hafter-ateşkesi-kabul-etti

 

Hafter’e bağlı güçler, Türkiye ve Rusya’nın Libya’ya yönelik ortak ateşkes çağrısını kabul etti. Ateşkes ülkede konvoy ve havai fişeklerle kutlandı. Ancak ateşkesten yaklaşık iki buçuj saat sonra kaynağı belirlenemeyen bir patlama sesi yükseldi. 

 

 

 

Libya’nın doğusundaki darbeci lider Halife Hafter'e bağlı güçler,Türkiye ve Rusya’nın ortak ateşkes çağrısını kabul etti. Ateşkesin kabulüne ilişkin açıklamayı, Hafter'e bağlı güçlerin Sözcüsü Ahmed el-Mismari, resmi sosyal medya hesabı üzerinden yayınladığı mesajla paylaştı. Türkiye ve Rusya’nın Libya'ya yönelik yerel saatle 12 Ocak 00.00'da Türkiye saati ile 01.00'da başlayacak ortak ateşkes çağrısını kabul etti.

 

 

 

ATEŞKESE HAVAİ FİŞEKLİ KUTLAMA

 

 

Açıklamada ülkenin batısındaki operasyonlarına ilişkin ateşkes çağrısını kabul ettiklerini ancak karşı tarafın ateşkesi ihlal etmesi halinde şiddetle karşılık verecekleri belirtildi. Ateşkes, başkent Trablus'ta korna çalan konvoy ve havai fişeklerle kutlandı.

 

 

PATLAMA SESLERİ…

 

 

Ateşkesin uygulanmaya başladığı gece yarısına kadar, başkent merkezinde patlama sesleri duyuldu. Ateşkesle birlikte, son 48 saattir çatışmaların sesiyle yankılanan başkente sükunet hakimdi.

 

 

 

Libya'nın uluslararası meşruiyete sahip yönetimi Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Ulaştırma Bakanlığı, Halife Hafter'in saldırıları nedeniyle kapatılan başkent Trablus'un dünyaya açılan tek kapısı Mitiga Havalimanı'nın yeniden hava trafiğine açılacağını duyurdu.

 

 

 

Ateşkesten yaklaşık 2 buçuk saat sonra başkentte bir patlama sesi duyuldu, ancak patlamanın kaynağına ilişkin bir açıklama yapılmadı.

 

 

“KATLEDİLMESİ GEREKEN ÇOK YOL VAR AMA YÖN DOĞRU”

 

 

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, darbeci lider Hafter'e bağlı güçlerin ateşkes çağrısını kabul etmesini, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla değerlendirdi. Son günlerde Libya konusunda diplomasi trafiğini yoğunlaştıran Başbakan Conte, "Hafter güçleri ateşkesi kabul etti. Bu, siyasi çözüm arayışında ilk adım. Hala bu konuda katledilmesi gereken çok yol var ama yön doğru." değerlendirmesinde bulundu.

 

KAYNAK: AA

 

ATAŞEHİR’DE GÜNDEM