HİMMET KAYA BAKAN AK PARTİ ATAŞEHİRDEGÜNDEM

Eski Turizm Bakanı, AK Parti Danışmanı Güldal Akşit, bir süre önce Koronavirüse yakalanmıştı.  Koronavirüs’e karşı verdiği mücadeleyi kaybeden Akşit’ten bu sabah acı haber geldi.  Vefat haberini İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sosyal medyadan duyurdu.

 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başdanışmanlarından, AK Parti'nin kurucu üyesi ve eski devlet bakanı Güldal Akşit, koronavirüse yakalanmıştı. Üç hafta önce hastaneye kaldırılan Güldal Akşit bu sabah hayatını kaybetti.

 

AKŞİT’İN ÖLÜM HABERİNİ SÜLEYMAN SOYLU DUYURDU

Süleyman Soylu'nun açıklamasında, "Bakanımız, Genel Merkez Kadın Kolları Başkanımız; yol arkadaşımız, dava ve çalışma arkadaşımız, Güldal Akşit ablamızın Hakk'ın rahmetine kavuştuğunu öğrendik. Güldal Ablamıza Allah'tan rahmet; ailesi ve yakınlarına başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet, makamı âlî olsun inşallah." ifadeleri yer aldı.

 

GÜLDAL AKŞİT KİMDİR?

*Güldal AKŞİT, 1960'ta Malatya'da doğdu. 

*Hacettepe Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Serbest Avukat olarak çalışma hayatına başladı. 

*14 Ağustos 2001'de kurulan AK Parti'nin kurucu üyesidir.

*22. ve 23. Dönem İstanbul Milletvekili olan AKŞİT, 58. Hükümette Turizm Bakanı, 59. Hükümette önce Turizm Bakanı, sonra Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yaptı.

*TBMM Anayasa Komisyonu Başkan Vekilliği yaptı.

*9 Nisan 2009 tarihinde TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanlığına seçildi.

*12 Haziran 2011 tarihine kadar kurucu başkan olarak TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanlığı görevi yapmıştır.

*Türkiye'de Kadın Hakları ile ilgili yapılan yasal düzenlemelerde ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği konusunda farkındalık yaratılması açısından önemli katkılarda bulunmuştur.

*Ayrıca STK'larla Devlet arasındaki ilişkilerin gelişimine ve güçlendirilmesine destek olmuştur.

*AK Parti Genel Merkez Siyasi ve Hukuki İşler Başkan Yardımcılığı görevini 2006 tarihinden bu yana yürüttü.

*08 Temmuz 2011 - 14 Ekim 2014 tarihleri arasında AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığı görevi yapmıştır.

*AK Parti Genel Başkan Danışmanlığı ve Siyasi Erdem ve Etik Kurulu Üyesi olarak siyasi çalışmalarına devam ediyordu.