“TÜRKİYE’DE MEVCUT OLMAYAN EĞİTİM BİRLİĞİNİN SONUÇLARI BUNLAR”

 

Velilere eylem yaptıkları Doğa Koleji önünde destek veren CHP Ataşehir İlçe Başkanı Celal Yalçın da konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Yalçın, “Maalesef Türkiye’de mevcut olmayan eğitim birliğinin sonuçları bunlar. Çünkü özel okullar ayrı öğrenciler yetiştiriyor ve ücretlerine göre kalite farklılıkları oluyor. Devlet okulları bile belirli kişilerden 10, 20 bin gibi fahiş rakamlar isterken, bazı okullar hiç para almıyor. Bunun yanında eğitim kalitesi düşük okullar da var. Eğer bir ulusta eşitlik ve birliktelik istiyorsak eğitim birliğinin kesinlikle olması gerekiyor.” dedi.

 

 

“SU PARALARINI ÖDEYEMEZ HALDE”

 

Eğitim birliği olmadığını söyleyen Yalçın bunun örneklerinden birinin de Doğa Kolejleri olduğunu ifade ederek “İnşaat gibi sektörlerde yatırımları karşılık bulmadığı için bugün batma noktasına geldi. Bugün öğretmenlerinin elektrik ve su paralarını ödeyemez hale geldi. Vakıflara devir süreçlerinde bile velilerin mağduriyetlerinin giderilmediğini görüyoruz. Veliler de öğrenciler de isyanda.  Kaliteli bir eğitim almak isterken öğretmen ve çalışanların haklarını alamadıklarını görüyorlar.”  ifadelerini kulandı.”

 

“ÖĞRETMEN EKMEK KAYGISIYLA YAŞIYOR”

 

 

AK Parti iktidarında eğitim sisteminin sürekli değiştiğine işaret eden Celal YalçınOkullar da ticaret merkezi haline geldi. Öğretmen ekmek kaygısıyla yaşıyor. Yaşadıkları durum çok zor. Bunun çözümü Türkiye’de eğitim birliğidir. Türkiye’deki tüm okulların aynı statüde eğitim vermesiyle ülkede bir ulus bütünlüğü oluşacak. Bu durum iktidarın eğitim politikasının nasıl çöktüğünün bir tezahürü. Velilerimizin sonuna kadar yanındayız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Öğretmenlerin maaşlarının ödenmemesi gerekçesiyle Ataşehir’deki Doğa Koleji Genel Müdürlüğü önünde günlerce eylem yapan veliler, twitter üzerinden #maaşyoksaerkenkayıtyok hashtagi ile konuyla ilgili sorunları için farkındalık oluşturdular. İkinci dönemde ödemelerin yapılmaması halinde okula kayıt yaptırmayacaklarını var olan kayıtların silineceklerini dile getirdiler. “Önce maaş sonra kayıt” diyen veliler Ataşehir'de Gündem gazetesine açıklamalarda bulundular.

 

“ERKEN KAYIT PARASIYLA SAÇAKLIOĞLU’NUN BLUE LAKE’İNİN ÇEKLERİ ÖDENMİŞ”

 

“Bu kaçıncı eylem bilmiyorum ama direne direne kazanacağız.” diyen bir velinin ardından Avukat Burcu  Güler eylem alanında şunları söyledi: “Özel okulların hepsi Milli Eğitim Bakanlığına bağlı. İnsanlar özel okullara teşvik edildi. Bu sessizlik ‘Kim sahip çıkacak?’ dedirtiyor. O kadar çok çalışan, öğrenci ve veli var ki bu okulun bünyesinde bu sessizlik hiç hayra alamet değil. İTÜ’ye devredilmesi de ayrı bir sancılı süreçti. Devir geçekleşti ama hukuki olarak herhangi bir yasal beyan yapılmadı. Geçen sene aralık ayında erken kayıt dönemi başlatıldı. ‘Hiçbir sorun yok’ izlenimi verildi. Erken kayıtta 1,3 milyar TL toplanmış. Şuanda Saçaklıoğlu’nun yaptırdığı Blue Lake’in çekleri ödenmiş. Eğitimden alınan para eğitimciye verilir, inşaata yatırılmaz. Önce bu sistem değişmeli.” 

