karder2

Ataşehir’de bulunan Kars derneklerinin bir araya gelerek oluşturdukları Kars Yöresel Dernekler Platformu; 3 Kasım’da Yeditepe Üniversitesi İnan Kıraç Salonunda düzenledikleri bir şölenle Kars’ın kurtuluşunun 92. ve Cumhuriyet’in 89. kuruluş yıldönümünü kutladı.

Şölene,  Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Ataşehir Belediye Başkan Yardımcı Hüseyin Hışman, Ataşehir Belediye Meclisi 1. Başkan Vekili Semih Selimoğlu, CHP Ataşehir İlçe Başkanı Hakkı Altınkaynak, Kars Yöresel Dernekleri Platformunu oluşturan Karder, Kars İli ve İlçeleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Kars Karaçoban sosyal Yardımlaşma Derneği ile Digor Alemköy Yardımlaşma Derneği başkanları ve İstanbul’un dört bir yanından gelen Karslılar katıldı.  Açılış konuşmasını yapan Kars Yöresel Dernekleri Platformu Başkanı Orhan Çerkez, hem Kars’ın 92. kurtuluş, hem de Cumhuriyetin 89. kuruluş yıldönümünü birlikte kutlamalarının gururu ve mutluluğunu yaşadıklarını belirterek “ İki bayramı bir arada kutluyoruz. Kars’ımızın kurtuluş yıldönümü ve Cumhuriyet’imizin kuruluşu... Bizler Cumhuriyet’in değerini çok iyi biliyoruz. Hepimiz bir aradayız, birlikteyiz ve güçlüyüz. Biz Kars Dernekleri olarak gücümüzü birleştirerek bir araya geldik. Bundan sonra daha sık buluşup, görüşüp, kültürümüze sahip çıkacağız” dedi. Orhan Çerkez’in konuşması sonrası küçük bir kız okuduğu Atatürk konulu şiir ile beğeni topladı. Davetliler arasında yer alan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, yaptığı kısa konuşmada birlik olmanın öneminden söz ederek:  “Sık sık toplantılara katılırım. Kadınların azlığı hep dikkatimi çeker. Ama burada görüyorum ki, en az erkekler kadar kadın ve kızlarımız da var. Asıl güç sizsiniz. Kars’ımızın 92. Kurtuluş yıldönümünü de kutluyoruz. “Konuşmalar sonrası, Karslı sanatçılar sahne alarak, salonu dolduran 3 bin kişiyi coşturdu.  

KAR-DER’e yeni yönetim  KAR_DER Genel Başkanı Cafer Çağrıtekinci yaptığı konuşmada bütün Karslıları bir çatı altında toplayarak etkili bir sivil toplum örgütü olma yolunda emin ve kararlı adımlara yürüdüklerini belirtti. 100 üyenin oy kullandığı genel kurulda başkanlığa Orhan Çerkez seçilirken yönetim Kurulu da şu isimlerden oluştu: Karabey Ömür, Rahim Bayrak, Ayhan Özok, Süleyman Karadağ, Musa Ervur, Aşkın Şit, Cem Turan Talat, Mehmet Aşçı… Denetleme Kurulunda ise Cafer Çağrıtekinci ve Oktay İmir bulunuyor.