durak

Geçtiğimiz günlerde Kadıköy- Tavşantepe metrosunda gerçekleşen bıçaklı saldırı sonucunda metro istasyonlardaki güvenlik, akıllarda soru işareti bıraktı. Bugün ise Yenikapı-Hacıosman Metro Hattı'nda bazı yolcuların X-Ray'dan geçerken üzerindeki metal yoğunluğunu gösteren ışığın yeşil yandığı halde kontrol edilmediği görüldü.

İstanbul’da metro duraklarının giriş noktalarında güvenli yolculuk yapmak için X-Ray cihazları yer alıyor. Her geçen yolcunun bu cihazlar ile denetlenmesiyle metropol şehirdeki risk faktörünün azaldığı biliniyor.

X-Ray cihazından geçerken uyarı verdiği halde denetimin olmaması ve  X-ray cihazlarının önünde bulunan güvenlik masalarının da boş olmasıyla yolcular risk altında bırakılmaya devam ediyor.,

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ise olayla ilgili inceleme başlattığını duyurdu. Konu ile ilgili açıklama yapan İBB sözcüsü Murat Ongun ise şunları kaydetti: "Dün Kadıköy Tavşantepe Metrosu'ndaki saldırgan şahıs ile ilgili Emniyet'te işlemler devam ederken metrodaki güvenlik önlemleri ile ilgili inceleme başlatılmıştır". 

DHA