simit poğaça

Yakın zamanda ekmeğe gelen zam ardından 2.5 TL'ye çıkan ekmek fiyatlarının yeni zam baskısıyla 3 TL’ye çıkması bekleniyor. Maliyet artışının sürmesiyle simit üreticisi de beş ay sonra fiyatların 5 TL'yi bulabileceğini ifade etti.

 

 

Kısa süre önce, 100 gram simit yüzde 30 zamlandı ve 3.5 TL oldu. İstanbul Un-İş Esnaf Sanatkârlar Odası, dün itibarıyla simit ve pastane ürünlerine zam yaptı.

 

GIDA MALİYETİ DOLARDAN DAHA FAZLA ARTIYOR!

 

Zam kararını alan İstanbul Un-İş Esnaf Sanatkârlar Odası Başkanı Şaban Özdemir, esnafın mevcut şartlarla en fazla 5 ay daha dayanabileceğini belirtti. Gıda maliyetlerinin dolara endeksli ancak dolardan daha fazla arttığını söyleyen Özdemir, "Dolar yüzde 30 artınca gıda fiyatları yüzde 300 artıyor, bunu görmemiz lazım" dedi. Unun fabrika çıkış fiyatının zammın yapıldığı gün 448 TL olduğunu söyleyen Özdemir, sadece simit değil poğaça gibi pastane ürünlerine de zam geldiğini belirtti.

 

 

 

EKMEĞE YENİDEN ZAM TALEBİ

 

Türkiye Fırıncılar Federasyonu  Başkanı Halil İbrahim Balcı ise ekmekte de esnafın talebinin karşılanmadığını söyledi ve zam taleplerini tekrarladı. Geçen ay alınan kararla 230 gram ekmeğin 2.50 TL'ye satıldığını hatırlatan Balcı, "Ekmeğin kilosu şu an 12 TL civarında, ama esnafı kurtarması için 14 TL olmalı" dedi.

 

 

sondakika.com