 

 

 

“İNSANLAR AÇ, KİMSENİN NE SABRI NE DE YÜREĞİ KALDI.”

 

“Kimsenin ne sabrı ne de yüreği kaldı.” ifadesini dile getiren veli  Burcu Güler vicdanlara şöyle seslendi: “Artık yeter. İnsanlar aç, evlerine para götüremiyor, kredi kartlarını ödeyemiyor, kiralarını ödeyemiyor, alışveriş yapamıyorlar. Bu sadece Doğa Koleji’nin ya da öğrencilerinin olayı değil. Bugün bizim başımıza gelen yarın herkesin başına gelecek. Destek ve cevap bekliyoruz.” dedi.

 

 

“ZAMAN YOK, KİMİSİ AÇ KİMİSİ YORGUN”

 

Yaklaşık 5 aydır Doğa Koleji genel müdürlüğü önünde beklediklerini hatırlatan velilerden Mine Bali, “Öğretmenlerimiz  çok zor durumda. Veliler, öğrenciler herkes mağdur. Elimizden geldiğince sosyal medya ve tüm diğer platformlarda duyurmaya çalışıyoruz. Bizim peşinen ve  nakden ödediğimiz paralar öğretmenlere ve çalışanlara verilmedi. Gelecek yardımları ve yapılabilecek bütün bürokrasi işlemleri hızlandırmak için bütün yolları denemelerini istiyoruz. Artık kimsenin kaybedecek zamanı kalmadı. Kimisi aç kimisi yorgun. Sırf çocukların hakkına girilmesin diye kimisi yürüyerek okula gidip geliyor. Ama asıl yetki sahiplerine gelince yeterince bu işin üzerinde değil. Seksen bin öğrenci, on beş bin öğretmen mağdur durumuna düşmemeli. Alın terlerini almaları gerekiyor, beş ay uzun bir süreç.” dedi.

 

“HEM KASA OLARAK KULLANDILAR HEM ÇALIP ÇIRPTILAR”

 

Doğa Koleji’nin sahibi Ömer Saçaklıoğlu’nun Kanal İstanbul çevresinde bulunan Blue Lake ofis ev projesine işaret eden veli Sannur Meriç ise, “Saçaklıoğlu’nu kim neden koruyor? Biz Ömer Saçaklıoğlu’nun  beş aylık maaşı vermesini istiyoruz. Hem anlaşma yaptı, hem de biz mağduruz. Ne kadar para alındı?  Bilmek istiyoruz. Aldığı parayla çalışanlarımızın parası verilsin, biz de bu soğuklarda buraya gelmeyelim. Hem  kasa olarak kullandılar bizi hem çalıp çırptılar. Bu kadar kolay mı? Savcım, hakimim uyudu mu?  Meclistekiler niye gündem yapmıyorlar.” ifadelerini kullandı.

 

 

“YUKARIDAKİLER HESAP VERSİN”

 

Doğa Koleji’nin neden gözden çıkarıldığını soran Sannur Meriç,Yukarıdakiler hesap versin. Öğretmenler harika insanlar. Bağışıklık sistemleri çöktü üzüntüden. Emekli anne babaları, destek olmak amacıyla onların yanında kalıyorlar. Bir öğretmenimiz sırf karnını doyurabilmek için kilometrelerce yürüyor. Karı koca çalışan hocalarımız var. Öğretmenlerimiz hasta. Doğalgazları kesik.  Burnumuzu sürtecekmiş yukarıdakiler. Sürtülmedi mi? Yetmedi mi?” dedi. Seçil Günaydın ise, “Tüm öğretmenlerimiz istifa edecek ve artık hiçbir öğretmenimiz burada olmayacak.  Erken kayıt yapmayacağız. Rutine dönerse ancak o zaman kayıt olabilir.” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

ATAŞEHİR’DE GÜNDEM