tahran'a-trump'tan-destek

 

İran’ın Ukrayna Havayolları’na ait uçağın füze isabet etmesi sonucu   “yanlışlıkla” düştüğünü açıklaması ardından ülkede protestolar düzenlenmeye başlandı. Düşürülen uçakta jhayatını kaybedenler için düzenlenen anma töreninde rejim karşıtı protestolar atıldı. Protestoculara ABD Başkanı Donald Trump da destek verdi. Trump, “Benim yönetimim sizinle beraber durmaya devam edecek. Cesaretinizden ilham alıyoruz.” dedi.

 

Ukrayna Havayolları’na ait PS752 sefer sayılı yolcu uçağının İran hava savunma sistemi tarafından düşürüldüğünün açıklanmasının ardından, uçakta hayatını kaybedenler için düzenlenen anma töreni protestoya dönüştü. Başkent Tahran'ın Emir Kebir, Tahran ve Şerif üniversitelerinde anma töreninde rejim karşıtı slogan atıldı. 

 

 Rejim karşıtı gösterilere uluslararası destek de geldi. ABD Başkanı Donald Trump göstericilerin yanında olduğunu, sosyal medyaa hesabından şu sözlerle açıkladı: "Benim yönetimim sizinle birlikte olmaya devam edecek." diyen Trump, protestoculara seslenerek, "İran'ın cesur ve acı çeken halkına: Başkanlığımın başından beri yanınızda durdum ve benim yönetimim sizinle birlikte olmaya devam edecek. Protestolarınızı yakından takip ediyoruz ve cesaretinizden ilham alıyoruz." ifadelerini  kaydetti.

 

 

Trump attığı ikinci tweette ise şu ifadeleri kullandı: “İran hükümeti, İran halkının devam eden protestoları ile ilgili insan hakları gruplarına, gerçekleri izlemeleri ve raporlamaları için izin vermelidir."

 

 

 

“SÜLEYMANİ KATİLDİR, HAMANEY CAHİLDİR”

 

Sosyal medyada paylaşılan görüntülere göre, uçakta bulunan ve hayatını kaybeden Şerif Üniversitesi’nin 14 öğrencisini temsilen üniversitenin önünde toplanan kalabalık "Süleymani katildir, rehberi (Hamaney) cahildir" sözleriyle tepkilerini dile getirdi. 

 

“DİKTATÖRE ÖLÜM”

 

Tahran Üniversitesi’nde ise Kasım ayındaki benzin zammı protestolarında 1500 kişinin hayatını kaybettiği yönünde ve "diktatöre ölüm" sloganları atıldı. Meşhed'deki Firdevsi Üniversitesi'nde de hayatını kaybedenler için anma töreni düzenlendi. 

 

“DÜŞMAN BURADADIR, ABD DEĞİL”

 

İsfahan'ın tarihi Siusepol Köprüsü'nde toplanan kalabalık da "Halk dilencilik yapıyor, ağa (Hamaney) da efendilik yapıyor. Velayeti fakihe ölüm", "Hamaney katildir, velayeti (rehberliği) de batıldır" ve "Düşman buradadır, yalan yere ABD'dir diyorlar" şeklinde sloganlar attı. 

 

Hemedan, Şiraz ve Reşd gibi kentlerde de düzenlenen anma törenlerinde yönetim eleştirildi ve rejim karşıtı söylemlerde bulunuldu. Öte yandan İran devlet televizyonu sunucusu Zehra Hatemirad, görevine daha fazla devam edemeyeceğini bildirerek istifasını açıkladı.

 

KAYNAK: AA

ATAŞEHİR’DE GÜNDEM